Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kdo povede Polsko? Indián, co se přel s Haškem a málem šokoval Kanadu

Buffalský trenér Ted Nolan a jeho svěřenci Zenon Konopka (24), Matt Ellis (37), Cody Hodgson (19)a Marcus Foligno (82) sledují kostku nad ledem. | foto: AP

14 2017
Bylo to nečekané a strhující drama. Kanada se senzačně dostala na hranu vyřazení, v olympijském čtvrtfinále dlouho marně svírala hokejisty Lotyšska. O hubené výhře nakonec rozhodl až v 53. minutě obránce Doughty. Outsider se rval statečně, obětavost a bojovnost mu vštípil svérázný kouč Ted Nolan. Nyní se hrdý člen kmene Ojibwe o to samé pokusí u polské reprezentace.

Nolan před třemi lety na olympiádě v ruském Soči opět ukázal svůj trenérský um. Kurážnou bitvou s pozdějším vítězem zlatých medailí zase potvrdil, že umí ze svých, mnohdy podceňovaných, svěřenců vydolovat maximum.

Je urputný a nezdolný. Nolanův charakter maskují oblé rysy jeho obličeje, „rudé tváře“ původního obyvatele Severní Ameriky.

Nepřijímá kompromisy, má svou hrdost. Kdysi hrával v NHL, pro slavnou soutěž navíc vycepoval i své syny. Starší Brandon krátce nastupoval za Carolinu, mladší Nolan už stihl vyhrát s Los Angeles dva Stanley Cupy.

Hráče umí neústupný kouč výborně namotivovat, vybičovat ke kvalitním výkonům. Poprvé to na velké scéně ukázal před dvaceti lety. V roce 1997 pózoval vedle ceny pro nejlepšího kouče NHL, s Buffalem tehdy v základní části válel.

Neshody s Haškem a příliš vysoké nároky

Jenže bývalý bitkař si dlouhodobě nerozuměl s Dominikem Haškem, který si o něm myslel, že hokeji nerozumí, navíc se mu nelíbily příliš lehké tréninky, mizerná organizace hry i špatná životospráva spoluhráčů, jíž Nolan pouze přihlížel.

Hašek dokonce zastával názor, že Nolan donášel novinářům důvěrné informace z kabiny. Český gólman následně prohlásil: „Bude lepší, když Ted z Buffala odejde. Může nám to jedině prospět.“

Jenže Buffalo s Nolanem počítalo. Připravilo mu smlouvu. Kontrakt se ovšem zdál náročnému trenérovi příliš nízký, urazil ho. Cenil si svých služeb podstatně výše. Další nabídka už nepřišla. A tak se obě strany rozešly.

Pohádka o prvním indiánském trenérovi v NHL, navíc obrovském dříči, který se na rozdíl od svých mnohých příbuzných neutopil v alkoholové závislosti, na čas skončila.

Z Long Islandu až k Niagarským vodopádům

Nolan se později do slavné soutěže vrátil, vedl NY Islanders a nakonec se na dva roky postavil opět i na buffalskou střídačku. To už sbíral reprezentační zkušenosti s Lotyšskem.

V roce 2014 pak málem šokoval svou rodnou Kanadu na OH. U Lotyšů vydržel ještě do mistrovství světa v běloruskému Minsku, pak už se věnoval jen svému osudovému klubu od Niagarských vodopádů. Ani tentokrát vše nedopadlo zrovna dobře, předloni v květnu dostal od Buffala vyhazov.

Na další výzvu kývl až nyní, Polsku. V žebříčku IIHF 20. národnímu mužstvu.

„Sázíme na kanadskou školu. Tato země je v poslední době v hokeji nejlepší na světě a my jsme nadšení, že jsme získali tak skvělého kouče,“ těší Dawida Chwalku, šéfa Polského hokejového svazu.

Nyní devětapadesátiletý trenér ho zaujal i při lotyšské štaci. „Zná díky tomu evropský hokej. Očekáváme, že nám pomůžek lepším výsledkům, než jakých jsme dosud dosahovali,“ tvrdí Chwalka.

Bude se moci za svou volbu pochválit?Najdete na iDNES.czmobilní verze