Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Teď už se hráči sejdou až na olympiádě

18 2001
Karlovy Vary - Poprvé a naposledy před ostře sledovaným turnajem v Salt Lake City se sešla olympijská reprezentace. V Karlových Varech absolvoval širší tým krátký rozhovor s kompletním realizačním týmem, hráči podepsali olympijské smlouvy a změřili se kvůli společnému oblečení. "Bylo to velmi neformální setkání, všichni jsme si příjemně popovídali," komentoval generální manažer týmu Ivan Hlinka. Národní tým na rozdíl od Kanady nebo Ameriky nechystá žádné přípravné soustředění, kompletní výběr se tedy sejde až při únorové olympiádě.

Ze 37 nominovaných nedorazil možný kapitán Petr Svoboda, potom Jiří Šlégr, Petr Sýkora, Richard Šmehlík, Viktor Ujčík, Robert Lang a Roman Turek. "Všichni se nám omlouvali, budeme to muset vyřídit nějak na dálku," přiznal František Černík, vedoucí reprezentace. Petr Svoboda, střelec vítězného gólu z Nagana, odletěl do zámoří už ve čtvrtek. "Asi musel zapsat děti do školy. Byl tu celé léto, škoda, že nemohl stihnout i toto."

Během posledních měsíců už se veteránský obránce prý cítí dobře, příští sezonu by měl stihnout. Hodně se totiž v uplynulém ročníku NHL mluvilo o jeho zdraví, kvůli otřesu mozku přišel o více než padesát zápasů.
"Hráli jsme spolu dokonce fotbálek, cítil se dobře," dodal Černík.  

Hlavní kouč Josef Augusta určí 23 hráčů, kteří na olympiádu odjedou, až 22. prosince. To je poslední možný termín. "Do té doby budeme hráče pečlivě sledovat, šanci dostat se na olympiádu má ještě každý, kdo potvrdí výbornou výkonnost," říká Hlinka. "Takže dveře ještě nejsou zdaleka zavřené," dodal trenér Augusta.

Hráče v Evropě budou mít na starosti kouč Josef Augusta, jeho asistenti Vladimír Martinec s Vladimírem Růžičkou a asistent generálního manažera František Černík. Generální manažer Ivan Hlinka, trenér Pittsburghu, bude sledovat hráče v zámoří. Na dvě cesty do Severní Ameriky se chystá i Augusta s Martincem a Černíkem. "Jedna je naplánovaná na přelom října a listopadu, druhá na přelom listopadu a prosince," prozradil Černík.

Vedle povinné osmičky jmenované již s předstihem v březnu - brankáře Dominika Haška, obránce Petra Svobody a útočníků Jaromíra Jágra, Martina Straky, Martina Ručinského, Patrika Eliáše, Petra Sýkory a Milana Hejduka - tak budou žít ostatní hráči v nejistotě až do 22. prosince. "Hráči vědí, že budou po celou sezonu sledováni. My se budeme starat o extraligu, Finsko a Švýcarsko, Ivan Hlinka o zámoří. I přes internet půjdou podle mě dost objektivní zprávy," řekl Augusta.

Hlinka musí s funkcí generálního manažera skloubit své působení na lavičce Pittsburghu. Podle něj v tom nebude žádný problém. "Výběr hráčů je týmovou prací. Se všemi z realizačního týmu se velice dobře známe a máme spolu dobrý vztah. Při mém působení v Pittsburghu budu mít naopak dobrý přehled o hráčích v zámoří," dodal Hlinka.

Na dnešním jediném a posledním setkání celého týmu před olympijskými hrami chyběl brankář Hašek, který přijede na vyhlášení Zlaté hokejky až vpodvečer. Další gólman Roman Turek již v týdnu zamířil do svého nového zámořského působiště, Calgary. Obránci Petr Svoboda, Jiří Šlégr a Richard Šmehlík jsou stejně jako útočníci Robert Lang a Petr Sýkora v zámoří, ve Varech chyběl také forvard pražské Slavie Viktor Ujčík.

Kolik má Jágr kolem pasu? Obleky pro olympiádu musí padnout perfektně

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze