Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Téma týdne:dokonalé statistiky? V NHL určitě ne

17 2003
Ft.Lauderdale - Hokejisté Floridy se ohradili proti statistikám, které jim byly vypočteny v pondělním utkání NHL na ledě Caroliny. Tušení o špatných číslech potvrdilo video: „Na vhazování jsme byli přece úspěšnější!" Bohužel nejde jen o vhazování. Jeden z nejkvalitnějších statistických systémů na světě má trhlin více.
"V Carolině byl zápis k utkání napsán úplně špatně," kroutil hlavou trenér Floridy Mike Keenan. "Nejenom na vhazování, ale i ve střelbě."

Například útočník Jaroslav Bednář. Celý svět se díky oficiálnímu zápisu NHL dozvěděl, že v utkání neměl ani jednu střelu na branku. Tento údaj se mu navždy zapíše do osobní kroniky. "Přitom ve třetí třetině měl dvě nebezpečné střely," diví se Keenan.

Na vhazování vyhráli podle statistik Panthers jen 21 buly ze 76. Tedy zhruba pouhých 28 procent. Hráči protestují. Kapitán Olli Jokinen jich údajně vybojoval jen 10 z 31. Sám však tvrdí, že jich čistě vyhrál alespoň 15.

Servis dělá problémy

Statistiky, to byla vždyky chlouba NHL, stejně jako jiných špičkových soutěží v zámoří. Milovníkovi matematiky přináší hodiny a hodiny dobré zábavy.

Vedle obligátních statistik branek, nahrávek, trestných minut či průměru pochytaných střel u brankářů NHL může nabídnout nejrůznější doplňující servis. Odehraný čas jednotlivých hráčů? Statistiky získaných a ztracených kotoučů, zblokované střely, bodyčeky? Žádný problém, všechno umíme zachytit. 

Uznávaný číselný background však není úplně spolehlivý. Na jednotlivých stadionech vládnou rozdíly, a to ne malé.

Předloni například skončil Slovák Róbert Švehla druhý ve statistice bodyčeků. Tehdejší lídr Darius Kasparitis však poukázal na to, o kolik víc připisují Švehlovi čárky na ledě jeho tehdejšího týmu Floridy, než na jiných stadionech.

Jedná se tedy o chybu v lidech, ne v součtech. NHL najímá pro každý stadion skupinu jedinců, která zde pracuje celý rok. Nestřídá se, necestuje jako například rozhodčí. Stejní lidé tedy vidí celý rok stejný tým a mohou upadnout do rutiny nebo až do zaujatosti.

Rozdíly v tom, jak byly bodyčeky posuzovány, vedly k tomu, že NHL tuto statistiku před loňskou sezonou úplně vyškrtla.

"Někde se o vás jen otřou a už píší úspěšný bodyček, jinde si div sám nezlámete kosti, aby si vás všimli," říkal loni útočník Atlanty Jeff Odgers.

Vedle této populární statistiky zmizely i statistiky zblokovaných střel, získaných a odevzdaných kotoučů a přehled, kolik herního času strávily týmy v jednotlivých pásmech(útočném, obranném a středním).

Ve hře jsou peníze

To se však nelíbilo hráčské asociaci, která podala protest. Opírala se o rozumný důvod. Někteří hráči zakládají svou hru výhradně na "zmizelých" statistikách a najednou přišli o důkaz, který mohli uplatnit u vyjednávání další smlouvy.

Takových hráčů najdeme desítky. Třeba obránce Richard Matvichuk z Dallasu patří k nejlepším v NHL v blokování střel. Padá takřka do každé. Minulou sezonu mu vypršela smlouva a při domlouvání nové mu v ruce chyběl ten nejpádnější argument.

NHL stížnosti vyhověla a statistiky znovu zavedla. Tentokrát ovšem jen pro potřeby asociace. Novináři a fanoušci mají smůlu. I nadále tak platí, že NHL nabízí kvalitní a nejširší služby na poli hokejových statistik. Schovává si však ty nejzajímavější perličky. Možná z obavy, aby se neobjevily další nesrovnalosti.
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze