Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Téma týdne: první eskymák hraje NHL

10 2003
Nashville - Má zvláštní jméno. A ještě podivnější rodokmen. Útočník Nashvillu Jordin Tootoo se ve čtvrtek v noci stal prvním hráčem eskymáckého původu, který nastoupil v zápase NHL. V utkání proti Anaheimu jeho Nashville zvítězil 3:1, Tootoo odehrál solidní zápas.
Jeho matka pochází z Ukrajiny, otec patří k etniku Inuitů.

Zapadlá víska Rankin Inlet, kde se Tootoo narodil, leží asi 350 kilometrů od Polárního kruhu. Mnozí lidé zde stále žijí v iglú, aby čelili kruté zimě, a loví velryby. Svět tak vzdálený od blyštivých světel a palcových titulků finančního kolotoče NHL.

Tootoo od malička toužil stát se profesionálním hráčem ledního hokeje.

"Byl to odjakživa můj sen," říkal ještě před prvním utkáním. "A nyní se naplnil. Jsem pořádně nažhavený."

Tootoo na led naskočil po 59 vteřinách. Jednou se dostal k volnému puku a pokusil se překvapit brankáře Martina Gerbera. Celkem odehrál třináct a půl minuty, převážně ve druhé útočné formaci.

Tragédie předznamenala postup do NHL

Životním průvodcem, navigátorem osudu, se mu stal jeho bratr Terrence, který se před lety ukázal v nižší soutěži ECHL. To, že se o tři roky starší sourozenec dokázal prosadit jako profesionál, utvrdilo Jordina v zatvrzelosti dotáhnout to až do NHL. Oba bratři na sobě velmi lpěli, podporovali se, neustále si telefonovali. Spolu dokonce založili malou firmu s názvem Team Tootoo, která prodávala suvenýry s inuitskými náměty.

Další zajímavosti na Team Tootoo

Jejich pouto se však minulé léto surově přetrhlo, když starší Terrence spáchal sebevraždu.
V dopise na rozloučenou napsal mladšímu bratrovi: "Pokračuj. Postarej se o rodinu. Teď už jsi muž."

Pro tehdy 19-letého mladíka to byl obrovský šok. Útěchu našel v hokeji. Jen pár dní po tragédii se znovu oblékl do výstroji a vydal se hrát. Ve hře byl přípravný kemp juniorského týmu Brandon Wheat Kings. Na ledě byl dokonce i v den bratrova pohřbu.

Za tým Brandonu pak nasbíral v minulé sezoně 74 bodů v pouhých 51 zápasech a stal se jednou z osobností kanadského výběru na posledním juniorském mistrovství světa. Jeho tvrdá a nebojácná hra zaujala odborníky a vysloužila mu i místo v sestavě Predators.

"Nikdy by mě nenapadlo, že se náš hráč probojuje do NHL," řekl včera dojatě Lorne Kusugak, starosta Tootoova rodného města. "Ani před deseti lety, kdy jsme u nás postavili první kluziště, aby naše děti mohly bruslit."

Satelit na iglú

Na Tootoovu premiéru v NHL se přijelo podívat asi 40 příbuzných a známých. I pro ně to byl velkolepý den.

Někteří celou cestu letěli, jiní přeletěli jen nehostinou kanadskou tundru a z Winnipegu do Nashvillu dojeli zbývajících 2300 kilometrů autem. Na stadionu Gaylord Entertainment Arena vlála v ochozech vlajka v inuitských barvách, diváci byli nadšení.

Za Tootoem se vydaly kanadské národní televize, noviny ve městě píší o "Tootoo mánii".

Mladý hráč si však uvědomuje svou úlohu a nenechává se zájmem o svou osobnost strhnout. "Jsem tu, abych hrál hokej. Chci tu zůstat. Vše ostatní je vedlejší."

Krajané jsou na Tootooa nesmírně hrdí. Mnozí si nechali dovézt satelit, aby mohli jeho zápasy vidět naživo.

"Nedá se ani vyjádřit, co pro nás Jordin udělal," říká starosta Kusugak. Děti se v něm vidí, chtějí se vydat v jeho šlépějích. Mnohých z nás ukázal, že když máte sen - nezáleží na tom, jak veliký- je možné ho uskutečnit."
Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze