Téma týdne v NHL: blíží se stávka hokejistů

Kariya při střelbě - Sledovat v akci hvězdy jako Paula Kariyu může být za dva roky jen pouhým snem. | foto: AP

1 2002
Praha, New York - Už za dva roky se fanoušci NHL mohou ocitnout v situaci, kdy si budou muset hledat nové rozptýlení. Po skončení sezony 2003/2004 totiž není jasné, zdali se liga bude hrát dál. NHL a odborová organizace NHLPA, která zastupuje zájmy hráčů, se totiž zatím nedohodly na prodloužení společné dohody, podle které se řídí celá ekonomika soutěže, a která vyprší právě za necelé dva roky. Obě strany bez sebe nemohou existovat, zatím ale nedokáží najít společnou řeč. Čeká nás tedy stávka?

Ačkoliv k vypršení tzv. Kolektivní dohody (Collective Bargain Agreement) dojde až na konci přespříští sezony, mluví se o ní už nejméně od roku 1998. I to ukazuje, o jak závažný dokument se jedná. Bez této smlouvy není možné, aby soutěž fungovala. Podle ní se určují podmínky, za kterých hráči mohou působit v jednotlivých klubech. Nebude-li za dva roky dohoda na stole, nebude žádná NHL.

Do jak závažné situace se liga může dostat se už jednou ukázalo v sezoně 1994/95. Tehdy se obě strany také nedohodly a nakonec se začalo hrát až v lednu 95. Na Kladně sice znovu přivítali Jaromíra Jágra a v Pardubicích se mihnul Dominik Hašek, celkově však přinesla krize negativní dopady a obrovské ztráty.

O co se v podstatě jedná ? O peníze, jako ve většině případů. Platy hráčů se v posledních sedmi či osmi letech vyšplhaly do astronomických výšin. Jaromír Jágr z Washingtonu, Peter Forsberg z Colorada a Keith Tkachuk ze St.Louis jsou s 11 miliony (amerických) dolarů nejlépe placení hokejisté v této sezoně. Jako nejlepší hráči planety si to jistě zaslouží. Problém je ale v tom, že ti ostatní samozřejmě podle nich posuzují svoji vlastní cenu.

Má-li hráč, který střílí 50 branek za sezonu plat 10 milionů, tak kolik může žádat ten, který jich střílí 40 ? Sedm, možná osm milionů. Není divu že průměrný plat se vyšplhal na 1.5 miliónů dolarů. Před devíti lety to bylo 400 tisíc. Komisař NHL Gerry Bettman k tomu říká : "I když se nám v posledních letech podařilo zvýšit tržby, platy rostly ještě rychleji. Musíme najít rovnováhu."

Ekonomicky slabé kluby jako Calgary, Edmonton nebo Nashville jsou v této zrychlující se spirále vytlačovány stále více mimo hru. Se vzrůstajícími cenami si nemohou dovolit kvalitnější hráče a jejich výkonost tak klesá. Pokud nepostoupí do play off, přijdou o tržby z návštěvnosti, reklamy, prodeje suvenýrů a podobně. Z hlediště ale ubývají diváci už v základní části, protože málokdo se chce dívat na tým, který vymetá jen spodní příčky tabulky. V Atlantě, která v této sezóně ještě nevyhrála, by mohli vyprávět. Na středeční utkání s Los Angeles se přišlo podívat jen 11440 diváků.

Nejlépe placení hráči v této sezoně 

1. Jaromír Jágr    (WAS)  11 mil. USD
    Peter Forsberg (COL)  11 mil. USD
    Keith Tkachuk  (STL)   11 mil. USD
2. Niklas Lidström(DET)  10,5 mil. USD
3. Joe Sakic          (COL)  9.84 mil. USD
4. Chris Pronger   (STL)   9.5 mil. USD

Bohatá mužstva naopak utrácí horentní sumy a zisk Stanley Cupu si někdy chtějí doslova předplatit. Častokrát marně. Příkladem budiž tým New York Rangers, který nepostoupil do play off posledních pět let, přestože má už tři roky nejvyšší rozpočet ze všech klubů. Když "Jezdci" v létě nabídli Bobbymu Holíkovi plat 9.5 miliónů dolarů v příštích pěti letech a vzápětí koupili obránce Dariuse Kasparaitise na šest let s průměrným platem přes 4 milióny, vyšplhal se jejich celkový rozpočet k neuvěřitelným 70 miliónům dolarů. Obhájce Stanley Cupu Detroit Red Wings kalkuluje s rozpočtem 67 miliónů. Nashville, Calgary nebo Columbus mají rozpočty o dvě třetiny menší.

Nespokojené hlasy se začínají ozývat nejen z týmů pohybujících se na periferii, ale i z těch silných. Pat Quinn, generální manažer a trenér nejbohatšího kanadského týmu Toronto Maple Leafs, byl potrestán vedením ligy pokutou 100 tisíc dolarů za výrok : "Čeká nás stávka, protože se nám nedaří zvládat náš bussiness."

Quinn mluvil v zájmu celé soutěže. Slabší týmy požadují platové stropy, protože jsou za současné situace znevýhodňovány. Podle nich budou jednotlivé kluby mít uzákoněný rozpočet, který nebudou smět překročit, řekněme 50 miliónů dolarů.
To se ale silným klubům pochopitelně nebude líbit. Je tedy nutné najít takové řešení, kdy by byli spokojeni všichni. A to není vůbec jednoduché. Princip platových stropů funguje v basketbalové NBA, kde jednotlivé kluby mají podobné rozpočtové podmínky, soutěž je daleko vyrovnanější a ve více městech je tak o basketbal živý zájem.

Kdo zastupuje NHL?

Gerry Bettman usedl na post komisaře NHL v únoru 1993, poté co zkušenosti s chodem profesionální klubové soutěže získával jako člen užšího vedení v basketbalové NBA. Pod jeho dohledem přibylo v NHL šest nových týmů a soutěž si výrazně polepšila co do zájmu sportovní veřejnosti. Komisař soutěže je volený sdružením majitelů jednotlivých klubů.

Platové stropy se budou snažit do nové dohody zavést majitelé některých klubů, sjednoceni v představenstvu NHL. Zatím ale narážejí na mlčení ze strany hráčské asociace NHLPA. Je nasnadě proč. S platovými stropy by hráči dostávali celkově méně peněz. Nebylo by to však lepší, než kdyby nedostávali vůbec nic a náhradu by museli hledat v nižších soutěžích nebo v Evropě ? "Hráči si stávku pochopitelně nepřejí, protože jde o jejich peníze, " říká hlavní skaut Dallasu Stars Jiří Hrdina, jehož tým patří k nejbohatším klubům NHL. "V tréninkovém kempu jsme se na toto téma bavili, a shodli jsme se, že je třeba s tím už pohnout. Myslím, že míč na obou stranách hřiště."

Kdo zastupuje NHLPA ?

Padesátiletý Bob Goodenow je v čele hráčské asociace od roku 1991, kdy ve funkci nahradil Alana Eagelsona, později skandálně odsouzeného za nejrůznější finančí podvody na osmnáct měsíců vězení. Goodenow byl ve funkci v době desetidenní stávky v roce 1992 a téměř půlroční krize v roce 1994. Je známý jako milý společník a tvrdý obchodník. Hráčská asociace, která sídlí v Torontu, zaměstnává asi padesát lidí a její Výkonný výbor tvoří šestice hráčů. Prezidentem výboru je od roku 1998 útočník Vanouveru Trevor Linden. Spolu s ním dnes u stolu sedí útočníci Vincent Damphousse (San José), Bill Guerin (Dallas), Daniel Alfredsson (Ottawa), Adam Graves (San José), obránce Bob Boughner (Calgary) a brankář Arturs Irbe (Carolina).

Stávku si nepřejí samozřejmě ani fanoušci. Jak napsal moderátor pořadu NHL2Nite John Buccigross ve svém webovém sloupku, "...lidé ještě dokáží skousnout, když skvělí hráči mají skvělé platy, ale neskousnou, když skvělí hráči se skvělými platy stávkují." Basebalové Major League nedávno také hrozila stávka, ale cílená angažovanost fanoušků, kteří se sami obraceli na jednotlivé kluby a objevovali se na stadionech s výhružnými transparenty, pomohla najít řešení a nová sezona se rozběhla bez problémů.

Podle jedné studie, dvě třetiny klubů v NHL je prodělečných. Tampa Bay a Phoenix zaznamenaly v minulé sezoně ztráty přes dvacet milionů dolarů. Buffalo v létě přišlo o svého majitele. Finanční zeštíhlení by tedy opravdu neškodilo.

Hokej je co do poměru náklady-tržby asi nejnáročnější sport vůbec. Kryté hokejové arény mají kapacitu maximálně okolo dvacet tisíc diváků, zatímco venkovní stadiony určené pro basebal nebo v Evropě pro fotbal mohou pojmout klidně přes sto tisíc diváků. Když si každý z nich koupí pivo, horký párek a repliku dresu svého milovaného mužstva, tržbami to jenom zvoní. Basketbal je sice také halový sport, ale mužstvo tvoří pouze základní pětka. V hokeji tvoří sestavu osmnáct hráčů plus dva brankáři. Všichni chtějí být placeni podle aktuálních tabulek.

Hokejová výbava není vůbec levná záležitost. Když hráč zlomí hokejku, stojí to klub v přepočtu tři tisíce korun. Ve fotbale nebo basketbalu si hráč může nanejvýš natrhnout trenýrky nebo umazat dres. Kopačky jsou sice drahá záležitost, ale co dají fotbalisté za nejlepší obuv, dají hokejisté za nejlepší brusle. Ledování hrací plochy a udržování teploty v hale, která se příchodem dvacetitisicového davu rychle zadýchá, znamená obrovské výdaje na spotřebu energie.

Najde se tedy nakonec řešení ? Stávku, nejhorší možný scénář, si nepřeje nikdo, to je jasné. Situace z roku 1994 se ukázala být varovným ponaučením. Pravdou však je, že navzdory všeobecným obavám se zatím žádná schůze za zavřenými dveřmi nekonala. Bob Goodenow, šéf NHLPA, říká : "Hráči mají dostat to, co jsou kluby ochotny zaplatit." A právě to je hlavní zádrhel. Některé jsou ochotné zaplatit více a některé méně. Nová Kolektivní dohoda tak bude muset být spravedlivým
kompromisem.

Autor:

Nejčtenější

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín...

Česká enkláva v San Jose. Kromě Hertla oslňují už i Radil s Šimkem

Lukáš Radil ze San Jose slaví svůj premiérový gól v NHL.

VIDEO San Jose zahájilo sezonu s jediným českým hokejistou na soupisce. Ke stálé opoře Tomáši Hertlovi se...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

VIDEO Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let...

Fotr, který má elán. Hokeji dávám vše. Vím, že se blíží konec, říká Irgl

Olomoucký útočník Zbyněk Irgl si vychutnává ovace fanoušků.

Přišel o ledvinu. Vzal si Rusku. Hltá golf. V osmatřiceti letech Zbyněk Irgl také vede tabulku...

Kovář zařídil plzeňské vítězství: Ale chybou jsem tým okradl

Plzeňský útočník Jan Kovář (v modrém) bojuje s litvínovskou přesilou před...

Hned při své obnovené extraligové premiéře útočník Jan Kovář zařídil dvoubodové vítězství 2:1 pro...

Další z rubriky

Česká hitparáda v NHL: Rutta skóroval, Pastrňák a spol. nahrávali

Český útočník ve službách Bostonu David Pastrňák (s číslem 88) před brankou...

Čeští hokejisté v NHL v uplynulém týdnu místo gólů ukázali parádní nahrávky. Jediným střelcem ve...

V NHL skórovalo pět Čechů, Radil trefil premiérovým gólem vítězství

Lukáš Radil ze San Jose slaví svůj premiérový gól v NHL.

VIDEO V NHL slavil premiérový gól, který byl navíc vítězný. Lukáš Radil prožil v dresu San Jose zatím...

Připadal si jako fanoušek, teď se stal Radil hvězdou utkání NHL

Lukáš Radil ze San Jose skóruje v utkání proti Arizoně.

Lukáš Radil si plní sny. Pošesté nastoupil v NHL a v utkání proti Arizoně se dočkal se premiérového...

Najdete na iDNES.cz