Téma týdne v NHL: Hráči dobývají Síť

22 2002
Praha, New York - Chcete poradit přímo od brankáře Toronta Eda Belfoura, jak často je třeba ostřit brusle ? Nebo si počíst v deníku útočníka New Yorku Rangers Matthew Barnabyho ? Získat jedinečné tapety na pozadí obrazovky s tváří hvězdy Dallasu Stars Mikea Modana ? Připojte se na jejich vlastní stránky na internetu !

Celosvětová mediální revoluce zvaná internet zasáhla i NHL. Nejenom, že si díky připojení na webovou síť můžete vyhledat informace o kterémkoliv hráči, dnes si s ním zároveň můžete i psát. Přes dvě desítky současných i bývalých hokejistů z NHL si nechaly zřídit svoje osobní stránky, na kterých se dočtete zajímavosti, které jinde nenajdete.

Třeba útočník Matthew Barnaby. Populární bitkař New Yorku Ranegrs a bývalý spoluhráč Jaromíra Jágra z Pittsburghu nabízí na adrese www.mattbarnaby.com unikátní pohled do svého soukromí. Vedle obligátního životopisu zde naleznete rozsáhlý archív fotografií z jeho rodinného života. Zajímavé je rozhodně pročítat se Barnabyho deníkem, který se nepravidelně obnovuje. Poslední záznam z 31. října zní : "Po utkání s Tampou jsme se vraceli hned domů a tak jsme stihli oslavit Halloween společně. Jako tým jsme měli párty v Central Parku a bylo to skvělé."

Zajímavé je rozhodně vrátit se o několik měsíců zpátky, do doby, kdy Rangers bojovali o účast v minulém play off. 5.dubna Barnaby píše: "Vyhráli jsme třikrát za sebou a daří se nám. Jestli někdo ovládáte kouzla voodoo, prosím proklejte Washington a Montreal. My se pokusíme udělat to nejlepší, abychom v závěru hráli dobře a postoupili."

Za šest dní, kdy už bylo jasné, že Rangers do play off neproniknou, pokračuje: "Tým je na tom špatně, ale už se těšíme na další sezonu. Osobně chci fanouškům Rangers poděkovat a sdělit jim, že si zaslouží vidět náš tým v play off. Tak snad za rok."

Útočník Edmontonu Georges Laraque vsadil na moderní technologii. Až se přihlásíte na jeho stránku www.georgeslaraque.com, rozhodně nepřeskakujte poutavé intro. Dynamická hudba, střihy z Laraquových momentů na ledů, efektní kombinace barev a motivů. Z úvodního menu můžete přeskočit také na jeho deník( i když ne tak často aktualizovaný jako Barnabyho), nebo do sekce, ve které hráč popisuje svůj tréninkový režim. Zajímavost: Laraque v posledních třech letech každým rokem přibral šest kilogramů, vše ve svalové hmotě.

Podobný střih osobních stránek zvolil i Laraqueův spoluhráč, brankář Tommy Salo, na adrese www.salo35.com. Stránka není sice tak pestrá, ale stále zde naleznete spoustu kvalitních a hlavně autorizovaných informací z kariéry švédské hvězdy.

Velmi dobře rozdělenou stránku má brankář Toronta Ed Belfour (www.belfour.com). "Orel Eddie" zde odpovídá osobně na dotazy čtenářů, v přehledné zvukové formě prezentuje nejzákladnější otázky ze svého hokejového života (i když výtržnosti, problémy s policií či demolici vybavení šatny při utkání s Vancouverem vypouští) a nabízí galerii podepsaných hokejových kartiček, které si čtenáři mohou online objednat.

Jediný problém: zdá se, že Eddie od svého přestupu do Toronta na chod stránek nemá tolik času. I když základní informace jako výsledkový servis a jeho aktuální statistiky se objevují, odpovědi na poslední otázky čtenářů jsou ještě z doby, kdy hrál v Dallasu.

Co nutí hvězdy největšího kalibru propagovat sami sebe ještě jinou cestou než skrz televizní obrazovku ? Je v tom skrytý exhibicionismus, nebo jen koníček pro rozptýlení ? Možná, od každého trochu.

Při bližším zkoumání si lze všimnout jedné věci. Až na výjimky se každý hráč věnuje nějaké dobročinné organizaci. Internet v takovém případě představuje ideální nástěnku, na které si zájemci mohou najít potřebné informace, jak mohou sami pomoci.

Z tohoto důvodu vstoupily do virtuálního světa například i takové legendy jako Mario Lemieux nebo Wayne Gretzky. Ani jeden rozhodně nemá zapotřebí se zviditelňovat a jejich stránky jsou čistě v charitativním duchu. Na adrese www.mariolemieux.org například najdete informace o Nadaci na podporu výzkumu Hodgkinsovy choroby, kterou před devíti lety sám Lemieux onemocněl. Pod odkazem www.99clubs.com  se zase skrývá Gretzkyho projekt, který zašťituje různé turnaje pro začínající hokejisty.

Mnoho stránek si nechali zřídit hráči, kteří se v NHL proslavili především pro svoji tvrdou náturu. Není to náhodou. Ví se, že tito hráči vedou častokrát dvojí život. Na ledě s výrazem pampalonského býka nevynechají žádný střet ani pěstní souboj, ale mimo led jsou klidní, tišší, velmi ochotní. Sami sebe pak vidí jako určité mesiáše, posly správných lidských hodnot. Na ledě se bijí o čest a vítězství svého týmu, ale jakmile zazní poslední hvizd píšťalky, hra pro ně končí. Ve svém volném čase se věnují mládeži, postiženým dětem a vůbec dělají hokeji dobré jméno.

Tony „Twister“ Twist, svého času nejobávanější muž NHL, například každoročně pořádá s dobrými kamarády „bitkaři“ motocyklovou jízdu napříč Severní Amerikou, při které se snaží upozorňovat na rizika, kterým jsou sportovci vystaveni, pokud nepoužívají ochranou helmu. Pořádají besedy, přednášky a výtěžek věnují Nadaci „HeadFirst“, která pomáhá lidem s návratem do normálního života po otřesu mozku.

Cam Neely, před deseti lety prototyp silového útočníka, kvůli potížím s koleny musel předčasně ukončit kariéru a dnes ho zaměstnává především jeho vlastní Nadace. Neely pomáhá rodinám, kterým rakovina vzala někoho blízkého.  

Darren McCarty, úderná síla Detroitu Red Wings, byl v minulosti těžce závislý na alkoholu. Dnes také pomáhá lidem, které zasáhla rakovina. Na svých stránkách též prezentuje svoji rockovou kapelu Grinder. 

A jak je to u českých hokejistů ? Útočník Washingtonu Jaromír Jágr má svoje vlastní stránky na adrese www.jagrteam.cz. Informace ze zámoří lze také získal od Tomáše Plekance, který na adrese www.plekanec.cz píše svoje postřehy z působení na farmě Edmontonu. Některé stránky věnované českým hráčům se vydávají za oficiální, ale podle designu a obsahu lze rozpoznat, že jsou dílem pouze nadšeného programátora se zájmem o NHL. 

Na závěr jedna perlička. Při zadání adresy www.jaromirjagr.cz, kterou zřejmě spravuje některý Jágrův fanoušek, se objeví zpráva, že kvůli nezaplacení poplatku za vedení stránky byl její chod dočasně zastaven. Vzhledem k tomu, že Jágr je nejlépe placeným hráčem NHL, je to trochu paradox. 

Pozn. autora - Budu vděčný, pokud mi, vážení čtenáři, zašlete odkazy na stránky, na které narazíte vy. Můžete psát do diskusního okna, anebo na adresu velart.jan@seznam.cz. Sejde-li se větší počet dodatků, napíšu doplňující článek.

Seznam všech dostupných stránek hráčů

ATLANTA
Tony Hrkac - hrkac.com

BUFFALO
Jochen Hecht - jochenhecht.de

DALLAS
Mike Modano - mikemodano.com

DETROIT
Chris Chelios- chris-chelios.com
Curtis Joseph - curtisjoseph.com
Sergej Fjodorov - sergeifedorov.com
Darren McCarty - darren25mccarty.com

EDMONTON
Tommy Salo - salo35.com
Georges Laraque - georgeslaraque.com
Ryan Smyth - ryansmyth94.com
Tomáš Plekanec - plekanec.cz

LOS ANGELES
Ziggmund Pálffy
- zpalffy.com (t.č. nefunkční)

NY RANGERS
Matthew Barnaby - mattbarnaby.com

PHILADELPHIA
Jeremy Roenick - jeremy-roenick.com

PHOENIX
Tony Amonte - tony-amonte.com

PITTSBUGH
Mario Lemieux - mariolemieux.org

TORONTO
Ed Belfour - belfour.com
Tie Domi - tiedomi.com (t.č. nefunkční)

WASHINGTON
Jaromír Jágr - jagrteam.cz

BÝVALÍ HRÁČI
Mike Bossy - mikebossy.net
Gordie Howe - mrhockey.com
Cam Neely - camneelyfoundation.com
Wayne Gretzky - 99clubs.com
Tony Twist - tonytwist.com


PŘED SÍTÍ A NA SÍTI. Gólman Toronta Ed Belfour je jedním z mnoha hráčů, kteří mají svoje vlastní internetové stránky.

Autor:

Nejčtenější

Zacha opět neboduje. Jaká je jeho budoucnost v NHL?

Pavel Zacha

Pavel Zacha, papírově jedna z největších nadějí českého hokeje, se zase trápí. Po výstražném pobytu...

Bek, který se vymyká. Devatenáctiletý Galvas vedl Olomouc jako kapitán

Olomoucký obránce Jakub Galvas.

Od sedmnácti hraje stabilně v nejvyšší soutěži. Minulou sezonu se postaral o extraligový unikát,...

Útočník Kaše pomohl Anaheimu třemi body, Pastrňák s Krejčím asistovali

Ondřej Kaše (vlevo) z Anaheimu sledovaný Nico Hischierem z New Jersey.

VIDEO Útočník Ondřej Kaše pomohl jedním gólem a dvěma přihrávkami k výhře Anaheimu nad New Jersey 6:5 po...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín...

Brankář Kašík: Na lidi se nezlobím, i když mě najednou nemají rádi

Brankář Brna Libor Kašík v utkání proti Zlínu.

Inkasoval po pouhých devíti vteřinách, kdy nestačil na Ondráčkovu ránu, ale zbylých 27 střel už...

Další z rubriky

Zacha opět neboduje. Jaká je jeho budoucnost v NHL?

Pavel Zacha

Pavel Zacha, papírově jedna z největších nadějí českého hokeje, se zase trápí. Po výstražném pobytu...

Když je NHL na dohled. Brankář Kořenář září na farmě San Jose

Josef Kořenář je statisticky momentálně nejlepším českým gólmanem v AHL, kde...

Už je to skoro rok, co udivil hokejovou veřejnost senzačním představením proti Finsku, díky kterému...

Česká enkláva v San Jose. Kromě Hertla oslňují už i Radil s Šimkem

Lukáš Radil ze San Jose slaví svůj premiérový gól v NHL.

VIDEO San Jose zahájilo sezonu s jediným českým hokejistou na soupisce. Ke stálé opoře Tomáši Hertlovi se...

Najdete na iDNES.cz