Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Téma týdne: v NHL vyhlásili válku filmování

6 2003
Praha, New York - Od minulé soboty platí v NHL nové pravidlo. Hráč, který bude přistižen, že po zákroku upadl příliš snadno na led, dostane pokutu 1000 dolarů. Nejvyšší hokejová soutěž se tak snaží o něco podobného, co už několik let platí ve fotbale, kde hráč, který „přifilmoval“ faul, může skončit se žlutou kartou. Nové pravidlo má jako obvykle své zastánce i odpůrce. Těm druhým se především nelíbí načasování změny do rozběhnuté sezony.

Ani nasazení dvou hlavních rozhodčích do každého utkání, ani zpřísnění norem od letošní sezony nepomohlo.

V NHL se pohybuje stále dost hráčů, kteří padají až příliš snadno na led.

“Některé týmy k tomu výslovně nabádají konkrétní hráče,“ říká útočník Vancouveru Canucks Trevor Linden.

“Všichni z nás jsme vinní a při nějaké situaci jsme přihrávali,“ přiznává útočník San Jose Shraks Adam Graves. „V NHL se to ale čím dál tím víc stává samozřejmostí.“

Od soboty 1. března bude výkonný výbor rozhodčích prohlížet všechny sporné situace, ve kterých hráčova herecká vložka mohla uniknout pozornosti sudích. Bude-li hokejista přistižen při filmování, dostane pokutu 1000 dolarů. Seznam hříšníků bude navíc každý týden exemplárně rozšiřován.

Šéf hokejových operací  NHL Colin Campbell, který spolu s předsedou komise rozhodčích Andym van Hellemondem se změnou pravidel přišel, tvrdí, že potrestány budou jen ty případy, které mohou nejvíc uškodit dobré pověsti NHL.

Hráči, kteří byli letos za filmování (anglicky "diving") vyloučeni více než jednou

Christian Berglund (N.Jersey)  3
Rick Nash (Columbus)              3
Owen Nolan (San Jose)           3 Geoff Sanderson (Columbus)  3 P.J.Stock (Boston)                    3 Jason Blake (Islanders)           2
Tie Domi (Toronto)                   2 Tomas Holmstrom (Detroit)     2 Steve Martins (St.Louis)          2
Steve McKenna (Pittsburgh)   2
Ladislav Nagy (Phoenix)         2
Scott Nichol (Calgary)             2
Oleg Saprykin (Calgary)         2
Dan Snyder (Atlanta)             2
Aaron Ward (Carolina)           2
Doug Weight (St.Louis)          2
Alexej Žamnov (Chicago)       2
V memorandu, které poslal všem generálním manažerům, trenérům i hráčům stojí: „Filmování“se stalo ostudnou součástí naší ligy a někteří hráči ve snaze dát svému týmu početní výhodu bez rozmyslu předstírají pád. Pokud bude zjištěno, že hráčovo počínaní překročilo úroveň dobré pověsti NHL, bude jeho jméno uvedeno na seznamu, který bude rozeslán všem klubům a vyvěšen v kabině.“

Zpráva zároveň uvádí, že každý klub obdrží do deseti dnů videonahrávku se situacemi, které překročily zmiňovaný rámec, aby hráči věděli, za jaké zákroky mohou být potrestáni.

Od zavedení novinky se provinili tímto způsobem dva hráči. Ten samý den ještě útočník St.Louis Blues Tyson Nash v utkání St.Louis-Minnesota a 4. března hvězda San José Sharks Teemu Selanne v utkání Edmonton-San Jose.

Nové poměry v posuzování faulů vyvolaly pozitivní i negativní reakce.

“Taková změna pravidel se měla provést před nebo po skončení sezony,“ dodává Linden, jeden z výkonného výboru asociace NHLPA, zastupující práva hráčů.

Asociace se proti novému pravidlu může odvolat, zatím tak neučinila.

Útočník Detroitu Red Wings Darren McCarty není přesvědčený, že nové pravidlo něco vyřeší : „Viděl jsem případy, kdy rozhodčí odpískal filmování, ale bylo to velmi sporné. Je to jako v běžném životě. Někdo si vyloží věc podle svého, další to vidí jinak.“

Chelios: Francis filmuje v jednom kuse

Nejvíc "filmující" týmy

St.Louis 9
Chicago 8
Calgary  7
Columbus 7
San Jose  7
Pittsburgh 6
Atlanta 5
Phoenix 5
Anaheim 5
New Jersey 5

Zdroj: USAToday

Celá kauza přinesla i jednu zajímavou výpověď, když deník Detroit Free Press citoval seznam největších „filmařů“, sestavený podle zkušeného obránce Chrise Cheliose. Čtyřicetiletý obránce Red Wings neváhal vybrat největší osobnosti: kapitána Anaheimu Paula Kariyu, hvězdu Colorado Petera Forsberga a kapitána Caroliny Rona Francise.

Cheliosův výběr je o to zajímavější, že Kariya i Francis vyhráli Lady Byng trofej, která je udělována nejslušnějšímu hráči sezony. „Francis, ten filmuje v jednom kuse,“ řekl Chelios stručně.

Nařčený hráč, dokonce trojnásobný vítěz Lady Byng Trophy, nechtěl Cheliosův výrok komentovat. Zastal se ho ale spoluhráč Jeff O´Neill : „Nechápu jak něco takového o něm mohl říct. Ron je uznávaný a respektovaný hráč, což třikrát potvrdil.“

KABERLE BRÁNÍ. Ve velmi všestraného zadáka vyrostl v posledních letech Tomáš Kaberle.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze