Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tenkrát zaskakoval v Anaheimu i za hvězdu

13 2001
Kladno - Petr Tenkrát se zařadil do stále se rozrůstající skupiny českých hokejistů, které si vybírají kluby NHL až po jejich angažmá ve finské lize. Exkladeský forvard po roční severské zkušenosti zamířil za moře loni na sklonku léta, aby zkusil štěstí v barvách týmu Anaheim Mighty Ducks. A na rozdíl od některých slavnějších krajanů uspěl. Ani Tenkrátova pozice za mořem však nebyla zdaleka jednoduchá. Kemp mu sice vyšel výborně, přesto ho vedení v čele s koučem Harstburgem poslalo na farmu do hodně vzdáleného Cinncinati, údajně aby si zvykl na menší rozměry hřiště a vylepšil angličtinu.

"Herně se mi tam docela dařilo, v jednadvaceti utkáních jsem zaznamenal devatenáct bodů a po necelých dvou měsících mě pozvali zpět do Anaheimu," vzpomíná hokejista imponující zejména rychlým bruslením. Jeho peripetie však teprve začínaly. V Anaheimu zahrál skvěle, dal gól i přihrávku, vyhlásili ho nejlepším mužem zápasu, ale k jeho rozčarování byl opět odeslán na farmu. Uvažoval dokonce o návratu do Evropy, bývalý finský zaměstnavatel ho vábil, ale nakonec zavolal agentovi, odletěl do Cinncinati a po jednom utkání si opět balil bagáž směr Anaheim.

"Byla to pořádná zkouška psychiky, ještěže se mnou za mořem byla manželka. Ale u prvního týmu jsem už zůstal," říká Tenkrát, jemuž pomohlo zranění jednoho z největších es Kačerů, létajícího Fina Selänneho. "Nastupoval jsem místo něj v první řadě a dost bodoval. Branek jsem sice dal jen pět, ale všechny rozhodující. Jenže pak se Selänne vrátil a já šel do třetí, příliš defenzivně hrající lajny."

Přesto už sezonu ve slunné Kalifornii dohrál, poté ho ještě vedení poslalo na play off do Cinncinati. "Chtěli asi poznat, jak se k tomu postavím. Mužstvu se sice nevedlo, ale já hrál naplno a dařilo se mi. Nakonec byli spokojení a při závěrečné rozlučce vyslovil generální manažer s mou prací spokojenost. Dokonce mi vytyčil úkol - příští rok aspoň patnáct až dvacet gólů," směje se děčínský rodák.

Přesto že se volném čase nenudil, mezi palmami, sluncem a neustále modrou oblohou se mu i tak trochu stýskalo. "Prakticky celou sezonu jsem neměl jistotu, zda v Anaheimu zůstanu. Pendloval jsem mezi hotely, takže nemělo cenu někoho zvát. A protože ani spoluhráči netvoří nějakou extra partu - to se tam nenosí - byl mi kromě manželky největším přítelem internet. Ona ho měla k dispozici celé dopoledne, já po návratu z tréninků a zápasů."

Později se přestěhoval do vilové čtvrti Ranch Monterrey deset minut od pláže, kde bydleli i někteří spoluhráči. "Tady jsem se trochu skamarádil s vrstevníky Cullenem a LeClerkem. Stýkal jsem se i s bývalými Kladeňáky Trnkou a Kohnem, ten byl ale později vyměněn do Atlanty." Před koncem sezony měl Tenkrát náznaky, že se o něj zajímá trenér národního týmu Augusta, jenže reprezentace, kde má zatím smůlu, ho pět obešla. "Samozřejmě je mi to trochu líto, ale kdybych byl někdy pozván, určitě bych neodmítl."

V létě kladenský odchovanec poctivě dřel s kamarády a bývalými spoluhráči, teď ho čeká příprava na ledě a turné s Jágr Teamem. Na konci léta už se přesune na další přípravný kemp. Chtěl by uspět, už proto, že kontrakt mu po příští sezoně končí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze