Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tichonov, hokejový generál s igelitkou

8 2003
Pardubice - Na tiskové konferenci po utkání Česko - Rusko zazvoní mobil. Obyčejně to bývá trochu trapas. Tichonov to vnímá jinak. Klidně hovor přijímá. "Voloďo! Zavolej mi později, mám tiskovku. Dobře. Děkuju. Zavolej, jo?" Český trenér Slavomír Lener nejprve zahlásí: "Á, gavarit Maskvá!" A vzápětí se táže, jakou Tichonov zaplatí pokutu.

Ruská legenda jako by na takovou narážku čekala: "Víš, my u nás máme jedno pravidlo. Šéfové nikdy neplatí pokuty!"

Vůdce se mění, víc se směje
Tichonov při zápasech postává na střídačce hned u mantinelu, před hráči jako vůdce. Většina mužů v jeho profesi přitom komanduje mužstvo zpoza lavičky.

Ale přece se změnil. Jeho kamenný výraz obličeje se častěji rozjasní smíchem. A blaží ho, když se mu podaří pobavit ostatní.

Lener na téže konferenci vysvětluje, proč postavil na rozhodující nájezd útočníka Blažka: "Obvykle penalty proměňuje. Je z Pardubic, jel na branku, za níž stáli zdejší fanoušci." Blažek opravdu dal gól, Rus Sušinskij nikoliv a Česko zvítězilo.

Tichonov okamžitě žádá o slovo: "Náš problém je v tom, že my v týmu nemáme nikoho z Pardubic!" Osazenstvo sálu se rozesmálo. Tichonov ještě druhý den nadšeně vyprávěl českému manažerovi Zbyňku Kusému, jak mu reportéři málem aplaudovali.

Je to figurka nesmírně pestrých nálad a póz. V létě při soustředění klubu CSKA Moskva se v Karlových Varech vrhnul na fotografa, který jej dopálil tím, že vykonával své řemeslo. Jeho syn Vasilij musel běsnícího starouška oběma pažemi držet, aby se konflikt nerozvinul ve skandál.

Občas na své podřízené řve a nepřemýšlí, zda dané slovo není trochu vulgární.
Zkuste ho požádat o rozhovor.

Možná se na vás ani nepodívá, něco zabručí a odejde. A druhý den? "Mladá fronta? Znáju! Óčeň charóšaja gazéta!" praví. Pochválí noviny a pak ochotně vypráví, jak doma v Moskvě venčí pudla a kterak se s ním rád mazlí.

Ve světě má respekt. Coby dirigent kdysi neporazitelné hokejové armády ze Sovětského svazu je uctívaný i v Severní Americe. "A v CSKA ho uznávají všichni," tvrdí obránce Jan Hejda, který do týmu nastoupil nedávno.

Z výšky vidí na ledě víc
Skutečná kapacita, pomyslíte si před prvním setkáním. A pak před pardubickým stadionem potkáte drobnou postavičku v obnošeném šedivém sáčku. V ruce igelitovou tašku z obchodního domu Tesco, na tváři potutelný úsměv. To je ON...

Jeho hokejisté už čtvrt hodiny trénují, když Tichonov teprve vystoupá na tribunu, zachumlaný do zimní bundy. S mohutným modrým kulichem na hlavě se na rozdíl od většiny kolegů jenom dívá.

Vedení cvičení nechává na asistentech. Vytáhne malý rudý notýsek a dělá si poznámky. "Z výšky jsou vidět věci, které vám jinak uniknou," tvrdí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze