Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tichý Iginla je novým vládcem NHL

22 2001
Calgary, Praha - Jasně vede bodování NHL, na jaře si při rvačce zlomil ruku o soupeřovu hlavu. Přesto není Jarome Iginla nadutý frajer a suverén. Tichý chlapec uniká Jágrovi i Sakikovi. Při focení na titulní stranu listu Calgary Sun se ale klidně nechal navléknout do pohádkového kostýmu kouzelnického učně Harryho Pottera, hlavní postavy aktuálního filmového trháku. Tak vstřícně se chová. "Jarome je v současnosti nejlepší hráč v NHL," prohlásil nedávno šéf kanadské reprezentace Wayne Gretzky.
Snědý útočník Calgary Flames se Gretzkému původně nevešel ani do širšího výběru pro Salt Lake City, nyní je pasován na jistého člena olympijského týmu. V
dosavadních 20 utkáních NHL sesbíral 33 bodů (18+15). Pokud udrží tempo, může jich na konci základní části mít 135.

V dějinách klubu Flames je jediným mužem, jenž na prvním místě produktivity vydržel déle než jediný den. Jedině Švéd Kent Nilsson se v sezoně 1980-81 objevil na špičce. Jenže příští večer nastoupil za Edmonton právě fenomenální Gretzky a natrvalo opanoval pořadí.

Iginla odmalička dychtil po hokejové kariéře. Fandil Edmontonu, od něhož bydlel jen kousek. Líbil se mu brankář Grant Fuhr, který mezi elitou "svítil" podobně tmavou barvou pleti.

"Iggyho" otec před lety emigroval do Kanady z Nigérie. Oženil se a změnil si jméno z Alvis na Elvis, neboť ho pod vlivem zpěváka Elvise Presleyho považoval za nejběžnější v celé Severní Americe.

"Iginla" v jednom nigerijském nářečí znamená "velký strom", což na čtyřiadvacetiletého syna přistěhovalce skvěle sedí. Dovede něžně manévrovat s pukem, nicméně díky svalnatému tělu, bezvadné kondici a silným pažím se v NHL řadí mezi "bouráky". Prosazuje se u hrazení, když někdo ublíží spoluhráči, vrhne se do bitky.

"Ale je to možná nejhodnější kluk v NHL," tvrdí kanadský hokejový novinář Eric Duhatschek. "Po rozvodu jeho rodičů ho vychovávala máma a hlavně děda s babičkou. Dávali mu na hokejové poplatky, děda ho vozil na zápasy."

V draftu 1995 si Iginlu vybral Dallas, ovšem než ho jedinkrát vyzkoušel, vyměnil naději za osvědčeného centra Joea Nieuwendyka do Calgary.

V sedmi letech dostal od dědečka dres Calgary Flames, což ho málem rozplakalo. Toužil po triku Edmontonu. Calgary bylo jen nenáviděným rivalem z provincie Alberta. "Ten trejd do Calgary mě tehdy ale potěšil," vyprávěl Iginla. "Aspoň jsem se dostal blíž k domovu."

Fanoušci měli Nieuwendyka rádi a od Iginly chtěli hned velké výkony. Mladík byl pod tlakem. Zlepšoval se zvolna, v minulé sezoně získal 71 bodů. Na podzim 2001 v něm veškeré vlohy explodovaly. Líp bruslí a nelítostně proměňuje šance.

Nápis na zdi kabiny Flames vyzývá: "Užij si to tam venku!" A Iginla se tím heslem řídí: "Dřív jsem se nervoval, když mi to nešlo, teď se dívám dopředu a ono to fakt pomáhá."

Image kladného hrdiny utvrzuje tím, že za každý svůj gól dává tisíc dolarů na dobročinnost. Náhle se kolem něj rojí novináři. Nebaví je vtípky jako třeba Brett Hull z Detroitu.

Před časem ale docela zabodoval. Vedení NHL ho nezapsalo na seznam 115 hráčů, kteří jsou divákům nabídnuti pro hlasování pro utkání hvězd. Nezareagovalo na jeho razantní rozjezd. "Nejsem naštvaný," utrousil. "Loni jsem byl mezi útočníky poslední, takže mě letos prostě vyškrtli."

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze