Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Titul plní první stránky kanadských deníků

10 2004
Toronto, Praha - Pryč jsou doby, kdy bylo mistrovství světa pro zámořský hokejový svět jen nějakým turnajem v Evropě. "Vyhráli jsme pro celou zemi," prohlásil kapitán Ryan Smyth. A zdá se, že měl pravdu. Kanadská média věnují titulu své reprezentace nebývalou pozornost, úspěch připomínají první stránky největších deníků.

Z titulní strany listu Toronto Sun bije do očí fotka Dany Heatleyho s pohárem a popiskem: Šampionův úsměv.

Reportáž ze šatny vítězů od zvláštního zpravodaje Terryho Jonese zase plní první stranu deníku Edmonton Sun. "Výhra je dvakrát tak sladká," hlásá titulek. "Miluju hrát za Kanadu, ten pocit nosit javorový list na hrudi," cituje list útočníka Heatleyho, největší hvězdu právě skončeného šampionátu.

Edmontonské noviny poukazují především na způsob, jakým Kanada obrátila všechny zápasy v play-off, v nichž prohrávala. "Skvělá cesta k výhře!" připomíná i hlavní sportovní zpráva v listu Toronto Star.

National Post si zase všímá faktu, že se zlatí reprezentanti vzdali odměny za vítězství ve výši 1,1 milionu švýcarských franků ve prospěch kanadského hokejového svazu. "Teď jsou chlapci pro účast na mistrovství ochotni i umřít, hrají jen za letenku," pochvaluje si list.

Takové jsou ohlasy kanadského tisku, který už na rozdíl od minulosti nepřináší veřejnosti jen strohé agenturní informace. Reprezentace kolébky hokeje vzbudila výkony na mistrovství světa zájem veřejnosti v zámoří. Šampionům navíc zdatně sekundoval tým USA, který nečekaně přiváží domů bronzové medaile.

Semifinálový duel proti Švédsku přenášel americký sportovní kanál ESPN, poprvé v historii mistrovství světa prorazil přenos z turnaje hegemonii baseballu, basketbalu, amerického fotbalu a NHL.

"Americký tým, tvořený především hráči ze třetích útoků doplněný pomocníkem z německé ligy, se zlepšoval zápas od zápasu a nakonec šokoval favorizované Čechy a došel až k medaili," píše USA Today.

"Zeptejte se hráčů, co tu byli. Všichni vám řeknou, že to, co zažili, patří k nejlepším momentům v jejich životě," přináší jeden z největších amerických deníků vyjádření kouče Petera Laviolettea. "Byli jsme tři týdny pryč od rodin, přišli jsme o den matek. Ale tohle za to stálo," svěřil se USA Today kapitán Chris Drury.

Agentura Canadian Press zase známkuje jednoho po druhém kanadské reprezentanty. A+, tedy jakousi jedničku s hvězdičkou, dostali útočníci Heatley, Briere a Rob Niedermayer a jeho bratr, obránce Scott Nieedemayer. CP připomíná, že týmu možná pomoly dvě "lucky loonies", dolarové mince pro štěstí, které stejně jako loni ve Finsku umístili do výplně branky za speciální televizní kamery.

Kanadský hokej prožívá šťastné a veselé roky. Vládne světu, hráčům se podařilo naplnit heslo "Roots", které hrdě nosí na bundách a čepicích jejich příbuzní a fanoušci. Zlato se vrátilo zpátky ke kořenům, do kolébky hokeje.

Autor:


Kočárky, které přežijí i dva raubíře.
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.czmobilní verze