Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tleskalo se jen Jágrovi, hymně a bitce

30 2004
New York - (Od vláštního zpravodaje MF DNES) - Sledujete klasický nájezd Jaromíra Jágra z pravého křídla. Tribuny hučí, fanoušci se k nejnovější atrakci New York Rangers chovají vřele. "Pojeď, Džej Džej!" povzbuzuje anglickými iniciálami jeho jména chlapík s plnovousem. Hokejista už nasazuje ke střele.

A najednou se vám před očima zjeví prodavač preclíků s objemnou bednou na hlavě. Do uší vás uhodí jeho zvučný hlas: "Pretzels! Pretzels!"

Jen z reakce opodál sedícího muže se zarostlou tváří pochopíte, že Jágr vypálil těsně vedle: "Almost, Jaromir!"

Po ochozech před diváky neustále někdo korzuje. Český občan při první návštěvě na NHL by žasl, co se všechno přihodí v hledišti Madison Square Garden při utkání Rangers proti Washington Capitals.

Největší aplaus sklízí zpěvák americké hymny, stojící na dlouhém červeném koberci. Závěr jeho vystoupení se ztrácí v rámusu.

Ze sedaček vyskakuje obecenstvo také při bitce domácího giganta Erika Lindrose s washingtonským bekem Jasonem Doigem: "Excellent, Eric!" A dočista odvázané je z bojovnosti mladíka Jeda Ortmeyera, jenž bez hokejky rukama a bruslemi dostává puk z obranného pásma.

Příznivci řvou jako šílení. Jinak spíš jen tak šveholí a radí. "Zvedni hlavu, Alexi. Nesmíš to dávat pořád naslepo. A hlavně to neztrať,“ volá mladík na technického útočníka Kovaljova.

"Natlač se k bráně, Bobby," posílá do skrumáže bojovníka Holíka. "Jan! Máš ho!" vybízejí k napadání rychlíka Hlaváče.

Rangers dvě třetiny hrají bídně, bez zápalu. Prohrávají se slaboučkým Washingtonem 0:2. Tehdy se osamělé hlasy spojí v chorál: "Fire Sather!" a "Sather sucks!"

Dav nenávidí trenéra, manažera a prezidenta klubu v jedné osobě. Nesnáší rovněž městského rivala, tým New York Islanders. Když při přestávkové soutěži jeden člověk neobratně zachází s hokejkou, dolehne k němu: "Jdi hrát za Islanders, ty dřeváku!"

Ke konci se Rangers probírají a mačkají Capitals v jejich pásmu. Ve třetí části dvacetkrát vypálí na branku. Díky Ručinského dorážce ze vzduchu snižují na 1:2. Většina lidí už sedí. I potulní prodavači cukrové vaty, preclíků, piva a vody nabízejí zboží pouze v přerušené hře.

Rangers odvolávají brankáře, Jágr je na ledě skoro pořád. Jenže Washington odolává. Jakmile utkání skončí, lidé se rázně zvedají z fialových křesílek a nazlobeně kráčejí k východům. Jejich mužstvo jim v poslední době vůbec nedělá radost.

Na hokeji v Madison Square Garden
Co se prodává?
Jídlo, cukrová vata, preclíky, potrhlé suvenýry.  Dres Jágra s tkaničkou u krku stojí 155 dolarů.

Co se hraje?
Hlavně rocková hudba. Pearl Jam či U2, také Cure. A pozor, pro početnou ruskou komunitu i duo Tatu.

Co se jí?
Tradiční rychlé občerstvení. Třeba smažené rybí filé s hranolky a kolou za deset dolarů.

Co se pije?
Coca Cola z červených kelímků a řídké americké pivo bez pěny.

Co se nosí?
Cokoliv. Oblek s kravatou, dres s kšiltovkou i kostýmek.

Co se skanduje? .
Diváci křičí individuálně. Spojili se jen v chorál "Fire Sather", jímž žádali odvolání kouče.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze