Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fleischmann ustoupil mladým. Snažím se najít novou roli, popisuje

VELKÁ RADOST. Tomáš Fleischmann z Floridy oslavuje gól na 6:5, kterým rozhodl noční zápas NHL v Calgary. V průběhu zápasu si připsal i asistenci. | foto: AP

12 2015
Před dvěma lety patřil mezi klíčové útočníky hokejové Floridy. Jenže pak nastalo omlazení týmu a akcie Tomáše Fleischmanna postupně padaly. V této sezoně hraje český útočník třetí lajnu, někdy čtvrtou a krátce se dokonce ocitl i mezi náhradníky. „Snažím se najít si novou roli,“ pravil někdejší olympijský reprezentant.

V posledních čtyřech zápasech se zdá, že se přece jen objevilo světélko na konci tunelu. Fleischmann v nich nasbíral čtyři body za dva góly a dvě asistence.

Jenže zdání nejspíš klame. Třicetiletý útočník s téměř 550 starty v NHL strávil na ledě při vítězném utkání v Edmontonu nejméně času ze všech hráčů Panthers a s těžkým srdcem si zvyká na novou roli v týmu.

„Určitě je to jiné, než to bylo před lety,“ prohlásil odchovanec vítkovického hokeje v rozhovoru pro iDNES.cz.

Po loňské sezoně vám ani začátek té letošní příliš nevychází. Čím si vysvětlujete pokles formy v posledních letech?
Sám se v tom často hrabám. Pořád se snažím najít svoji novou roli v týmu. Není to jako dřív, to bezpochyby. Hraji převážně v třetí čtvrté lajně a snažím se vybojovat maximum. Jak pro tým, tak po stránce produktivity.

Fleischmann na Floridě

ČESKÝ SOUBOJ. Tomas Fleischmann (vpravo) se snaží udržet puk, přilepil se na...
Tomáš Fleischmann (vlevo) z Floridy a Nick Schultz z Philadelphie se srazili u...

2011/12:  82 zápasů - 61 bodů (27+34)
2012/13: 48 zápasů - 35 bodů (12+23)
2013/14: 80 zápasů - 28 bodů (8+20)
2014/15: 34 zápasů - 12 bodů (5+7)

Bjugstad, Huberdeau, Barkov, Trocheck... Florida vsadila na mládí a tým jde nahoru. Jak těžká je tahle situace pro vás? 
Máme tady řadu talentovaných hráčů, kteří potvrzují svoje kvality. Bohužel dokázali nás zkušenější dostat trochu do ústraní. Je jen na nás, abychom ukázali, že se s námi dál může počítat.

Jak s nimi v kabině vycházíte, když vám vlastně berou pozici v týmu a v budoucnu možná i působiště v NHL?
S tím žádný problém není. Naopak se jim člověk snaží ten start v NHL usnadnit. Na druhou stranu někteří z nich jsou tak dobří, že pomoc ani moc nepotřebují. S tím se hráč jako profesionál musí vyrovnat a dřít o to víc, aby si svoji pozici vybojoval zpět. Jiná cesta tam není.

Florida nepatřila před sezonou ke kandidátům na play off. Místo toho se pohybujete na hranici osmičky. Je to pro vás velké překvapení?
Bezpochyby ano. V létě jsme přišli do kempu a nikdo po té katastrofální loňské sezoně nevěděl, co má čekat. Řada nových hráčů, nový kouč (Gerard Gallant). Dali jsme se slušně dohromady a v posledních dvaceti utkání začíná vypadat, že se z nás stává nebezpečný tým pro každého soupeře. Navíc díky té velké řadě talentovaných hráčů se můžeme hodně zlepšovat.

Florida se zvedá

Hokejisté Panthers vyhráli třikrát za sebou (ve Vancouveru, v Calgary a v Edmontonu) a počtvrté z pěti lednových utkání. Vytáhli se tak na 9. místo Východní konference a na postupovou pozici do play-off jim nyní chybí na Boston jediný bod, přičemž na něj mají tři zápasy k dobru. proti loňské sezoně, kdy byla Florida druhým nejhorším týmem celé NHL, je to velké zlepšení.

Co byste řekl k trenérovi Gallantovi, který je známý svým přátelským vztahem k hráčům? Změnila se jeho role, když se od nové sezony na Floridě posunul poprvé v NHL do pozice hlavního trenéra?
Pořád mu to zůstalo, i když samozřejmě v menší míře s ohledem na jeho pozici. Pozvedl to tady hodně, výsledky se dostavují. S mladými hráči si také dobře rozumí, protože dlouho koučoval v kanadské juniorce.

Mladí hráči patří k oporám, přesto tu největší lze nejspíš hledat v brance v Robertu Luongovi. Jak důležitý pro vás byl návrat veterána z Vancouveru?
Dovolím si tvrdit, že kdyby tady nebyl, tak jsme někde úplně jinde. Je to obrovská jistota. Urostlý brankář s ohromnými zkušenostmi. Navíc na Floridě už dříve působil. Dařilo se mu tady. Vyhovujeme mu prostředí, není pod tak velkým tlakem jako v Kanadě a díky tomu jdou jeho výkony opět nahoru.

Ve čtvrtek si ve Vancouveru vysloužil od fanoušků vřelé přivítání. Překvapilo vás to, když od Canucks neodcházel zrovna v dobrém?
Vůbec ne. Postupem času si každý uvědomí, jak důležitý tam pro tým byl. Nevybojoval pro město vytoužený Stanley Cup, ale dovedl ho do finále. Odchytal tam desítky skvělých utkání. Ty ovace si bezesporu zasloužil.Najdete na iDNES.czmobilní verze