Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Návratu do Jihlavy se nebrání. Ale teď chtějí hrát extraligu ve Varech

Tomáš Harkabus z Jihlavy střílí gól do sítě Třebíče. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

6 2015
Pátek třináctého. Den, který je považován za nešťastný, může rozhodnout o dalším osudu dvojice karlovarských hokejistů Tomáš Harkabus - Martin Kohout. Dva mladí útočníci, kteří aktuální sezonu začínali v prvoligové Jihlavě, by se po domácím zápase proti Pardubicím, jenž se bude hrát v pátek 13. listopadu, měli dozvědět, zda na západě Čech zůstávají, nebo se vrací zpět na Vysočinu.

„Jak to bude dál, vám neřeknu, to nevíme ani my sami,“ říká Martin Kohout. „Je tady velká konkurence, pět lajn. Teď přišel další útočník (Jaroslav Kůs z Chomutova), takže musíme hrát naplno, abychom zde zůstali,“ doplnil dvacetiletý forvard.

„Řekli nám, že tu budeme přes reprezentační pauzu,“ připomíná Tomáš Harkabus aktuální zápasovou přestávku, která v nejvyšší soutěži skončí právě 13. listopadu. „Pak nás čeká domácí zápas s Pardubicemi a po něm se uvidí, co bude dál,“ dodává.

Pro oba mladé hráče bylo povolání do extraligy překvapením. „Moc jsem to nečekal, protože nám na začátku sezony říkali, že v Jihlavě budeme celý rok,“ prozrazuje Kohout, který byl stejně jako Harkabus v prvoligové Dukle na hostování, se střídavými starty do nejvyšší soutěže.

„Domluva s vedením Varů zněla tak, že na nás nesáhnou celou sezonu,“ přidává se Harkabus. „Ale je jasné, že si extraligu zahraju rád.“

Dvojici útočníků nahrály k nečekané změně špatné výkony Karlových Varů na začátku sezony. Energie vyhrála pouze tři z úvodních čtrnácti duelů - na což klub reagoval také změnou na pozici hlavního trenéra, kdy Karla Mlejnka nahradil Slovák Peter Oremus.

„Vzhledem k okolnostem, jaké se ve Varech staly, a vzhledem k tomu, že se nám dařilo, jsme byli povoláni zpět. Takže jsem určitě spokojený,“ pochvaluje si Kohout.

Harkabus, Zadražil a Kohout spolu hrají už od juniorky

Oba karlovarští forvardi, navzdory nízkému věku, bok po boku patřili v Jihlavě k nejproduktivnějším hráčům. Dvacetiletý Kohout v 18 utkáních nasbíral 15 kanadských bodů (5+10), o rok starší Harkabus v 16 duelech 10 bodů (7+3).

„S Harkym jsme hráli spolu už od juniorky, takže jsme si spolu sedli,“ těší Kohouta. „Vystřídali u nás pár centrů, až jsme si nejvíc porozuměli s Filipem Semanem. Bodově se nám dařilo, věděli jsme o sobě i na ledě,“ pochvaloval si úspěšnou spolupráci. „Tím, že jsme si sedli, jsme dostávali hodně prostoru. Takže jsme na tom všichni měli nějaký podíl.“

Po příchodu do Varů pak Kohout s Harkabusem dostali dalšího parťáka, se kterým si porozuměli - Matěje Zadražila. „S Matějem jsme hráli už dva roky v juniorce. Takže to bylo v pohodě,“ pochvaluje si Harkabus. „Sedli jsme si hned od prvního tréninku. Bylo to hned, o chvilkové domluvě,“ líčí Kohout. „Sehráli jsme se dobře, a dokonce jsme dali v Třinci gól. Takže si myslím, že to šlo rychle.“

Duel s Oceláři (3:2), podobně jako následující zápas proti brněnské Kometě (5:3), dovedla Energie k plnému bodovému zisku.

„Byli bychom rádi, kdyby se teď tým trošku zvedl. Vyhrát jsme potřebovali, abychom získali sebedůvěru. A doufám, že teď už to půjde,“ přeje si Harkabus. „Plnili jsme věci, které jsme měli. A očividně to dopadlo dobře,“ doplnil Kohout. „Doufám, že to tak bude pokračovat dál. A že se vyhrabeme ze dna tabulky.“

Na krátké angažmá v Jihlavě prý oba mladíci budou vzpomínat v dobrém. „Od hráčů v kabině, kde byla super atmosféra a dobrá parta, přes trenéry a diváky, kteří neuvěřitelně fandili a dělali parádní kulisu,“ oceňuje Kohout.

„Byla to dobrá zkušenost. Hrálo se mi tam skvěle, mají tam super fanoušky,“ přidává se Harkabus.

Proto by se ani jeden z mladíků opětovnému návratu na Vysočinu nebránil. „Vzal bych to, jak to je. V Jihlavě mám plno kamarádů, kluky tam znám. Takže zklamání by to pro mě nebylo,“ připustil Harkabus. „Určitě bych se tam nechtěl vracet teď, raději bych zůstal ve Varech. Ale třeba někdy jindy... Vzpomínat na to budu každopádně jen v dobrém,“ zakončil Kohout.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze