Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nová smlouva pro Vůjtka nebyla na stole, odhaluje šéf svazu Král

Prezident hokejového svazu Tomáš Král na tiskové konferenci. | foto:  Michal Šula, MAFRA

22 2016
Byl Josef Jandač jedinou volbou, kdo povede reprezentaci na Světovém poháru i na olympiádě v Koreji? A neposloužil Vladimír Vůjtek jen jako „loutka“, která měla zklidnit veřejnost po odstoupení Vladimíra Růžičky kvůli jeho korupční kauze? I na to odpovídá v e-mailovém rozhovoru šéf hokejového svazu Tomáš Král.

Josef Jandač převezme národní tým po květnovém šampionátu, už teď ale vybírá mužstvo pro Světový pohár. Zvažovali jste i jiné možnosti, třeba prodloužení smlouvy s panem Vůjtkem?
Ne, na výkonném výboru žádné jiné jméno nepadlo a volba byla jednomyslná. A v tu chvíli prodloužení smlouvy s Vladimírem Vůjtkem na stole nebylo. Sešel jsem se s ním ještě předtím a potvrdil mi, že počítá s původním ročním kontraktem.

Co rozhodlo pro Josefa Jandače?
Je to zkušený a odborně zdatný kouč v nejlepších trenérských letech. U národního mužstva již působil, byl u zisku zlaté medaile a z vlastní zkušenosti vím, že už tehdy hrál důležitou roli. Okruh trenérů, kteří pro reprezentační střídačku připadají v úvahu, není nikdy příliš široký a jsem přesvědčen, že Josef Jandač je logickou volbou.

Měl jste už po odchodu Vladimíra Růžičky v hlavě tento scénář?
Věděl jsem, že trenér Vůjtek uzavřel smlouvu na rok a počítal i s tím, že Josef Jandač se stává jedním z asistentů s perspektivou, že tým jednou může převzít. Na tom jsme se shodli při podpisu smlouvy i s Vladimírem Vůjtkem. Na druhou stranu, volba reprezentačního trenéra je kolektivním rozhodnutím a objevit se mohly i jiné varianty, což se ale nestalo.

Nebyla červnová Vůjtkova volba jen „uklidněním“ laické veřejnosti, u které má velký respekt?
V žádném případě. Fanoušci jsou neodmyslitelnou součástí hokejového dění, pro ně se hokej dělá. Ale při výběru kouče rozhodují jiná kritéria, především odbornost a zkušenosti. Stejně tomu bylo v případě pana Vůjtka. I jeho volba byla jednoznačná a naše očekávání naplňuje. Na výkonném výboru jsme se zabývali i posledními výkony reprezentace a hodnocení bylo jednoznačně kladné.

Dvouletou smlouvu dostal trenér Jandač z důvodu kontinuity - Světový pohár a olympiáda?
Ano, dvouleté smlouvy jsou z hlediska kontinuity nejběžnější.

Loni jste řekl, že kouče Vůjtka jmenujete jen na rok i proto, že v létě je na programu volební konference, ze které by mohl vzejít nový hokejový šéf. A ten by měl mít případně právo vybrat si nového kouče. Cítíte tedy dostatečnou podporu, že konference váš mandát prodlouží?
O tom, že nástupce Vladimíra Vůjtka jmenujeme již nyní, rozhodly jiné důvody. Počátkem března musíme zveřejnit základní nominaci pro Světový pohár a bylo by nekorektní, aby hráče vybíral někdo jiný než trenér, který je povede a ponese zodpovědnost. Výkonný výbor navíc stanovil, že trenér současně nesmí působit v klubu. Za těchto podmínek bylo vyloučeno, abychom se jmenováním čekali až na šampionát nebo konferenci. Většina trenérů, kterým končí smlouva, je v té době již vázána jinde. Pokud jde o mou kandidaturu, práce v čele svazu je náročná a vyčerpávající. Proto i rozhodnutí, zda kandidovat, musí předcházet pečlivá úvaha a přemýšlím o něm. Obě témata - volbu trenéra a kandidaturu - bych ale v žádném případě nespojoval.

Jak si představujete Jandačův tým? Chcete zapojit víc lidí, tzn. víc skautů, pozorovatelů?
Moje představa je blízká té, jakou zmiňujete, rozhodující slovo včetně personálního složení však bude mít trenér Jandač. Ale uvažuje obdobně a v nejbližší době má v plánu se s oslovenými sejít.

Vladimír Vůjtek naznačil, že by rád pokračoval třeba v pozici konzultanta.
Bude záležet v první řadě na něm. Sám prohlásil, že se rozhodne po mistrovství světa. Jak s ním, tak s Josefem Jandačem jsme domluveni, že pokud bude mít zájem, v realizačním týmu bude. A já bych to určitě přivítal.

Proč jste jmenování kouče Jandače oznámili tiskovou zprávou? Dle mého to bylo nedůstojné.
Osobně si to nemyslím. Rozhodovali jsme o trenérovi, který tým převezme až v další sezoně. Volbu jsme zveřejnili a tiskovou konferenci naplánovali tak, aby na ní mohl být představen celý realizační tým pro Světový pohár. Proběhne počátkem února.

Teď odbočka od seniorské reprezentace k juniorské. Jak hodnotíte její letošní vystoupení na MS?
V základní části předváděla solidní, v některých zápasech i velmi dobré výkony, s oběma pozdějšími finalisty sehrála vyrovnaná utkání. Čtvrtfinále byl ovšem - přes neoddiskutovatelnou kvalitu soupeře a bilanci, kterou s ním máme - propadák. Konečné páté místo podle mne více méně odpovídá našemu aktuálnímu postavení i výkonům, které dvacítka na šampionátu předváděla.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze