Tomáš Rolinek se v duelu s Ruskem častio snažil operovat před brankou soupeře. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Turnaj se musí hodnotit jako neúspěch, prohlásil kapitán Rolinek

• 9
Žádná velká sláva. Národní tým na Českých hrách v Pardubicích sice nehrál špatný hokej, v posledním utkání porazil Rusko. "Ale to bylo tak všecko," hodnotí reprezentační kapitán Tomáš Rolinek. "Zase chyběly góly."

Vítězstvím 2:1 nad sbornou čeští však reprezentanti v neděli večer přece jen napravili matný dojem z celého turnaje. "Povedlo se urvat aspoň jednu výhru. Silou vůle," říkal Rolinek.

"Celý turnaj nám scházela lehkost a přenost, nemohli jsme soupeře přehrát kombinací. V sobotu jsem říkal, že musíme Rusy porazit 1:0 nebo 2:0. Dopadlo to podobně. Díky za to."

Proti Rusku na vás byla vidět velká motivace. Sáhli jste si na dno sil?
To je pravda. Zápasy šly dva dny po sobě a ve třetí třetině navíc trenéři stáhli hru na tři pětky. Ale na Rusy přišla spousta lidí, hrát takový zápas v tak parádní atmosféře, to pak nohy chodí lehce. To ani nejde něco vypustit. Děkujeme fanouškům, jsem moc rád, kolik jich v neděli přišlo.

Neukázalo psychickou sílu týmu to, že vás nezlomilo ruské vyrovnání čtvrt minuty před koncem druhé třetiny?
Jo, typický gól do šatny. Říkali jsme si pak v kabině, že musíme být po celou dobu trpěliví. Že se nesmíme vybláznit, abychom nepropadali a Rusové nás nepřečíslili. Nakonec jsme byli šťastnější my.

Závěr byl docela vyhecovaný, vy sám jste se dostal do křížku s útočníkem Sergejem Plotnikovem...
Bylo vidět, že je štve porážka. A já se nedivím, nás by to taky naštvalo. Při power play nás tam zamkli a pak vyvolali rvačku. Ale to není v zápasech s Ruskem nic nového. Já jsem přijel na pomoc spoluhráčům, s Plotnikovem jsme se tam chvíli pošťuchovali. Ale nebylo v tom nic osobního, my se známe se z KHL.

Jaký máte z turnaje celkový dojem?
Musí se to hodnotit jako neúspěch. Máme sice tři body, stejně jako dva další účastníci, ale turnaj nebyl povedený. Střelecká bída z minulého roku se přelila sem, góly chybí. Celý turnaj byl o vůli, nikdo z nás nic nevypustil, nikdo se na nic nevykašlal, ale přesně o tom dnešní hokej je. Nejde hrát na půl plynu, to by vás každý přejel. Vůlí jsme tu jednu výhru vybojovali, ale to je tak všechno.

V čem je příčina největšího problému reprezentace - špatné koncovky?
V systému to není, je to hlavně o hlavě. V každém zápase jsme měli spoustu momentů, které jsme měli řešit střelbou, ale zase jsme si vybrali spíš nahrávku, kombinaci. Musíme hrát jednoduše a nevymýšlet blbosti.