Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ton: Oulu zažilo to, co my loni proti Žilině

Sparta - Oulu: sparťanská radost - Martin Štrba, Tomáš Netík a Petr Ton (zleva) se radují z gólu. | foto: Reuters

10 2008
Petrohrad - Zatímco loni byli hokejisté Sparty v úvodním zápase turnaje Super Six v Petrohradě velkými favority v souboji proti Žilině, ale nakonec prohráli, letos se jim velké šance proti Oulu nedávaly. Jenže český mistr nečekaně nejlepší finský tým porazil 5:3 a je ve hře o postup do finále.

"Bavili jsme se o tom při cestě do Petrohradu, že momentálně jsme v podobné situaci jako před rokem Žilina. Ne zdecimovaní, ale nepovedl se nám poslední zápas, v minulých jedenadvaceti dnech jsme odehráli deset zápasů a navíc jsme hráli v úterý, což nám taky moc nepomohlo," řekl útočník Petr Ton, který se na nečekané výhře podílel dvěma góly.

Navíc Kärpät Oulu přijel do Ruska s jediným cílem - postoupit do finále a jako první finský tým Super Six vyhrát. "Jsme v kontaktu s Ondrou Kratěnou a vím, jak se na nás připravovali už pár týdnů. Posledních pár let byli Finové ve finále a nemyslí na nic jiného. My jsme to poznali loni, jaké je to proti outsiderovi. Nějaká nervozita u nich určitě byla," podotkl Ton.

Spartě navíc vyšel začátek zápasu. Už v páté minutě se ujala vedení a ještě v první třetině přidala další branku. "Začátek, kdy jsme ze čtyř přesilovek dali dva góly, nám pomohl. Rozehráli jsme se," pokyvoval Ton, podle něhož byly vedle efektivity v početní výhodě důležité i výkony brankářů.

"Tomáš chytal výborně. Tarkkiho si pamatuji z reprezentace, kde mu nevyšel zápas proti nám. I proto jsme se snažili hodně střílet," řekl.

Fakt, že český tým přijel do Ruska bezprostředně po úterním extraligovém kole, mohl nakonec podle Tona Spartě i pomoci. "Jde to tak rychle, že člověk o tom nestačil přemýšlet. Řekli jsme si, stejně jako loni, že tady reprezentujeme českou ligu a neradi bychom, aby to dopadlo špatně. Víme, co pak novináři napíší a hodnotí se celá liga, ne jen tohle utkání. Nereprezentujeme jen klub, ale celou soutěž," uvedl Ton.

Upozornil, že Pražané ale zdaleka nemají vyhráno. "Je to jen jeden zápas, ale máme nakročeno, aby se o nás mluvilo pozitivně," soudil odchovanec kladenského hokeje.

Ton byl jedním z hráčů, který ve Finsku působil a stejně jako například Jiří Vykoukal tamní hokej stále sleduje. "Věděli jsme, že jejich první lajna Hyvönen, Broš, Pesonen je nejlepší v lize, že je musíme pořádně hlídat už ve středním pásmu. Nakonec nám dali všechny góly, i když se tam ve třetí třetině posunul Kratěna a potvrdili to," uvedl Ton, jenž nyní nastupuje, i když není stoprocentně zdravotně v pořádku.

"Poslední zápasy hraju s menší virózou, ale snažím se. Bylo by škoda momentálně urazit hokejové boha, že se mi daří. Odráží se mi puky před brankou," pochvaloval si elitní střelec Sparty.

Velkou zásluhu na výhře měl i brankář Tomáš Duba, který si sice podle statistik připsal jen sedmnáct úspěšných zákroků, ale zlikvidoval řadu velkých šancí Oulu. "Chtěli jsme to zkusit a Oulu porazit. Nechat tam kus srdíčka a zkusit odčinit loňský nezdar. Šli jsme za tím hodně odvážně a nakonec nám přálo i štěstí," řekl Duba.

Pro něj osobně byl duel zřejmě nejprestižnější z kabiny Sparty. Nejenže ve Finsku dlouho působil, ale jeho manželka z Finska pochází. "Měl jsem velkou motivaci kvůli manželce a příbuzným. Ale taky proto, že Kärpät jsem porazil asi z deseti zápasu jen podruhé. Takže to bylo hodně sladké vítězství. Oni jen tak neprohrávají, takže je to hodně cenné," těšilo Dubu.

Sparťanského brankáře hodně překvapilo, že soupeř nedostal český tým na začátku pod velký tlak. "Čekal jsem, že nás zavřou do třetiny. Nehráli jsme ale špatně, vyloučení byla 4:1 a padly nám tam docela hezké góly. Když se vede, tak se pak hraje jednodušeji. To byl i náš cíl před zápasem a hodně to vývoji pomohlo," uvedl.

Sparta i díky Dubovi přestála jen s jedním inkasovaným gólem sérii přesilovek Oulu na začátku druhé třetiny. "Tahle pasáž nám sebrala hodně sil. Některé fauly jsme nemuseli udělat. Jsem rád, že jsme to přestáli. Jeden gól jsme sice po dorážkách dostali, ale Kärpät taky nejsou žádní nazdárci," pousmál se gólman.

Sparta má po dnešku velkou šanci postoupit do finále. Stačí jí v pátek porazit, třeba v prodloužení či na nájezdy, Davos. Pražané však podle Tona ani Duby tak daleko zatím nemyslí. "Bylo by to hezké, ale víme, že všechny týmy jsou tady výborné. Výhodou Davosu je, že dnes oba soupeře viděl ve hře, takže na to asi zareaguje. I když naše přesilovky byly dnes hodně o improvizaci," uvedl Ton.

Podle Duby se Sparta pokusí zopakovat výkon proti Oulu. "Dnes to mohlo být překvapení, ale zítra to může být jiné. Musíme spadnout na zem. Podařilo se  nám porazit Kärpät, ale zítra to bude těžké," dodal Duba.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze