Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tona mrzí, že Marek neletěl. Chtěl mu pomoci

9 2005
Jönköping - Po osmi letech se hokejový útočník Petr Ton vrací do národního mužstva. S reprezentací odcestoval na Karjala Cup. "Ve Finsku jsem strávil šest let a člověk se tam rád podívá," řekl nejproduktivnější hráč extraligy. Podle svých slov chtěl především pomoci sparťanskému spoluhráči Janu Markovi, který však v úterý kvůli angíně z týmu vypadl.

"Vůbec mě původně nenapadlo, že bych se mohl do reprezentace vrátit. Jsme zklamaný, že Honza onemocněl. Má reprezentační kariéru před sebou, tak bych mu mohl pomoci. Hrál by s někým, s kým nastupuje v klubu," řekl Ton.

Spolupráce s Markem v letošním ročníku vynesla Tona do čela kanadského bodování a tabulky střelců. 

Nový kouč národního týmu Alois Hadamczik dává Tonovi šanci hned na své druhé akci, ale kladenský odchovanec nepodléhá přehnanému optimismu.

"Dlouho jsem v národním týmu nebyl, vím, kolik mi je a člověk si vyhlídky třeba na mistrovství světa nedělá, protože hráčů je hodně. Sezona by mi musela extrémně vyjít," mínil Ton. Pozvánku na turnaj Karjala do Jönköpingu a Helsinek ale neodmítl a to nejen kvůli Markovi.

"Ve Finsku jsem strávil šest let a člověk se tam rád podívá. Ale ve Spartě se teď stalo tolik věcí, že kdyby to bylo minulý týden, asi bych to zvažoval."

Za reprezentaci naposledy před osmi lety

Ton nastoupil za reprezentaci naposledy v prosinci 1997 v přípravných zápasech proti Kanadě. "Hrálo se v Pardubicích a v Plzni před turnajem v Moskvě. V mužstvu byl tehdy i Vláďa Růžička, protože se tvořil tým pro Nagano," vybavil si. Od té doby čekal marně.

"Přiznám se, že ze začátku mě to mrzelo. Na začátku sezony se mi turnaj ve Zlíně povedl, na další ve Finsku jsem byl zraněný. Myslím ale, že jsem byl jeden z mála hráčů, jemuž se povedl jeden turnaj a už nedostal další šanci se ukázat."

Pak se vydal na téměř šest let do Finska, kde vystřídal dresy Jokeritu Helsinky, Blues Espoo, Jyväskylä a Kärpätu Oulu. Původně čekal, že mu tamní angažmá otevře dveře do reprezentace.

"Z Kladna to bylo těžší, protože tam hráli Vejvoda, Patera, Procházka a my jsme jako klub nehráli úplně nahoře, takže asi nemohli brát čtyři útočníky. Když jsem šel do Finska, myslel jsem si, že o krajánky byl vždy zájem a do nároďáku budu mít blíž. Opak se stal pravdou," konstatoval.

Další šanci nedostal pod Ivanem Hlinkou, Josefem Augustou, Slavomírem Lenerem ani Vladimírem Růžičkou.

"Hráčů je hodně a trenéři dávali prostor někomu jinému. Já jsem je nezaujal. Postupem času člověk myslí na klubové záležitosti a na reprezentaci zapomene," tvrdí.

Střelecká produktivita Hadamczikovi neunikla

Tonova střelecká produktivita však neunikla Hadamczikovi. "Těší mě, že se netrápím v koncovce. Stačí mi dvě nebo tři šance na gól. Dříve jich bylo třeba šest."

Zatímco Ton v extralize září, Sparta prožívá krizi, která vyústila v odvolání trenéra Jaromíra Šindela s asistenty Jiřím Doležalem a Davidem Volkem. Nahradil je František Výborný s Marianem Jelínkem. Tona však nijak netěšilo, že díky reprezentaci trápící se mužstvo na několik dnů opustil.

"Když národnímu týmu pomůžu a přinesu si herní pohodu, budu to hodnotit pozitivně. Ale taky se nemusí dařit, poslední dobou jsem byl zvyklý si v pauze odpočinout a trénovat podle sebe. Pocitově bych tedy byl raději ve Spartě," uvedl.

Podle Tona se na krizi Sparty podílí několik věcí najednou.

"Naše výkony byly takové nahoru dolů, nevydrželo to dva nebo tři zápasy. Měli jsme novou obranu a neklapalo to. Dávali jsme pak i míň gólů, protože jsme museli změnit styl hry," podotkl. Je rád, že mužstvo drží při sobě.

"Kolikrát pod tlakem médií, který je na Spartu velký, se rozhádají hráči a přestane se ještě více dařit. Tady ale od prvního do posledního v kabině všichni stojí při sobě," dodal.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze