Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Drsný trénink ve tmě. Babcock trestal, hokejisté Toronta dostali lekci

Mike Babcock šéfuje hokejistům Toronta. | foto: AP

10 2016
Nosí na hrudi javorový list. Symbol staleté tradice a znak jednoho z nejhodnotnějších klubů zámořské NHL. Mohou prohrávat, ale chce se po nich, aby vždy na ledě nechali vše a nosili ikonické bílo-modré dresy s úctou a hrdostí. Ve středečním zápase proti Los Angeles nic z toho torontští hokejisté nepředvedli. A tak přišel trest. Krutý a povědomý.

Mike Babcock, nejlépe placený trenér v zámořské soutěži, přichystal pro talentovaný kádr, který zmíněné utkání s LA vypustil a schytal debakl 0:7, výchovný políček. Náročný trénink plný bruslení a osobních soubojů. Krátký, trval jen 50 minut, nicméně intenzita byla neskutečná.

Vysoké tempo bralo hráčům dech, mimořádný pobyt na ledě se změnil v očistec."Byl to nejdrsnější trénink, jaký jsem pod Babcockem zažil," přiznal obránce Jake Gardiner. „Myslím si, že všichni si z toho vzali ponaučení. Když nebudeme bruslit v zápase, zabruslíme si druhý den,“ dodal.

Podobnou větu kdysi řekl Herb Brooks ve filmové klasice Hokejový zázrak americkým reprezentantům. Kdo by neznal strhující příběh o vysokoškolácích, kteří v roce 1980 porazili na olympijských hrách v Lake Placid favorizovanou „sbornou“ a získali zlaté medaile? Cesta k nim byla trnitá.

Po ostudné remíze s Norskem nařídil Brooks překvapeným hokejistům, aby zůstali na ledě. Přímo po utkání. „Nechtěli jste makat v zápase, máknete si teď,“ vyzval je svérázný trenér. Hokejisté, stále navlečeni v dresech USA, jezdili od čáry k čáře a poslouchali Brooksovu „přednášku“.

Ten svému asistentovi opakovaně pokynul: „Ještě.“ Zazněla píšťalka a v nekonečném bruslení se pokračovalo. V jednu chvíli Brookse vyrušil vzkaz od správce stadionu, chtěl upravit led a jít domů. „Ať mi tu nechá klíče, já zamknu.“ Američané nakonec trénovali i při zhasnutých světlech.

Gardiner doufal, že torontský tým stejný osud nepotká. Mýlil se. Hráči bruslili už 47 minut, když na stadionu v Etobicoke náhle vypadl proud. Světla zhasla, aréna se zahalila do tmy. Gardiner si byl jistý, že „mučení“ díky tomu skončí. „Říkal jsem si: „Díky bohu, jdeme z ledu. Ale „Babs“ měl jiný názor,“ hořce se usmál.

Babcock nechal své svěřence trénovat ve tmě čtyři minuty, jediné světlo šlo z nouzových lamp nad únikovými východy. „To snad nemůžou bruslit po tmě, nebo co?“ divil se poté otázce novinářů, proč rovnou po vypadnutí proudu neukončil trénink. Výchovnou lekci, která měla jasný cíl. Babcock nechce vidět další odevzdaný mač.

„Hrálo se proti nám lehce. Je absolutně nepřijatelné hrát takovým stylem. Takhle hrát nebudeme, vůbec to nekoresponduje s tradicí Maple Leafs,“ řekl. Vadilo mu, že se jeho mužstvo proti Kings nervalo o vítězství, rychle se nechalo zlomit. Na střely prohrálo 43-19, hvězdný brankář Frederik Andersen poprvé v sezoně střídal.

„Takhle prostě hrát nemůžeme. Nesmíme si dovolit být takhle lehkovážní,“ dodal Babcock. Soudě podle Gardinerových slov torontští hokejisté jeho vzkaz pochopili. A třeba vyslyší i slova Brookse ze zmíněného snímku: „Remizujte si, prohrávejte, ale hrát budete jako mistři.“Najdete na iDNES.czmobilní verze