Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vyvrhel Torres se omluvil. NHL je bez něj bezpečnější, píší v zámoří

Srážka Raffiho Torrese (nahoře) ze San Jose a Franka Corrada z Vancouveru. | foto: AP

9 2015
Těšil se, jak po dvou letech trablů s kolenem konečně vyjede zdravý do prvního zápasu nové sezony, místo toho sledoval bitvu San José jen v televizi. A takových sezení ho čeká ještě čtyřicet. Raffi Torres se sice za brutální zákrok z přípravy veřejně omluvil, lítost nebo snad pochopení však u kolegů vzbudí už jen těžko.

Torres je totiž známý recidivista: za útoky na hlavu protihráče byl v minulosti trestán už devětkrát, plus nespočet dalších zákroků mu ještě prošlo.

Jednou z jeho obětí se před čtyřmi lety stal i český obránce Jan Hejda. U vlastní branky rozehrával, jenže se sklonil, když na chvíli zavrávoral. A v tu chvíli přišel tvrdý úder do hlavy od kanadského rabiáta. Tehdy Torres vyvázl s pokutou 2 500 dolarů (zhruba 60 tisíc korun), tentokrát už vedení NHL tak shovívavé nebylo.

Za nedělní náraz do hlavy švédského útočníka Jakoba Silfveberga z Anaheimu schytal distanc na 41 zápasů, k tomu přijde i dohodnutý plat na 441 tisíc dolarů (10,7 milionů korun). Scénář jeho přečinu byl stejný jako pokaždé: hráč krátce po odehrání kotouče nevidí Toresse přijíždět, dostane náraz a propadne se do tmy.


Tohle už není normální! zlobí se teď celá NHL.

Hříšník dostal exemplární trest, a jestli provede podobnou hrubost ještě jednou, může mít stop klidně na celou sezonu. „NHL je bez Torrese lepší, bezpečnější místo,“ píše se v komentáři na velkém sportovním serveru sportsnet.ca.

Nikoho neobměkčí ani jeho omluvila, kterou zveřejnil ve čtvrtek.

„Přijímám svůj trest a upřímně se omlouvám Jakobovi, kvůli kterému musel odstoupit z utkání. Jsem nesmírně vděčný, že po zákroku neutrpěl žádné vážně zranění,“ prohlásil na oficiálních stránkách NHL. „Tvrdě jsem pracoval na tom, abych se po dvou letech, v nichž jsem absolvoval operace kolena, vrátil do NHL a tohle je poslední věc, kterou jsem si přál, aby se stala. Jsem velmi zklamaný.“

Blíží se Torresův konec?

Jeho útok naštěstí tentokrát nepřivodil Silfvebergovi dlouhodobější následky. „Jsem jenom trochu rozhozený, pomalý a unavený,“ popisoval svůj stav na čtvrtečním tréninku. Přesto jím otřásl. Trest pro soupeře komentovat nechtěl. Pouze stroze poznamenal, že očekával, že disciplinárka proti Torresovi zakročí.

Torresova reputace mezi hokejisty je v NHL velmi zlá, přesto se pokaždé najde tým, který takový typ hokejisty potřebuje a angažuje ho. Před dvěma lety se pustili do tohoto risku šéfové San José a nyní toho možná litují. Torres nejdřív dva roky marodil a teď ještě nuceně vynechá půl sezony.

Fotogalerie

V oficiálním prohlášení generálního manažera Douga Wilsona se neobjevil ani náznak podpory: „Plně podporujeme rozhodnutí NHL. Ačkoliv nevěříme, že v Raffiho jednání byl zlý úmysl, tento typ zákroků nemá ve hře místo.“

Vedení neštve pouze jeho zákeřný faul, ale především jeho disciplinární důsledky. Torres má zastavenou činnost na 41 zápasů, přičemž však stále zabírá klubu místo na soupisce. K tomu musí vydávat jeho plat, který však místo na hokejistovo konto poputuje na charitu.

Torres se teď proměnil z tvrdého bojovníka, který umí probudit mužstvo, v nevítanou přítěž. „Je rozdíl mezi tvrdou hrou a překročením pravidel. Není pochyb, že Raffiho jednání bylo za hranou únosnosti,“ zlobí se Wilson.

Je jasné, že se bude rozhodně rozmýšlet, zda mu po sezoně prodloužit smlouvu. „Další hit a další distanc přijdou stejně jistě, jako že slunce znovu vyjde na východě,“ předpovídá sportsnet.ca a přirovnává Torrese k jinému delikventovi Patricku Kaletovi, jenž mimo jiné před čtyřmi lety udeřil hlavou Jakuba Voráčka.

Toressovi je nyní 34 let a se svou pověstí nebude mít lehké, aby našel nového zaměstnavatele. Možná tak dopadne jako Kaleta a další, kteří se nenaučili, jak hrát, aniž by ubližovali soupeřům. A po několika varováních museli opustit NHL nadobro.Najdete na iDNES.czmobilní verze