Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tradice: po zlatu přichází poslední místo

9 2001
Zlín - Na již tradiční rituál si musí zvykat hokejový trenér Josef Augusta. Po zisku titulu mistra světa si reprezentační opory rozebere přes léto zámořská NHL a nově stavěný tým začíná cestu za obhajobou světového zlata posledním místem na zářijovém turnaji Česká pojišťovna Cup. Platilo to před rokem, stejný obrázek viděli fanoušci ve Zlíně i letos. "Řada hráčů nemá velké zkušenosti a na mezinárodní hokej si musí teprve zvykat. Tam už nestačí jen snaha. Věřím, že někteří z nich si potřebné dovednosti osvojí v extralize," věří kouč.

Jste více zklamaný posledním místem, nebo výkonem vašich svěřenců?
"Zklamán samozřejmě jsem, hlavně ze zápasu s Ruskem. Ten jsme měli jednoznačně vyhrát. Udělali jsme několik úplně zbytečných chyb a výsledek byl opačný. Musíme se naučit adaptovat na mezinárodní hokej. Na rychlost, agresivitu, nasazení. Kluci sice bojovali, žádný zápas nevypustili, ale někdy jen snaha nestačí."

Český tým vstřelil na turnaji nejméně branek. Jak si to vysvětlujete?
"Čtyři góly jsme dali Rusku, proti Švédům a Finům to bylo podstatně horší. Severské týmy hrají důrazněji a my máme problémy se s tím vyrovnat. Věřím, že do dalšího turnaje v tom kluci udělají pokrok."

Jak si ale během sezony takové pojetí osvojí?
"Doufám, že v tom pomůže extraliga. Že aspoň některá mužstva se budou snažit o moderní hokej, plný rychlosti a nasazení. Přece jen je začátek sezony a hráči ještě nejsou v plné formě. A snad se také objeví další osobnosti, které dostanou šanci při příštích turnajích."

Už víte, které hráče ze současného kádru určitě nepozvete na listopadové Švédské hry?
"Neuspělo se, tak určitě dojde k nějakým obměnám. Na konkrétní jména je ale ještě brzy. Před několika minutami skončil turnaj a nemohu dělat unáhlené závěry. Zítra začneme pracovat na analýzách jednotlivých hráčů a pak budeme moudřejší."

Budete s asistentem Vladimírem Martincem sledovat další hráče v evropských ligách?
"Určitě se ještě před Švédskými hrami chceme podívat do Finska, kde hraje zhruba dvacet českých hokejistů. K dispozici už bude i Vlasák ze švýcarska."

Proč proti Finsku chytal Málek, i když podle původních plánů měl v brance stát Hudáček?
"Bylo to z jediného důvodu. Málkovi vyšel sobotní zápas se Švédskem a jelikož ještě nemá moc mezinárodních zkušeností, chtěli jsme ho vidět ve dvou zápasech v řadě."

Petr Čajánek bojuje u hrazení opuk

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze