Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tragicky zesnulý Čerepanov byl nemocný. Hokej hrát vůbec neměl

Alexej Čerepanov trpěl hypertrofickou kardiomyopatií. Jak je možné, že mu lékaři povolili hrát hokej? | foto: Profimedia.cz

14 2008
Tragickou smrt mladého ruského hokejisty Alexeje Čerepanova způsobila celá řada selhání. Zarážející je ale prvotní příčina: podle vyšetřovací komise KHL byl Čerepanov nemocný. Jak je tedy možné, že vůbec hrál hokej?

Čerepanov zřejmě zemřel na akutní selhání srdce v důsledku hypertrofické kardiomyopatie, což je onemocnění, při kterém dochází ke zvětšení srdečního svalu.

Toto zjištění je v zásadním rozporu s tvrzením klubu Avangard Omsk, že byl talentovaný hokejista naprosto zdráv.

. Co je hypertrofická kardiomyopatie

Vrozené onemocnění srdečního svalu, při kterém dochází ke zbytnění části srdce, bylo poprvé popsáno v roce 1958. V roce 1980 bylo toto onemocnění rozpoznáno jako hlavní příčina náhlého úmrtí vrcholových sportovců.

Hypertrofická kardiomyopatie se vyskytuje v populaci s frekvencí zhruba 1 případ na 500 lidí, jedná se tedy o onemocnění relativně časté. Diagnóza tohoto onemocnění je komplexní, velmi často se vyskytuje srdeční šelest, který by měl lékaře vždy varovat u sportovce buďto před možnou chlopenní vadou, nebo touto kardiomyopatií.

Případů náhlého úmrtí ve sportů způsobených hypertrofickou kardiomyopatií je známa celá řada, ačkoli ne všechny případy srdeční zástavy musí skončit úmrtím sportovce. V živé paměti zůstává případ detroitského beka Jiřího Fischera, kterému zachránil život lékař Red Wings na střídačce. Zdaleka ne tak dobře skončil případ kamerunského fotbalisty, který v roce 2003 zemřel během mezinárodního zápasu Kamerunu s Kolumbií.

Dnes jsou k dispozici i genetická vyšetření, která je možné provést při podezření na hypertrofickou kardiomyopatii (stejně tak jako na poruchy srdečního rytmu). Jedná se zejména o mutace genů pro svalové bílkoviny aktin a myosin a jejich podjednotky a podobné svalové proteiny.

Zdroj: www.sportvital.cz

Čerepanov zkolaboval na konci utkání, v němž Omsk nastoupil na ledě týmu Viťaz Čechov. KHL pověřila vyšetřením hokejistova úmrtí komisi, jejíž viceprezident Vladimir Šalajev uvedl, že srdce mladého útočníka bylo o více než dvě třetiny těžší než u zdravého člověka.

Definitivní závěry komise by měly být známy nejpozději ve středu v poledne. Nyní jsou však jisté minimálně dvě věci - mladý útočník zemřel bez cizího zavinění a při zápase byla zanedbána lékařská péče.

"Komise zjistila, že v době tragédie nebyla u stadionu Viťazu sanitka. Posouzení přímé souvislosti mezi tímto pochybením a smrtí hokejisty jsou v kompetenci orgánů činných v trestním řízení," uvedli představitelé KHL v tiskovém prohlášení.

Šalajev navíc serveru strana.ru řekl, že už má v rukou oficiální zprávu, z níž vyplývá, že Čerepanov trpěl nemocí dlouho. "Ta choroba u něj nepropukla v průběhu utkání nebo třeba před rokem, ale mnohem dříve. Posuďte sami: Srdce člověka v jeho věku by mělo vážit asi 290 gramů, zatímco Alexejovo srdce mělo 495 gramů," uvedl Šalajev.

Představitel KHL nechápe, jak mohli lékaři dát Čerepanovovi povolení hrát hokej. "Vůbec neměl hrát a měli mu přiznat invaliditu. Místo toho doktoři řeknou, že je zdravý! Budeme zjišťovat, kdo zanedbal své povinnosti," dodal Šalajev.

Tragédií se tak vedle jeho komise začalo zabývat i čechovské státní zastupitelství.

Pozůstalí, spoluhráči a fanoušci se budou moci s talentovaným hokejistou naposledy rozloučit ve středu. Po dopolední tryzně v domácí Areně Omsk bude odpoledne pochován na omském Severním hřbitově. "Rodiče, kteří nepocházejí z Omsku, se rozhodli pohřbít syna tam, kde měl tisíce příznivců," řekl ČTK mluvčí klubu Arkadij Alexejev.

Už dnes večer místního času se tisíce fanoušků spontánně sešly před omskou halou, aby uctily památku hokejisty. Jeho bílý automobil podle NEWSru.com pokryli květinami.

Další zápas měl Omsk odehrát v sobotu 18. října proti Dynamu Moskva, na žádost klubu se však duel uskuteční až o týden později. Poprvé po tragédii by tak "Jestřábi" měli vjet na led v pondělí 20. října k utkání s Dinamem Minsk.

Autoři: ,


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze