Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Útočník Polodna v Třebíči skončil. Vyrazí hrát hokej do Anglie

Petr Polodna | foto: Jiří Mokrý, hstrebic.cz

7 2016
Lepší finanční odměna, ale také možnost zdokonalit si cizí řeč a příležitostně najít zajímavou práci mimo sportovní prostředí. To jsou důvody, kvůli kterým útočník Petr Polodna v příští sezoně vyrazí hrát hokej do Velké Británie. Konkrétně do Basingstoke Bison, týmu hrajícího English Premier Ice Hockey League.

„Už mi není dvacet, a tak myslím na budoucnost. Když si zdokonalím angličtinu, může se to hodit,“ říká čtyřiatřicetiletý jihlavský rodák, který v minulosti tři sezony hrál v Havlíčkově Brodě a uplynulý ročník strávil v Třebíči.

„Ale sezona v Třebíči se celkově nepovedla,“ připomíná, že Horácká Slavia musela hrát skupinu o záchranu. „Nechci na Třebíč nějak házet špínu, to určitě ne. Vše zde probíhalo, jak mělo. Jak jsme se dohodli, tak to bylo,“ pokračuje Polodna.

„Ale celkově jsem se rozhodl, že v Česku už hrát nechci. Ten jeden rok, poté co jsme se vrátili z Polska, mě v tom akorát utvrdil. Proto jsem preferoval zahraničí.“

A právě o Anglii měl Polodna dobré reference. „Kdysi jsem o ní mluvil s Danem Volrábem, který tam hrával asi před čtyřmi sezonami. Nějaké informace jsem měl také od Aleše Padělka, který je v Anglii dodneška,“ líčí Polodna.

To, že Volráb hrával právě za Basingstoke, prý ale v konečné volbě nehrálo roli. Původně měl Polodna namířeno do jiného celku než k Bizonům. Ale pomohla náhoda. „Přes Petra Domina jsem se skamarádil s Tomášem Karpovem,“ zmiňuje dva bývalé hráče jihlavské Dukly.

„Ten se trenérovi Basingstoke zmínil, že něco sháním. Řekl mu, jaký jsem typ hráče, a trenér mu odpověděl, že přesně takového shání. Takže si to sedlo a jednání pak bylo docela rychlé. Během pár dnů jsme se dohodli,“ prozradil Polodna.

Basingstoke bude obhajovat vítězství v základní části

Působení v anglické soutěži je pro českého hokejistu i finančně výhodné. „Oproti první lize si finančně polepším. Nebudu předstírat, že ne. Je to zajímavější,“ naznačil Polodna. „Protože zatímco v první lize jde o hrubou částku, ze které musíte odečíst odvody, v Anglii budu klasický zaměstnanec. Navíc mi poskytnou bydlení, auto, zaplatí mi letenky... V tomhle ohledu se o hráče postarají. A je vidět, že si ho váží,“ pochvaluje si.

Basingstoke je dobrá adresa také hokejově. Vždyť Bizoni v minulém ročníku vyhráli základní část, což je ve Velké Británii hodně ceněné. „Možná více, než když vyhrajete následné play-off. Protože v Anglii se hraje zvláštním způsobem,“ nechá nahlédnout do systému místní soutěže Polodna.

„Čtvrtfinále je ještě klasické, jako u nás. Jen se hraje na dva vítězné zápasy. Ale poté se čtyři nejlepší týmy sejdou na turnaji, kde hrají první se čtvrtým a druhý se třetím jeden zápas. A pak vás čeká buď finále, nebo zápas o třetí místo. Takže během jednoho víkendu máte odehráno,“ podivuje se Polodna.

Ten se do Anglie těší i kvůli fotbalu. „Jsem velký fanoušek Liverpoolu, tak jen doufám, že pro Basingstoke to nejsou nějací rivalové. Abych si to tam hned na začátek nepokazil,“ usmívá se Polodna. „A strašně rád bych se podíval taky na ragby,“ plánuje.

Polodna: Manželka by se ráda vrátila do Polska

Na roční angažmá v polském Jastrzębie manželé Petr a Žaneta Polodnovi nedají...

Na roční angažmá v polském Jastrzębie manželé Petr a Žaneta Polodnovi nedají dopustit.

Angažmá v týmu Basingstoke Bison hrajícím English Premier Ice Hockey League nebude pro čtyřiatřicetiletého českého hokejistu Petra Polodnu první zahraniční zkušeností. Ročník 2014/15 strávil jihlavský rodák v nejvyšší polské soutěži, konkrétně v celku JKH GKS Jastrzębie.

„Mám na to jen ty nejlepší vzpomínky,“ říká útočník, který si v minulosti krátce vyzkoušel českou extraligu v dresu Litvínova a brněnské Komety. „Místní liga nebyla špatná. Když si vezmu prvních šest týmů, jejich zápasy byly docela kvalitní. A co mě překvapilo, ve velkém tempu.“

Chvílemi však postrádal českou vychytralost. „Některým místním hráčům chyběla hokejová hlava,“ připouští. „Myšlenku hře dodávali cizinci. Ale celkově ta soutěž jde nahoru,“ chválí polskou ligu.

A pozitivní reakce má i na místní život. „Český názor na Polsko, poté co jsme v něm zkusili žít, jsme změnili. Není v něm všechno jenom špatné. Ba naopak. Myslím, že v mnohém jsou před námi,“ prozrazuje Polodna, který obhajuje také v Čechách často vysmívanou kvalitu polského jídla. „Vím, že byly různé aféry. Ale prostě: Češi všechno chtějí pomalu zadarmo. A tak jim to Poláci vyrábí. Ale sami se nemají špatně,“ usmívá se.

Navíc u severních sousedů poznali i řadu přátel. „Dodneška tam máme kamarády, se kterými se navštěvujeme. Mezi bývalými spoluhráči i jejich manželkami a přítelkyněmi. Pojedeme s nimi i na společnou dovolenou do Gdaňsku,“ prozrazuje. „Manželka by se do Polska ráda vrátila, strašně se jí tam líbilo. A mně taky,“ dodává.

Autor:


Hokej na zimních olympijských hrách 2018

Hokejový turnaj v jihokorejském Pchjongčchangu startuje ve středu 14. února.

Čtvrtek 15. února, 13.10: Česko - Korea
Sobota 17. února, 4.10: Kanada - Česko
Neděle 18. února, 8.40: Česko - Švýcarsko

Josef Jandač, Martin Erat, Roman ČervenkaOndřej Němec, Dominik Furch, Pavel Francouz, Vojtěch Mozík, Jakub Nakládal, Michal Řepík, Michal Birner

Najdete na iDNES.czmobilní verze