Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trenér Čada: K hráčům volím různý přístup

11 2003
Plzeň - Při nástupu do funkce spolu dlouze debatovali. Naladili se na stejnou strunu, oba mají na hokej velmi podobné názory. I proto se hlavní kouč extraligové Plzně Rostislav Čada a jeho asistent Miroslav Přerost při rozhovoru dobře doplňovali. Oba jsou v extralize nováčky. O to více touží uspět.

"Samozřejmě, že je to velký skok, jít z druhé ligy do extraligy. V kvalitě hráčů, systému hry. Ale všichni trenéři, kteří dnes v extalize působí, v ní také někdy měli premiéru. My jsme jen další v řadě a nikde není psáno, že nemůžeme mít úspěch," míní Plzeňan Miroslav Přerost. Jako trenér prošel druholigovými týmy Rokycan, Klatov a naposledy Sokolova.

Devětačtyřicetiletý Brňák Rostislav Čada se vrátil po dvanácti letech ze Švýcarska. Ještě před rokem vedl Ambri-Piotta, kde se setkal i s útočníkem Zdeňkem Sedlákem. Teď se oba sešli v Plzni.

"Ze Švýcarska jsem do Čech přenesl své vzdělání, zkušenosti, systém práce," říká Čada. Uhlazený gentleman, který je však při zápasech i při tréninku hodně slyšet.

Pane Čado, jsou hokejisté v Čechách a ve Švýcarsku odlišní?
Čada: To bychom museli posuzovat individuálně. Obecně v nich rozdíl nevidím. Jsou profesionálové a podle toho mají pracovat.

Do začátku extraligy zbývá jeden den. Jak je na ní Plzeň připravena?
Čada: To ukáže až vlastní soutěž a záleží na spoustě okolností. Já pevně věřím, že dobře.
Přerost: Žádný trenér před soutěží neřekne, že příprava týmu byla špatná. Ale je to jen jedna část hokejového života, v ostré sezoně je možné všechno.

Dobře, naznačují vám něco alespoň výsledky z přípravných zápasů?
Přerost: Výsledky máme vyvážené - sedm výher, jedna remíza a čtyři porážky. Podle nás odpovídají kvalitě i ambicím mužstva.

Vás provází pověst kouče, který klade velký důraz na obrannou hru. Bude tedy Plzeň značit především defenzivní hokej?
Čada: Převážná většina extraligových týmů klade důraz na obrannou hru. Vyplývá to ze složení kádru. Když nebude fungovat obrana, tým nemůže ani skórovat. Nejdřív je potřeba puk získat, pak něco vymyslet a akci zakončit.

Kádr se hodně změnil, přišla řada nových hráčů. Jste spokojeni s posílením týmu?
Přerost: Každý trenér si umí představit hvězdné mužstvo, které by chtěl vést. Realita je jiná, musíte brát v potaz finanční možnosti klubu, stávající sílu kádru a trh s hráči, kteří jsou k dispozici. Z tohoto pohledu se zde udělalo maximum.

Pohromadě nezůstala ani jedna formace. Roztrhli jste i nejproduktivnější útok Josefa Straky. Andrašovský se přesunul z levé strany na pravé křídlo. Proč?
Čada: Z jasných důvodů - Andrašovský má ofenzivní schopnosti i projev hry, je tvořivý. V přípravných zápasech ukázal, že umí být hodně produktivní. Je škoda ho přespříliš svazovat v obranné fázi.

Nebyla to trochu znouzectnost, přetlak levých křídel?
Přerost: Určitě ne. Dokonce si myslím, že nemáme přetlak na žádném postu. Prostě jsme se tak rozhodli. V tom je výhoda, že jsme přišli k mužstvu jako noví trenéři. Nejsme svázaní minulou sestavou, na hráče se díváme jinýma očima.

Složení útoků se v přípravě měnilo, už máte ustálenou podobu?
Čada: Příprava slouží k tomu, aby trenéři našli optimální sestavu. Nám postupně vykrystalizovala. Začneme extraligu ve stejném složení, jako jsme odehráli poslední utkání v Karlových Varech. Zápasy ukážou, zda taková zůstane.

Přišli hokejisté, kteří už v Plzni působili - Vostřák, Krátoška, Sedlák. Je to dobře?
Přerost: Podle výsledků v přípravě jsou jednoznačně posilami. Jsou to hráči zkušení, mají v extralize určitou prestiž, působili v zahraničí. Pokud v uplynulé sezoně hra Plzně stála především na hře prvního útoku, teď se podařilo vytvořit několik dvojic či trojic, které dokáží rozhodovat zápasy.

Konkrétně Pavel Vostřák kvůli nemoci nemohl absolvovat celou letní přípravu. Máte obavy, že během sezony prožije výkonnostní útlum?
Přerost: To, že hraje takhle dobře, je i pro nás překvapením. Útlum během sezony přijde na každého. Ale je pravda, že ten, kdo je kondičně připravený stoprocentně, se z něj dostává lépe a rychleji. My doufáme, že Vostřákovi se ztráta formy vyhne. Protože pokud bude hrát tak jako dosud, bude velmi výraznou osobností Plzně.

Je vůbec čas kondici v průběhu sezony dohnat?
Čada: Při stávajícím kalendáři extraligy jen velmi těžko. Pomoc bude v sezoně potřebovat každý hráč. Na nás je, abychom dokázali správně zareagovat. Teď máme zraněného Posmyka. I jemu musíme pomoci, aby se rychle vrátil.

Obranu postihly odchody nejzkušenějších hráčů - Řezníčka s Vlčkem. Přišla trojice Posmyk, Cartelli, Nedoma, klub znovu navázal jednání s Jindřichem. Nemáte obavy, že v zadních řadách Plzně nezůstal kámen na kameni?
Čada: Musím se opakovat. Až extraliga odkryje, jaký je skutečný stav. Vyzkoušeli jsme všechny obránce , kteří byli k dispozici.
Přerost: Myslím, že Plzeň je hlavně ve velkém očekávání, v jakém stavu bude obrana po odchodu zmíněných dvou osobností. Je to prosté - obrana bude záviset na jiných lidech, taková je situace.

Zklamal vás nějaký hráč v přípravném období?
Čada: Vyloženě nás nezklamal nikdo. Přípravu jsme začali s osmadvaceti hráči, kádr se musel zúžit na dvaadvacet. Naším úkolem bylo vybrat ty nejlepší z nich.

Brankářská jednička je jasná?
Čada: Pokud se ptáte, kdo bude chytat v pátek proti Pardubicím, tak Libor Barta.

V podstatě vůbec jste nevyzkoušeli třeba Petra Ježe, který uplynulou sezonu předváděl výborné výkony v Berouně. Proč?
Přerost: Pořád je to hlavně mladý brankář a má všechno před sebou. Jeho čas přijde, je budoucností klubu. Teď je tu Barta, který už své kvality v Plzni potvrdil.
Čada: Máme dvojici Barta Šmíd, tu jsme společně s trenéry gólmanů připravili na extraligu. Nemůžeme držet tři brankáře. Jež chytal dobře v první lize, Beroun o něj měl enormní zájem. Když se naskytla ta možnost, aby pravidelně chytal první ligu, měl plné zatížení, využili jsme toho. Je to pro něj lepší, než aby byl v Plzni trojkou.

Hodně sázíte na speciální formace. Ať pro přesilovky, tak pro hru v oslabení. Nebude zátěž pro vybraných deset hokejistů v sezoně příliš velká? Neutavíte je?
Přerost: Je víc teorií. Někdo říká, že přesilovky musí hrát speciální formace, někdo, že všichni, někdo, že ti nejlepší v konkrétním utkání. My jsme vybrali deset až dvanáct hráčů, kteří mají zkušenost a na ledě si v těch situacích vyhoví. To je náš záměr.
Čada: Já budu více kategorický. Nesouhlasím s tím, že přesilovky a oslabení mohou hrát všichni hráči. To není pravda. Proto jsme vybrané hokejisty více a opakovaně zatěžovali už v přípravě.

Pohárové utkání se Spartou ukázalo, že Plzeň je natěšená na hokej, příšlo přes tři tisíce lidí. Vnímáte zájem zdejších fanoušků?
Přerost: Plzeň je hokejové město, mnohokrát to prokázala. Víme, že fanoušci jsou vynikající. Ale také, že jsou hodně nároční. Hokej se hraje pro lidi a bylo by špatné, kdybychom jejich touhu nenaplnili. Zaslouží si lepší výsledky, než v uplynulé sezoně. Není nic horšího, než hrát před prázdným hledištěm. My sázíme a věříme tomu, že právě fanoušci budou naším hnacím motorem do play-off.

Postup do play-off je v hokeji alfou a omegou úspěchu. Není to až příliš kruté? Vždyť rozdíl mezi osmým a devátým místem může být po základní části třeba jediný bod.
Přerost: Systém soutěže se vymýšlí tak, aby extraliga byla napínavá co nejdéle. Asi nemá cenu se tím příliš zabývat. Prostě to tak je.

Tak opačně. Hlasovali byste pro uzavření soutěže? Ať zmizí hrozba a stres ze sestupu?
Čada: Já osobně jsem pro uzavření soutěže. Myslím, že současné týmy první ligy nedosahují kvality těch extraligových. Když má přijít někdo nový, měl by soutěž obohatit. Momentálně nejsem přesvědčený, že by to některý ze stávajících týmů první ligy dokázal.

Pane Čado, podle toho, jak jsem vás sledoval při zápasech či trénincích, působíte velmi emotivně. I když hráče chválíte, činíte tak hodně hlasitě. To je záměr?
Čada: Jednak je můj charakter takový. A kdybych nevěřil, že tímto způsobem dokážu hráče namotivovat, nikdy bych se tak nechoval. Někdy je třeba hokejistovi velmi důrazně vytknout, co dělá špatně. Aby se chybám vyhnul, zvýšil soustředěnost a nasazení. A někdy je vhodné ho nahlas pochválit. Ale nemyslím si, že jsem emotivní. To je člověk, který nekontroluje své chování. Mně se moje chování v trenérské kariéře vždy a za každé situace kontrolovat dařilo.

Máte odlišný přístup k mladíkům v týmu a ke starším hráčům?
Čada: Volím různý přístup, podle věku, zkušeností, herního zatížení. Ale nikdy nedělám rozdíl, pokud někdo pracuje špatně. Ať má zásluhy sebevětší.

Hned na úvod vás čekají Pardubice, hlavní kandidát na titul. Žehráte na los?
Čada: My jsme to vzali jako fakt. Pardubice mají ideální mužstvo. Otevřeně hlásí, že chtějí titul. Ale i proti nim se budeme snažit o to hlavní - vyhrát.

Preferujete hru na čtyři útočné řady?
Čada: Hráli jsme tak pravidelně celou přípravu - na čtyři útoky a tři obranné dvojice. To nezměníme, pokud to nebude nutné.

Je pro vás čtvrtá řada Plzně Bílek, Švík, Důras jakýmsi trumfem. Stejně jako pardubické trio Kolář - Koukal - Průcha?
Čada: Naše čtvrtá řada je nejmladší a má jasný úkol - vnést do hry rychlost, nasazení, agresivitu. Ale především výkony budou rozhodovat o tom, kdo ve čtvrté řadě bude hrát.

Autoři:


Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2. Kometa 14 8 2 2 2 54:34 30
3. Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4. Hr. Králové 14 8 1 1 4 33:24 27
5. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
6. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7. Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8. Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10. Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11. Jihlava 14 4 1 2 7 34:41 16
12. Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
13. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
14. Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze