Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trenér Hadamczik už staví tým pro Kanadu

Reprezentační brankář Tomáš Vokoun | foto: Reuters

31 2008
Havlíčkův Brod - Popsal snad 100 papírů, kde měl ideální sestavu pro hokejové mistrovství světa. A stejně je vždy kouč Alois Hadamczik roztrhal. "Až uvidím všechny kluky v kabině, pak teprve uvěřím, že tady jsou," tvrdí. Přesto má o některých postech téměř jasno.

Brankář. Jedničkou bude Tomáš Vokoun, jehož Florida se do play-off nedostane. "Počítáme s ním. Teď jsem mu ještě nevolal, ale když jsme byli na Floridě, dostali jsme od zdejších kluků příslib," říká trenér. Dvojka nejspíš připadne Milanu Hniličkovi, o post trojky se poperou mladí. Třeba kladenský Kopřiva, jenž bude teď dvakrát chytat proti Bělorusku.

Obrana. To by měla být na šampionátu česká chlouba. Vždyť i Hadamczik vypočítává, kdo mu start předběžně přislíbil: "Tomáš Kaberle, Kubina, Židlický, Kuba, Martínek, Hejda, Michálek." Všichni by měli hrát už v půli dubna turnaj Euro Hockey Tour v Liberci. "Mají zájem přiletět do Evropy. Stejně tak i Vokoun chce chytat dva zápasy," říká trenér. Šance pro beky z Evropy je tak mizivá, ale naději má třeba Blaťák, Melichar či Čáslava.

Útok. Tady se musí čekat. Mimo hru je Havlát s Bulisem, potíže mají Olesz či Hemský, jenž táhne Edmonton. "Zranění patří k životu. Ale bojím se, aby jim start někdo nezakázal." V Liberci chce trenér otestovat především mladíky, jako je Sobotka, Krejčí (oba Boston), Hanzal či duo z Phoenixu Hanzal, Vrbata. "Několik mladých se do Kanady určitě dostane, musí to být pro ně velká motivace."

A co hvězdy zlaté generace? Tradiční kapitán Výborný měl zdravotní problémy, ale teď už se vrací do sestavy. "Budu s ním dneska nebo zítra mluvit, náš zájem je velký. A když pojede, bude kapitánem. Není důvod nic měnit." Ručinského, který se nedostane se St. Louis do play-off, Hadamczik neoslovoval. Stejně tak Jágra či Straku. "S Rangers mají play-off, tam by to bylo předčasné."

. Kouč: Řeči o únavě neberu

Tým, který jste pozval do Havlíčkova Brodu, má do té optimální podoby pro šampionát asi ještě hodně daleko.
U nároďáku už jsem nějakou dobu, a to se člověk naučí žít s problémy. Jednu chvíli si myslíte, že už ideální sestavu máte, a najednou vám někdo vypadne. Samozřejmě si těch sestav napíšete víc, protože vám to nedá, jenže pak přijde zklamání z toho, že někteří hráči mají po sezoně raději volno, než by se poprali o reprezentační dres.

Omluvenek bylo podle vás až příliš?

Třeba Petr Sýkora mě nezklamal. Ten je tři týdny mimo hru s kotníkem, tam je to jasný. Ale jsou tu jiní, jako třeba Balaštík nebo Hubáček. Zrovna tihle dva se pode mnou dostali na mistrovství světa už dvakrát. A třeba Hubáček si tam udělal takové jméno, že díky tomu dostal výborné podmínky ve Vítkovicích.

Řeči o únavě nesete viditelně hodně těžko.

My jsme třeba smutní z toho, že hráč, který odehraje v zámoří sto nebo i sto dvacet utkání za sezonu, nechce přijet na dva nebo tři zápasy na mistrovství světa. Ale máme na to právo, když na únavu si stěžují ti místní kluci? Prostě, pokud není hráč nemocnej, tak ten názor o únavě jako důvod neberu.

V zámoří se rýsují velmi dobré možnosti, jak doplnit kádr. S tím jste spokojen?

Já budu spokojen, až ty kluky budu mít tady v kabině. Třeba loni jsem měl hodně dobrý pocit, když jsem se vracel ze zámoří domů. A pak byli najednou kvůli zranění mimo hru Erat a Kaberle. Prostě dokud ti hráči nepřijedou, je lepší být zdrženlivější.

V těchto dnech jsou pro vás zprávy z NHL asi ty nejdůležitější?

Samozřejmě, výsledky mi chodí pravidelně na mobil. Někdy mi pípnou i v noci.

Takže vás vzbudí...

Člověk si zvykne (usměje se). Buď se na ně mrknu hned a nebo potom druhý den ráno. Občas taky některé zápasy sleduju přímo, abych měl přehled, jak si ti jednotliví hráči vedou.

Platí pořád to, že na post brankářské jedničky počítáte s Tomášem Vokounem?

Ano, pokud bude zdravý, bude číslo jedna.

V souvislosti s nominací gólmanů jste hovořil i o Ondřeji Pavelcovi...

To je pravda, chtěli bychom, aby byl jedním ze tří brankářů, které vezmeme do Kanady. Jeho agent žádal Atlantu o uvolnění, ale ta o tom nechce ani slyšet. Chytá jim na farmě jako jednička, a tudíž ho asi nepustí. To je pro nás špatná zpráva.

Budete chtít mít všechny nominované hráče z NHL k dispozici ještě doma?

Tři nebo čtyři zůstanou v Americe, ale ostatní by měli dorazit na turnaj v Liberci. Já myslím, že by jich klidně mohlo být i takových patnáct. Chceme pozvat mladíky jako Hanzala, Sobotku nebo Krejčího. Bude záležet na nich, v jakém světle se ukážou. Já myslím, že tři až čtyři by se klidně do konečného kádru vejít mohli.

A z těch, kteří jsou nyní v Havlíčkově Brodě?

Těžko říct, pět nebo šest? To ukáže až situace.

EVA STREICHSBIEROVÁ

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze