Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trenér Hlinka mluví o respektu

Hlinka po vítězném zápase - Hokejový kouč Ivan Hlinka ještě jako trenér Pittsburghu Penguins | foto: ČTK/AP

14 2001
Pittsburgh - (Od spolupracovníka MF DNES) - V prvním zápase finále Východní konference Pittsburgh na soupeře nestačil, v New Jersey prohrál 1:3. Ivan Hlinka, kouč poraženého týmu, neomlouval porážku jenom únavou z přemíry cestování a vypjatého souboje s Buffalem. "Hráči byli utahaní, to ano. Hlavně ve druhé polovině zápasu to bylo vidět. V žádném případě nechci, aby to znělo jako výmluva." Proč tedy Pittsburgh prohrál? "Neuhlídali jsme dvojici Sýkora, Eliáš. Dobře hráli už v minulé sezoně, ale teď jsou prostě vynikající. Skvěle bruslí, dobře se doplňují s Arnottem. Existuje mezi nimi určitá "chemistry," jak se tady říká.

Když se na takové souznění hráčů díváte očima možného kouče české reprezentace při olympijském turnaji, musíte mít z něho radost...
Jenže já se ně musím dívat hlavně jako trenér Pittsburghu. To znamená, že musím udělat všechno pro to, aby nám nestříleli branky. Jako měl Kevin Stevens v sérii proti Buffalu za úkol co nejvíc znepříjemňovat život brankáři Haškovi a vyvádět ho z míry, musíme vymyslet něco i na útočníky Sýkoru s Eliášem. Hlavně jim nesmíme nechat prostor, toho ihned dokážou využít. Na druhou stranu jsem rád, že se našim hokejistům v NHL tak daří. Zejména Hejduk v Coloradu hraje celou sezonu výborně.

Proti New Jersey nastupovali od začátku Jágr spolu se Strakou a Langem, ve stejném složení hráli i na konci sedmého zápasu v Buffalu. Kdy jste se rozhodl rozdělit Lemieuxe a Jágra?
Už jsme to zkoušeli dřív, ale nebyl důvod Maria a Jardu rozdělovat, protože jsme vyhrávali. V poslední třetině v Buffalu jsme zkusili oživit hru právě touhle změnou, a osvědčilo se to. Jágr ožil a zdá se, že mu Lang a Straka víc vyhovují. V přesilovkách však hrají Jágr a Lemieux spolu. S Mariem jsme domluvení, že podle vývoje situace se mohou útoky vrátit kdykoliv k původnímu složení.

Jaké je to, koučovat takové individuality a skvělé hráče, jakými jsou Lemieux a Jágr?
Hlavní je, abychom se všichni respektovali. O důležitých krocích se s nimi radím. Nemám rád trenéry, kteří o sobě prohlašují, já jsem boss. S hráči se musí mluvit a musí se jim naslouchat.

Jak se komunikuje s Jaromírem Jágrem?
Jarda chce být co nejvíc na ledě. Já musím dávat pozor, aby to nenarušilo tým. Snažím se, aby mohl jít na led, kdykoliv se na to bude cítit, ale zároveň musím rozhodnout, kdo s ním půjde a kdo naopak zůstane sedět. Máme v tomto směru určité dohody a také jisté formy komunikace.

Velkou měrou jste se přičinil o to, že z Columbusu přišel do Pittsburghu obránce František Kučera. Zatím však příležitost nedostává, proč?
Frantu jsem chtěl mít v mužstvu opravdu moc. V některých zápasech na konci základní části však nehrál dobře. Protože kromě něho máme osm vyrovnaných obránců, nehraje. Ale v play off se může všechno změnit velice rychle. Domnívám se, že v příští sezoně se prosadí.

Sledoval jste mistrovství světa?
Jistě, i když tady ho v televizi nedávali. Obden jsme si telefonovali s Pepíkem Augustou a Frantou Černíkem. Moc jsem klukům držel palce. Jsem na ně opravdu hrdý, jak lehce jsme prošli základní částí a nakonec znovu vybojovali zlato. Je to další velký úspěch našeho hokeje.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze