Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trenér Hlinka povolal Jágra i další hvězdy

25 2004
Praha - Česko postaví na hokejový Světový pohár téměř nejsilnější možný výběr. V nominaci, již v úterý v poledne oznámil trenér Ivan Hlinka, nechybí největší hvězdy zámořského hokeje. V šestadvacetičlenném výběru dominují hráči z NHL, v Evropě působí pouze Tomáš Vlasák a Jiří Dopita.

Jedenáct olympijských vítězů z Nagana a čtrnáct účastníků letošního mistrovství světa nominoval Ivan Hlinka na Světový pohár. Důvěru dostali i někteří hráči, kteří se do týmu pro šampionát nedostali: Petr Čajánek, Marek Židlický a Josef Vašíček.

Tým je vyzrálý, Hlinka v nominaci příliš neexperimentoval. Vsadil na zkušená a prověřená jména. "Z mladých hráčů jsme vzali Vašíčka a Havláta. Myslíme si, že stejně jako třeba Marek Židlický jsou schopní odehrát dobrý turnaj. Šance pro ostatní mladé hráče ještě přijde," tvrdí trenér.

Nováčkem v týmu je obránce Marek Malík, který je ale v osmadvaceti letech klíčovým zadákem Vancouveru. "Podával vynikající výkony. Navíc potřebujeme v týmu schopného defenzivního obránce," zdůvodnil jeho nominaci Hlinka.

Z českých hvězd chybějí snad pouze útočníci Petr Sýkora z Anaheimu a Petr Nedvěd z Edmontonu. Do týmu se nevešel ani Radek Bonk z Ottawy. "O Nedvědovi jsme uvažovali, ale nakonec jsme se rozhodli pro ty centry, kteří tam jsou. I z důvodu sehranosti hráčů," řekl Hlinka.

Evropu zastupují Tomáš Vlasák a Jiří Dopita, ostatní hráči působí v NHL. "Nešlo nám ale o to, abychom porovnávali, kolik hráčů je z české ligy, kolik z Ruska a kolik z NHL. Chtěli jsme sestavit co nejlepší tým. I proto v něm nechybí Jiří Dopita. S ním jsem zažil hodně dobrých akcí a vím, že jeho výkon roste se sílou soupeře a zodpovědností, kterou mužstvo má," řekl Hlinka.

Na citlivém brankářském postu se rozhodli trenéři pro trojici Vokoun, Čechmánek, Prusek. Znovu tedy nezbylo místo na Romana Málka. Stejně tak není v týmu - podle očekávání - naganský hrdina Dominik Hašek či mistr světa z Vídně Roman Turek.

"Hašek je výjimečný gólman, ale jednu sezonu nechytal a když se vrátil, neměl štěstí. Provázela ho zranění. Roman Turek je zase rozená jednička a my jsme potřebovali mít v týmu mladšího kluka, který zvládne roli trojky, proto jsme se rozhodli pro Martina Pruska," řekl Hlinka.

Trenér povolal do týmu i hráče, kteří se dříve stavěli k možnosti hrát na Světovém poháru zdrženlivě: Hamrlíka, Straku nebo třeba Langa, který by měl plnit v týmu roli dvorního centra Jaromíra Jágra. "V nominaci musel být. Mám s ním dobré vztahy i zkušenosti. Pokud odmítne, ruku mu lámat nebudu," usmál se Hlinka, který si možnosatí, že hráči odmítnou, příliš neláme hlavu - čtěte ZDE.

O co se na Světovém poháru hraje? 

Vítěz obdrží prémii ve výši rovného milionu kanadských dolarů, poražený finalista získá 300.000. Semifinalisté si rozdělí po sto tisících kanadských dolarů. Padesát procent z bonusu jde na charitativní účely. Každý hráč navíc dostane startovné až dvanáct tisíc dolarů. 

Prvenství ve Světovém poháru obhajují hokejisté USA.

To se týká podle trenéra hokejové reprezentace i ostatních hráčů. "Každý má právo nominaci odmítnout. Předpokladem dobrého výkonu je chuť hrát." I proto Hlinka s některými hráči nemluvil a nepřemlouval je, aby pozvánku přijali.

Pravidla Světového poháru ale umožňují nahradit hráče jenom v případě zranění. "Ale žádné penále ve smlouvě není. Věříme, že se dohodneme. Třeba Rusům vyšli organizátoři vstříc a můžou nahlásit soupisku později," řekl Martin Urban, generální sekretář hokejového svazu. "Přesto si ale myslím, že nikdo z nominovaných neodmítne," dodal.

Světový pohár začíná 30. srpna, finále se hraje 14. září v Torontu. Český tým odehraje svá utkání evropské skupiny v Helsinkách proti Finsku a ve Stockholmu se Švédskem, v Praze pak přivítá Německo. Podle umístění ve skupině pak budou reprezentanti hrát čtvrtfinále buď doma, nebo na ledě soupeře, semifinále a finále se koná v zámoří - program Světového poháru.

Ve většině účastnických zemí je turnaj vnímán mnohem prestižněji než mistrovství světa. Plejáda hvězd vysoce převyšuje účast hokejových velikánů na šampionátu, zejména pak v kanadském a americkém týmu.

Nominace českého týmu:
Brankáři:

Roman Čechmánek (Los Angeles, 33 let)
Martin Prusek (Ottawa, 28 let)
Tomáš Vokoun (Nashville,  27 let)

Obránci:
Roman Hamrlík (N. Y. Islanders, 30 let)
František Kaberle (Atlanta, 30 let)
Tomáš Kaberle (Toronto, 26 let
Pavel Kubina (Tampa, 27 let)
Marek Malík (Vancouver, 28 let)
Jiří Šlégr (Boston, 32 let)
Jaroslav Špaček (Columbus, 30 let)
Marek Židlický (Nashville, 27 let)

Útočníci:
Petr Čajánek (St. Louis, 28 let)
Jiří Dopita (Pardubice, 36 let)
Radek Dvořák (Edmonton, 27 let)
Patrik Eliáš (New Jersey, 28 let)
Martin Havlát (Ottawa, 23 let)
Milan Hejduk (Colorado, 28 let)
Jaromír Jágr (N.Y. Rangers, 32 let)
Robert Lang (Detroit, 33 let)
Václav Prospal (Anaheim, 29 let)
Robert Reichel (Toronto, 32 let)
Martin Ručinský (Vancouver, 33 let)
Martin Straka (Los Angeles, 31 let)
Josef Vašíček (Carolina, 23 let)
Tomáš Vlasák (Kazaň, 29 let)
David Výborný (Columbus, 29 let)

Ostatní nominace: USA x Kanada x Finsko x Švédsko x Slovensko x Německo

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze