Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trenér hokejové dvacítky ocenil po duelu proti Američanům vydařený závěr

Česko - USA; Petr Strapáč v presu amerických hráčů | foto: ČTK

29 2008
Ottawa (Od spolupracovníka iDNES.cz) - Reprezentace juniorů neuspěla ani v druhém utkání kanadského šampionátu, ve srovnání se svým úvodním vystoupením ale podala proti USA (3:4) podstatně kvalitnější výkon. Optimističtěji po utkání působil i trenér Marek Sýkora.

Po prvním utkání turnaje v Ottawě nešetřil Sýkora kritikou, ve hře svých svěřenců postrádal především jednoduchost. Apel ze střídačky se v herním projevu Čechů neminul účinkem, hráči se nebáli otupovat tlak soupeře vyhozeními ze třetiny i za cenu zakázaného uvolnění.

"Určitě to dnes bylo lepší, i když stále tam byly nějaké situace, nad kterými kroutím hlavou. Situace před třetím a čtvrtým gólem soupeře, to byly pro Američany určité dárky. Srazily nás a o to cennější je, že jsme ten závěr ještě zdramatizovali," konstatoval český kouč po skončení utkání.

Druhým dechem však nezapomněl hráče pochválit za závěr, ve kterém z takřka rozhodnutého zápasu učinili drama. "V poslední třetině jsme se jako trenéři soustředili na to, abychom hráče vyhecovali. Zdálo se mi totiž, že Američané působí spokojeně a už chtějí jít domů. Docela se nám to povedlo a scházelo málo, aby se hrálo prodloužení. Závěr utkání mě naladil do optimismu."

Poslední minuty střetnutí si zaplněná SBP Aréna doslova užívala. Na první pohled odepsaní Češi vstali z popela a v power-play se mocně tlačili za vyrovnáním. I na jindy suverénních Američanech byla patrná nervozita. Možná i její vinou nezužitkovali ani jeden z nájezdů na prázdnou klec.

Jak do čtvrtfinále?

Čeští reprezentanti mají po úvodním zámořském dvojboji na kontě dvě porážky. Chtějí-li postoupit do čtvrtfinále, musí porazit Německo a Kazachstán. Rozpis dalších zápasů najdete ZDE.

"Udržet rozvahu v takové situaci je složité. Puk navíc poskakuje, led zde není zrovna kdovíjaký. A nerad bych používal klišé, ale myslím, že na rozdíl od Američanů nám chyběla i trocha štěstí. Třeba aby tam spadl nějaký tečovaný puk," okomentoval Sýkora závěrečné momenty.

Kromě koncovky patřil Čechům i vstup do utkání. Zaskočené Američany několikrát sevřeli, vybojovali si přesilovou hru a kdyby Strapáč bekhendem trefil odkrytou klec, mohli dokonce jít do vedení. "Chtěli jsme je v úvodu dostat pod tlak. Po nepovedeném výsledku s Kanadou jsme na hráče tlačili, aby od samého začátku hráli jednoduše, ale zároveň aktivně."

Naproti tomu v prostřední části Češi neoslnili. Prohrávali osobní souboje, zbytečně ztráceli puky a soupeře pustili do dvoubrankového vedení. "Ve druhé třetině jsem spokojen nebyl. Hlavně útočníci nepodávali výkon, který bych si představoval. Neudrželi se na puku, zbavovali se ho a velká tíha tím pádem ležela na obráncích," stěžoval si trenér.

Češi tak zůstávají ve skupině A bez bodu. Klíčové boje o postup do čtvrtfinále je teprve čekají, v úterý se ve 21.30 utkají s Němci, o den později ve stejný čas pak s mužstvem Kazachstánu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze