Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hadamczik po triumfu v Soči: Hráči zahráli dobře, ohrožují kluky z NHL

Trenér Alois Hadamczik byl s výkonem české reprezentace na turnaji Channel One Cup v Soči spokojený. | foto: AP

22 2013
Trenér české hokejové reprezentace Alois Hadamczik se vrací ze Soči s dobrou náladou. Jeho tým v dějišti olympijských her zvítězil v turnaji Channel One Cup a několik hráčů si řeklo o olympiádu. "Kdybychom nominaci složili jen z hráčů NHL, nebylo by to dobré," řekl Hadamczik.

V listopadu po turnaji Karjala, kde české mužstvo třikrát prohrálo a dvakrát nedalo ani gól, se spekulovalo o tom, že hokejisté z Evropy na mezinárodní scéně nestíhají a v olympijském výběru by jich mělo být jen pár, teď je situace trochu jiná.

Fotogalerie

Hadamczik povolal na olympijskou generálku do Soči celkem 16 hráčů, kteří jsou na širším seznamu, z nichž musí trenér 7. ledna vybrat konečnou sestavu s 25 jmény. A většina z nich Hadamczika potěšila.

"Řekl bych, že se nominaci přiblížilo více hráčů. Měli jsme užší výběr, nemůžeme tento turnaj přeceňovat, ale ani podceňovat. Kluci odmakali parádní turnaj s těžkými soupeři. Nevěřím tomu, že kdybychom nominaci složili jen z hráčů NHL, bylo by to dobré," řekl Hadamczik novinářům po triumfu v turnaji.

Největší radost měl pochopitelně z brankářů Jakuba Kováře a Alexandra Saláka, jejich umění bylo důležitým faktorem úspěchu. "Oni pro svojí nominaci ani nemohli udělat víc. Oba podali maximální výkon," pochválil Hadamczik gólmany.

Hokejisté ovládli Channel One Cup

Přečtěte si o vítězství nad domácím Ruskem, které zajistilo celkový triumf na turnaji v Soči více ZDE.

VÍTĚZSTVÍ. Čeští hokejisté (zleva Alexander Salák, Petr Čáslava, Petr Nedvěd,...

Češi se radují z turnajové výhry.

Konkrétní jména však opět nechtěl říct. Zcela jasně se nevyjádřil ani k případné nominaci dvaačtyřicetiletého veterána Petra Nedvěda z Liberce, který vedl českou reprezentaci jako kapitán a proti Finsku dal vítězný gól.

"O nominaci si říká každý. Hráči, kteří tady zahráli dobře, ohrožují kluky z NHL. My si teď musíme s chladnou hlavou sednout a znovu si všechny ty zápasy rozebrat," řekl k němu Hadamczik. "Bude záležet i na tom, jak se hráči prezentovali na velkém hřišti. Není to tolik o tom, kdo je takový nebo onaký. Máme samé dobré hokejisty, budou na to různé pohledy. Trenér musí mít sebevědomí, aby našel správné typy, které do kádru vyhovují víc."

Hráči z Evropy, na které se nedostane při olympijské nominaci, Hadamczika na turnaji v Soči zaujali a on by z nich mohl vytvořit základ týmu pro květnové mistrovství světa v Bělorusku.

"Měli jsme oproti minulému turnaji třináct jiných hráčů. Potěšilo mě, že noví hráči to vzali za správný konec a říkají si, že s nimi máme počítat a zase jim to vrátit v příštím turnaji," poznamenal Hadamczik.

Pochvaloval si přístup svých svěřenců, vzájemnou komunikaci i fungující pestré složení týmu. Dobrý výkon podala první útok zkušených borců Červenka, Nedvěd, Hlinka: "Bylo vidět, že první lajna soupeře přehrávala, ty další byly velice vyrovnané," a také čtvrtá formace mladíků ve složení Nosek, Kousal, Buchtele. "Hráli velmi dobrý hokej. Nedělali chyby a zapadají do národního mužstva velmi dobře."

Hadamczik si o Vánocích na chvíli odpočine, ale stejně bude myslet na to, jak vhodně složit olympijskou sestavu. Kolik hráčů z Evropy nakonec vezme? A dostane se i na Nedvěda? Zprávu přinesou až trochu symbolicky bibličtí Tři králové, o den později oznámí český kouč finální nominaci.Najdete na iDNES.czmobilní verze