Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trenér Liška si přípravu chválil

30 2001
Plzeň - Na stadion přijel po sedmé hodině ráno, s manažerem Setikovským dohodl neodkladné záležitosti a pak odjel s týmem na poslední trénink do Chrástu před sedmnácti dny dovolené. "S Pavlem jsme ranní ptáčata," usmál se Jaroslav Liška, od března nový trenér hokejistů plzeňské Keramiky. Jemu i ostatním ve čtvrtek skončila desetitýdenní příprava na nadcházející sezonu. "Všechno proběhlo tak, jak má. Přípravu nám nezkomplikovala ani vážná zranění ani počasí. Hráči si uvědomují, jak je důležitá pro další průběh sezony. Ten, kdo je zraněný a nemůže na sto procent trénovat, tak deficit později pozná," řekl Jaroslav Liška.

Pod jeho vedením a asistenta Františka Černého absolvovalo přípravu 31 hráčů. Čtyři z nich minuly závěrečné testy.
"Kracík měl angínu, Král je alergik a má nyní potíže. Eiselt si vybral dobře dobu, aby mu lékaři odstranili z ramene šroub po loňské operaci. Salfický je po atroskopii kolene," upřesnil Liška zdravotní potíže svěřenců."

Není jisté, zda v Plzni zůstane brankář Dušan Salfický, kterého draftoval tým NHL New York Islanders. Jak bere trenér změnu na tak důležitém postu brankáře?
"Takový je život. V kariéře jsem zažil řadu situací, kdy si trenér vymodeluje sestavu pro sezonu, ale vše změní odchody hráčů do zámoří. Zvlášť citelné to je na nejdůležitějším postu gólmana. Vloni v Českých Budějovicích jsme si mysleli, že se k nám vrátí z Německa Oldřich Svoboda, jenže podepsal smlouvu ve Znojmě. Vloni jsem spoléhal na Petra Bartoše, ale odešel do zámoří. A nebyl sám. Kolikrát jsem dal příležitost mladým hráčům a oni po půl roce zamířili do zámoří. Pokaždé počítám vždy spíš s tou horší variantou - tedy odchodem. V Plzni teď budeme čekat, jak dopadnou jednání Salfického s Islanders. Kromě něj máme Kůse a Ježe, kteří prošli přípravou s kvalitními výsledky. Další možnosti sondujeme."

Na závěr desetitýdenní přípravy hráče prověřily testy. Byl jste s jejich výsledky spokojen?
"Ano. Hráči se zlepšili. Zvlášť v případě zlepšení rychlostní vytrvalosti mě to potěšilo. V současnosti všechny extraligové týmy vesměs tvrdě trénují. Je to znát i na úrovni soutěže."

Jaký máte další plán přípravy po návratu z dovolené?
"Sejdeme se v pondělí 16. července v Plzni, 23. července nám začne příprava na ledě ve Strakonicích. V plánu máme dvanáct přípravných zápasů a zájezd do Švýcarska. Zatím hledáme soupeře na poslední utkání před začátkem extraligy."

Jak s odstupem hodnotíte uplynulou sezonu, kdy jste jako trenér opustil po sérii porážek tým Českých Budějovic?
"Byla to sezona, kterou si musí každý trenér zažít. I když je samozřejmě nepříjemné, když musí v průběhu sezony odejít od mužstva. V mém případě to byla šestá sezona u jednoho týmu a trochu jsem si pak vyčítal, že jsem tam zůstal. Smlouvu jsem původně nechtěl prodloužit, ale pak jsme se s kolegou Pařízkem dohodli, že ukončíme tříleté období. Nakonec nás postihl podobný problém, podobný jako zažila i Plzeň. Zranilo se několik hráčů základního kádru a přišel pokles formy. Navíc jsme doplatili na změnu nového bodovacího systému extraligy. V sérii dvanácti utkání za sebou jsme nevyhráli, z toho jsme v šesti zápasech v normálním hracím čase remizovali - v dvoubodovém systému by v tom nebyl problém, jenže my jsme v prodloužení čtyřikrát prohráli a v tříbodovém systému tím hodně ztratili. S vedením klubu jsme se o těchto problémech bavili veřejně, dali jsme si termín, do kdy se musí situace zlepšit a pokud ne, že přepustíme místa jiným. Nakonec to byla otázka jediného utkání - nad Zlínem jsme vedli 2:1, ale soupeř tři minuty před koncem utkání vyrovnal a pak vyhrál prodloužení. Věřím, že kdybychom tenhle zápas vyhráli, tak bychom pokračovali. Když se ale ohlédnu za celým ročníkem extraligy, tak v něm nebylo mužstvo, které by neprošlo nějakou krizí, byť ne tak dlouhou jako byla v Budějovicích."

Kde jste pak působil?
"S kolegou Pařízkem jsme převzali tým juniorů. Hráči náš příchod brali jako zpestření stejně jako my a nás to nestálo tolik nervů. Juniorům jsme se mohli věnovat a vyplatilo se to. Dostali jsme se do semifinále extraligy. Byl to mladý tým, ze kterého řadu hráčů je v přípravě prvního mužstva a Jiří Novotný byl draftován. To jsou výsledky dobré práce budějovických trenérů mládeže. Klub má dost mladých hráčů, kteří mají předpoklady hrát extraligu, pokud tedy zůstanou v Česku a neodejdou do NHL."

Jak se vám líbí v Plzni?
"Okolí Plzně je pro přípravu hokejistů ideální. Kromě stadionu jsme trénovali v Chrástu a na Bílé Hoře. V centru města jsem byl jen na několika procházkách. Mile mne překvapilo, na rozdíl od silničního městského obchvatu."

Bydlíte tu?
"Ano, rodinu ale mám v Budějovicích. Syn skončil osmou třídu a půjde do deváté. Žena pracuje jako učitelka v mateřské škole. Dojíždím za nimi. Denně to ale nejde, byť je to jen 130 kilometrů. Cesta trvá přinejmenším hodinu a tři čtvrtě a když trénujeme dvoufázově, tak by dojíždění nemělo smysl. Byl bych jen na cestách."

Jaké máte plány na dovolenou?
"Dva roky jsme trávili dovolenou pracovně, protože jsme předělávali byt. Letos jedeme k moři - do Řecka na Rhodos. Sice nemám vedra rád, ale souhlasil jsem. Jedeme na deset dní, na čtrnáct bych nekývl."

Autor:
Bodování

20

Dominik Kubalík

Plzeň

19

Tomáš Mertl

Plzeň

18

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

8

Milan Gulaš

Plzeň

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2. Kometa 14 8 2 2 2 54:34 30
3. Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4. Hr. Králové 14 8 1 1 4 33:24 27
5. Sparta 14 7 1 0 6 38:38 23
6. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7. Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8. Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10. Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11. Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
12. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
13. Jihlava 13 3 1 2 7 30:39 13
14. Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze