Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Olomoucký trenér Fiala: Dopita si dělá srandu, že nás vyhodí

Petr Fiala | foto: Tomáš Frait, MF DNES

25 2014
Během rozhovoru se Petr Fiala pozdravil s náhodným kolemjdoucím, někdejším fotbalovým trenérem Petrem Uličným. „V hokeji se říká, že trenér vydrží do švestek. Jak je to ve fotbale?“ usmál se na zkušenějšího kolegu. „Taky do švestek. A někdy i dřív,“ mrkl bonviván Uličný.

Kdepak do švestek! Fiala je jiný případ. V Česku rarita. Olomoucké hokejisty převzal před sedmi lety, od vedení dostal prostor na koncepční práci i ve chvíli, kde nespokojení diváci z tribuny skandovali: Fiala ven! Jaká by to byla chyba! Sympatický 54letý pražský rodák vrátil do Olomouce po sedmnácti letech extraligu.

Drží se ale při zemi: „Lidé, kteří vás plácají po ramenou, se můžou už v říjnu chovat jinak.“ Na Hané se usadil, založil rodinu a teď plánuje, jak se zabydlet se skromným klubem také v nejvyšší soutěži.

Čím si tak dlouhé angažmá vysvětlujete a jak si ho užíváte? Už z vás je na půl Olomoučan...
Částečně jo. Já to přičítám tomu, že v momentě, kdy se ne úplně dařilo, tak ve vedení nebylo tolik lidí, a hlavně nebyli lidi, kteří by tomu nerozuměli, kteří by dali na pokřik z tribuny. Jirka Dopita věděl, jakým způsobem se pracuje, trénoval s námi. Pak reagujete jinak, víte třeba, že se pro to udělalo všechno, ale nefungovala například týmová chemie, a je potřeba něco změnit, což se nám před čtyřmi lety po vypadnutí s Havlíčkovým Brodem povedlo. Řekli jsme si: ‚Dost, takhle pracovat nebudeme.‘ I když dvě sezony nebyly špatné, tak od té doby to začalo fungovat a doufám, že to bude fungovat dál.

Zapouštíte na Hané kořeny?
Trenérský život je tak nejistý, že si nemůžete myslet: tak já už tady budu do smrti. Bylo by to hezké, ale může se stát cokoliv a pak člověk musí koukat, kde dostane práci, a zase se přestěhuje o dům dál. Ale líbí se mi tady. To já nezastírám a nějakým způsobem bych tady chtěl pracovat i dál. Nemusí to být zrovna áčko, ale tím nechci nikomu podsouvat nějaké myšlenky. Ani já o tomhle nepřemýšlím, teď se soustředím jen na to, co nás čeká, a na nic jiného nemyslím.

Když jste do Olomouce před sedmi lety přicházel, dokázal jste si vůbec představit, že ji dostane do extraligy?
Já jsem četl třeba od brankáře Žigárdyho, že by chtěl postoupit. V té době jsem se tomu spíš usmál, protože mužstvo nebylo špatné, ale určitě nemělo ještě na to, aby postoupilo. Ale už před třemi lety se začalo ukazovat, že mužstvo má svůj styl. Není to o tom, že si myslíte, ale že věříte, že to někam dotáhnete. A vždycky ve skrytu duše musíte vědět, čeho je mužstvo schopné a čeho ne. Musím říct, že někdy od prosince jsem pořád přemýšlel nad tím, kam bychom to mohli dotáhnout. O to víc jsem byl pak já osobně vnitřně nervózní ve čtvrtfinále s Litoměřicemi, protože to byl nepříjemný soupeř. To samé s Jihlavou. Až v baráži se člověk trošku zklidnil a v momentě, kdy šance na postup byla, se zase nervozita vrátila. I na hráče to už pak dolehlo. Nejdřív hráli uvolněně, ale potom cítili šanci a bylo vidět, že už to není jako zkraje baráže.

Petr Fiala

Narozen: 7. listopadu 1960 v Praze

Hráčská kariéra: Poldi Kladno, Dukla Trenčín, Schalker Haie Gelsenkirchen (Německo)

Extraliga: 465 utkání, 100 branek

Reprezentace: juniorská reprezentace Československa, B tým Československa

Největší hráčský úspěch: mistr ČR 1980

Trenérská kariéra: Schalker Haie Gelsenkirchen (Německo, hrající trenér), asistent v Poldi Kladno, HC Berounští Medvědi, HC Dukla Jihlava, HC Olomouc (doposud)

Největší trenérský úspěch: postup do extraligy s Duklou Jihlava v roce 2004, postup do extraligy s HC Olomouc v roce 2014 

Olomouc si díky postupu prožila hokejovou euforii. Dá se srovnat s tím, když jste do extraligy jako trenér dostal Jihlavu?
Tam to bylo kratší, hrálo se na čtyři zápasy. Euforie fanoušků je stejná. Pak jsem hned zažil v Jihlavě reakci, když se nedařilo. Nadšení a euforii moc neprožívám, stejně tak se nechci z toho dostat do deprese. Beru to tak, že úspěch se dostavil, udělali jsme ho, ale v oslavách jsem velice střízlivý. Fanouškovská přízeň je hrozně vrtkavá. Už jsme o tom mluvili s hráči, aby na to byli nachystaní, že ti, co je bouchali po ramenou, se už v říjnu mohou chovat jinak. Musíme se nachystat tak, aby k tomu nedošlo.

A vy se chystáte pilně. Už bezprostředně po postupu do extraligy jste mi říkal, že teď teprve začíná hodně práce. Užil jste si vůbec oslavy, chyběl jste pár dní doma?
Ne, já jsem neslavil, šel jsem domů. V Jihlavě jsme to slavili s Petrem Vlkem - neříkám do rána - to ani nevydržím, ale teď jsme šli k Drápalovi, tam zavírají v jednu. Potom jsem už šel domů. Opravdu jsem nekecal, že jsem už přemýšlel nad tím, co dál. Není jednoduché v extralize uspět. Je tam dost kvalitních mužstev a vlčáků, co nechtějí být dole. Musíme na to být skutečně nachystaní.

V extralize budete navíc pod větším tlakem, drobnohledem.
To je zase možná dobře, není to ke škodě. Pro oddíl je dobře, že bude hrát extraligu, určitě se na to víc nalákají sponzoři. Hráči se prezentují v extralize, což je pro některé, kteří v to ani nedoufali, najednou šance. Nemusí přestupovat do klubu, který by za ně ani peníze třeba nedal.

To je to, o čem jsem mluvil - někteří hráči by na extraligu měli, ale museli by vyrůstat třeba v Kladně nebo jiných extraligových oddílech.
Teď kluby ty částky za ně nedají, jsou to velké sumy. Proto si myslím, že kluci, kteří extraligu ještě nehráli, na ni mít budou a ukážou to.

Jste v plné přípravě na sezonu. Část na suchu proběhla podle plánu?
Byla krátká, ještě kratší než loni. Někteří hráči se potýkali s problémy, trénovali, ale ne s námi. To je vždycky špatně. Aspoň já to tak cítím, když někdo není s kolektivem. Ale nebylo jich tolik. Hlavně na ledě už jim nic není. Všichni jsou fit kromě Pavla Selingra, který se doléčuje po operaci ramene, a Michala Vodného, u kterého se na začátku přípravy ukázalo, že měl ještě z minulé sezony špatný přední křížový vaz, a po týdnu přestal trénovat, musel jít na operaci. Byla to neplánovaná operace, ale ukázalo se, že zranění, které léčil v sezoně, nebylo v pořádku, i když jsme si mysleli opak. Jinak jsme všichni nachystaní. Přišli domluvení hráči na zkoušku, o místo v sestavě bojuje také Dávid Buc.

Kromě něj zkoušíte i Dreslera, Machače, Hraška. Celkem na první trénink na ledě vyjelo 36 hráčů. Máte z čeho vybírat.
My se tomu nebráníme, protože opravdu nemáme kádr, že bychom mohli říct: Ano, tenhle hráč bude moct extraligu hrát a tenhle taky. Je to pro nás z velké části pole neorané. Nevíme, opravdu. Budu mluvit za sebe: Nevím, kteří hráči na to budou mít a kteří ne. A proto se nebráníme příchodům hráčů na zkoušku, a případně by tady zůstali.

Petr Fiala

To je pro vás extraliga taková neznámá? Soutěž přece znáte a své hráče ještě precizněji.
Já si myslím, že baráž byla o něčem jiném v tom, že my jsme byli úžasně obětaví. Musíte být obětaví, ale nemůžete spoléhat na to, že budete takhle obětaví 52 kol. To se někteří hráči pak trošku změní, budou si myslet, že hrají hokej, a už se jim nebude chtít padat na led. Druhá věc je, jak oba soupeři z extraligy hráli - hráli pod své možnosti. My budeme muset být - co se týče hokeje - kvalitnější. A to se právě ukáže, jestli hráči jsou schopní se ještě posunout dál, nebo už to byl jejich výkonnostní vrchol. Vůbec nepochybuji o tom, že hráči, kteří extraligu ještě nehráli, ukážou, že na ni mají. Ale třeba ne. Nechci předpovídat a předjímat, když opravdu nevím. Kdybychom hráli extraligu dva roky, tak nás teď není tolik v tréninku a řešíme třeba tři posty, a ne že nám přijde sedm nových hráčů, což je hodně. Ale každý rok se to nějakým způsobem obměnilo, tak věřím, že se to zvládne.

Noví hráči zapadli do týmu rychle?
Dobře pracují. Hlavně jde o to, jestli budou do kolektivu. A třeba kluci ze Slovenska jsou v pohodě. Takže zatím nevidím důvod, že bychom měli koukat na to, že by nemohli přijít hokejisté ze Slovenska. I Čech může být líný. Je jedno, odkud hráč je.

S posílením kádru jste spokojený?
Je to adekvátní našim možnostem. Dokonce bych řekl, že co se týče Pavla Patery, tak je to nad očekávání. Jestli jsme o něčem říkali, že něco nemáme, tak takovou osobnost v kabině. Jo, mužstvo má charakter, všechno, ale vyloženě takový typ chyběl. Před dvěma lety jím byl v kabině Milan Ministr, když byl ještě zdravý. Kromě toho, že si to uhrál na ledě, tak jeho slovo mělo váhu. A jsem přesvědčený, že Pavel tohle přesně bude splňovat.

Měl by být hlavním lídrem týmu?
Víte co, on má tu výhodu, že není jen hráč, co na někoho řve, je pozitivní. O soupeřích přemýšlí, sám je iniciativní v tom, že řekne, jak by se mělo hrát. Nechci, aby to vypadalo jako v házené, že Jícha dělá taktiku, to je blbost, ale určitě není blbost si před zápasem někde v klidu sednout a říct si tyhle věci. Potom na ledě už to musí řídit trenér, ale on je ten, ať dělá jakýkoliv sport, co si zmapuje soupeře a určí hráčům, co mají dělat. To je ideální v kabině. Něco jim řeknete vy, ale důležité je, co si řeknou hráči. V tomto je velice dobrý.

Jiří Dopita

Jiří Dopita - šéf a asistent Petra Fialy

Bylo těžké ho přilákat do Olomouce? Říkal, že velkou roli jste hráli vy s Jiřím Dopitou, protože vás dobře zná.
Zaprvé: hrál s Jirkou, my jsme spolu hráli v Kladně. Byli jsme spolu pořád v kontaktu. Zadruhé: chtěl hrát extraligu. Ale nebyla podmínkou, pokud by mělo zájem Kladno. Já si myslím, že moc klubů ho neoslovilo. Podívejte se, Sparta už nechtěla Tona, že je starej. Koukli se na datum narození, některé oddíly řekly, že ho nechtějí, anebo už tam takového hráče mají. Litvínov má Ručinského, Šlégra, tak ještě nebude tahat Pateru. Prostě z extraligy nic neměl, Kladno ho nechtělo, takže pro něj to byla jednoduchá volba. A musím říct, že tím, že jej Kladno nechtělo, má o motivaci víc. Říkal, že chce dokázat Jaromírovi Jágrovi, že udělal chybu.

Počítáte s ním do elitních formací?
Určitě. Nechci říct, že Patera bude hrát prvního centra, on není v tomhle věku ten, který má vzít všechno na sebe, to musí vzít jiní hráči, ale to svoje si rozhodně uhraje. A co se týče přesilových her, moc lepších hráčů mít nebudeme. V tomhle vždycky silný byl a silný bude. Vhazování má výborné. Není žádný kulturista, ale vhazování umí vyhrávat, to je další důležitá věc. My jsme s tím měli problémy v předcházejících sezonách, ale nebude to jenom o Pavlovi. Spíš to vidím tak, že tenhle typ nám chyběl, a nám se ho podařilo získat. Teď je třeba si přát, aby byl zdravý a pomohl nám.

Za sebou máte první rok trenérské spolupráce s Jiřím Dopitou. Učil se od vás pozorně?
Jirka se to trénování musel trošku učit, žádný učený z nebe nespadl. Myslím, že i pro Jirku je to skok. Ono se to nezdá, ale něco jiného je být hráčem a něco jiného být trenérem a vidět věci, co jste předtím ani nemusel sledovat. Je dobře, že rok se zapracovával v první lize a teď v extralize už zkušenosti má. Je to jenom ku prospěchu.

Je specifické mít za asistenta vaše nadřízeného - majitele klubu?
Já o tom nepřemýšlím, jestli je to specifické, nebo těžké. Na čem se domluvíme, tak to je. Jirka má spíš hlavní slovo v tom, jestli budeme na toho hráče mít prostředky a podobně. V zápase na střídačce není čas se domlouvat, tam to rozhodnu. Jirka má jako jednatel svoje úkoly, ale na střídačku to netahá, že by mi řekl: ‚Já tě vyhodím, když to nebude takhle.‘ To tam není. Někdy si dělá srandu, že nás jako trenéry vyhodí. Je to spíš kuriozita, že by trenér vyhodil sám sebe. Zatím jsme si z toho mohli dělat srandu, protože to nehrozilo. Ale uvidíme, co se stane.

Už se těšíte, až sezona vypukne?
Určitě se těším. Věřím tomu, že se hodně budou těšit hlavně hráči a že to, co umí, přenesou do hry na ledě, protože to bude důležité, abychom nebyli bojácní. Když přišel hráč jako Pavel Patera, tak jim to nedovolí. Prospěje hráčům v tom, aby neměli zbytečný respekt.

Autor:
Bodování

22

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

20

Martin Erat

Kometa

Góly

15

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

10

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Kometa 16 9 2 2 3 57:36 33
2. Třinec 16 9 2 2 3 50:34 33
3. Plzeň 16 7 3 4 2 62:39 31
4. Hr. Králové 16 9 1 2 4 39:30 31
5. Chomutov 16 6 2 3 5 41:42 25
6. Ml. Boleslav 16 6 1 3 6 36:34 23
7. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
8. Olomouc 16 5 3 2 6 40:45 23
9. Zlín 16 4 4 2 6 41:44 22
10. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
11. Liberec 15 5 1 1 8 28:46 18
12. Pardubice 16 4 2 1 9 36:55 17
13. Jihlava 15 4 1 2 8 34:44 16
14. Litvínov 16 2 3 2 9 29:47 14

Najdete na iDNES.czmobilní verze