Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trenér Říha chce titul slovenského mistra

31 2001
Bratislava - Pro hokejisty Slovanu Bratislava bylo loňské třetí místo v extralize zklamáním, po kterém jeho řady opustili mnozí klíčoví hráči. V dubnu na lavičku dvojnásobného mistra Slovenska usedl český kouč Miloš Říha, který má s novým mužstvem opět vrátit do Bratisavy titul. Zatím se českému trenérovi na Slovensku daří, po dvaceti kolech extraligy jsou Bratislavané v čele tabulky s dvoubodovým náskokem před obhájcem titulu HKM Zvolen.

"Odešli hráči, kteří stříleli góly. To se projevovalo v začátku ligy, kdy jsme vyhrávali pouze o gól nebo dva. Vyloženého střelce až na Martina Kuľhu jsme neměli. Po delším čase si myslím, že se to podařilo překonat. Hráči samotní i my jsme udělali kus práce, která se nám pomaloučku vrací," tvrdí Říha

Je si však vědom, že sezóna teprve začíná. "Každý se na Slovan chce vytáhnout a to nás na druhé straně hodně motivuje," míní kouč, pro něhož je současné angažmá sedmým v kariéře.

I když podle Říhy není Slovan jednoznačným favoritem, chtěl by svému největšímu soupeři Zvolenu obhajobu titulu řádně zkomplikovat. "Když jsem přišel do Bratislavy, měl jsem pouze mlhavou představu, co mě zde čeká. Slovenskou ligu a pár zdejších hráčů jsem znal z několika zápasů z předchozí sezony, kdy jsem Slovan navštívil. Spíš to bylo takové očekávání. Dnes je situace jiná, zisk titulu by pro mě byl největším úspěchem v kariéře," podotkl Říha.

Jeho nové angažmá hned v úvodu ovlivnily odchody klíčových hráčů typu Cígera, Kolníka, Rodina, Jendeka a dalších. "Dnes máme ale ve svých řadách dobré hráče. Donedávna jsme se nedokázali střelecky prosazovat, chyběla nám jednoduchost v zakončení a taktická obrana. Na tom musíme ještě hodně pracovat, aby se zlepšila efektivita hry," vysvětlil Říha, kterému chybí v obraně robustní hráč. "Měli jsme na zkoušce Kanaďana Millara, avšak nebyl to ten hokejista, jakého jsme potřebovali. Nebyl ani připraven na roli lídra v mužstvu," řekl.

Říha vidí mezi slovenským a českým hokejem kvalitativní rozdíly ve všech ohledech. Proto jej mrzí, že bohatě zastoupená enkláva českých hokejistů ve slovenské lize není moc vidět. "Český hokej je o něco dál. Týká se to nejenom kvality hráčů, rozhodčích, ale také organizace, metodiky a zázemí. Rozdíl je hlavně v taktice a hokejovém myšlení, ve kterém čeští hráči převyšují slovenské. Proto jsem překvapen, že třeba Martin Kotásek, není ten Kotásek, jakého bych si představoval," uvedl příklad kouč Slovanu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze