Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trenér Sýkora: Mužstvo hrálo na hranici možností

8 2003
Karlovy Vary - Když bude vzpomínat na sezonu, vybaví si šňůru sedmi utkání bez porážky, která tým postrčila do nečekaně vysokých pater tabulky. Vybaví si nepovedené zápasy proti Plzni, které skončily ziskem jediného bodu. Vybaví si poslední třetinu prosincového duelu ve Znojmě, kterou domácí vyhráli 5:0 a možná karlovarský tým nasměrovali zpět do nižších pater. A rozhodně trenér Karlových Varů Marek Sýkora nezapomene, že jeho celek přišel o možnost zahrát si premiérově v play-off až v předposledním kole. „Ještě jsem zklamání z nepovedeného závěru sezony nestrávil, ale snažím se o to. Teď k tomu mám ještě takový pesimismus ze zdravotního stavu, protože mě závěr ročníku zastihl v horečkách a v chřipce.

Máte náladu se na hokej podívat v televizi?
Ale to jo, dívám se s chutí.

Víte, proč se závěr sezony ve vašem podání nepovedl?
To je strašně složitá otázka, nejsem si úplně tak jistý odpovědí. Někdo říká, že určitá sinusoida provází každé mužstvo, že střídá dobré a horší výkony, ale je pravdou, že druhá polovina sezony, to nebylo z naší strany ono.

A znáte už příčiny?
Osobně hledám důvod trochu hlouběji, a to na konci listopadu a na začátku prosince. Měli jsme před tím skvělou sérii, která nás vytáhla nahoru, potom jsme prohráli ve Znojmě a přišla série proher. V tom Znojmě došlo k určitému zlomu. Byl to hrozný zápas, který jsme měli vyhrát, ale benevolencí a špatným přístupem jsme v poslední třetině pětkrát inkasovali. Myslím, že z mužstva, které chtělo bojovat, bylo agresivní, snaživé, mělo atributy obyčejných hokejových věcí, se něco stalo. Najednou hráči zjistili, že by se mohl hrát technický, bezbolestný hokej. Také v tu dobu jsme postřehli, že úroveň tréninku v provedení některých hráčů nebyla taková. Leccos nám vycházelo, uhráli jsme šťastné výsledky, bylo to postavené na Fraňkovi. On byl v sezoně přetížený, teorie, že by měl odchytat 52 zápasů, je nesmyslná. Byl přetížený a v závěru se to projevilo zdravotně. To všechno dohromady jsou ty podstatné problémy, proč to takhle dopadlo. Z mužstva bojovného, obyčejného a tvrdého, od kterého soupeři očekávali nějaké rány, najednou takové mužstvo nebylo. Chtěli jsme hrát technický hokej, ale my na něj nemáme kvalitu. My nemáme kvalitu na vyučování hokejem.

Dá se takový stav nějak ubrzdit, kdyby se třeba měl opakovat i příští rok?
Dá se to ubrzdit důsledností od samého začátku. Hrát i na trénincích více do těla, dohrávat souboje.

Vybavíte si zápas, který vás bude hodně mrzet?
Všechna utkání s Plzní. Jako si Plzeň stěžuje, že nezvládla Havířov, tak nám se nevedlo s Plzní. Získali jsme jen bod. A mrzí mě to nejen proto, že jsem z Plzně, ale že to bylo mužstvo, se kterým jsme o výsledek sezony bojovali. Nechci uvádět Vsetín v předposledním kole, to už je evergreen. Taky utkání s Libercem, které jsme prohráli v prodloužení, bylo velmi důležité.

A naopak období, kdy tým šlapal nejlépe?
Série sedmi neprohraných utkání v řadě, z toho šesti vyhraných. To bylo skvělé období. Mužstvo šlapalo a věřilo vlastním silám, hrálo do taktiky a systému. A právě to se později změnilo.

Měl jste před sezonou nějaké cíle, o kterých jste ale, třeba z povahy skeptika, nemluvil?
Přál jsem si, abychom obhájili předchozí umístění. Říkal jsem si, že když budeme v tabulce desátí, tak to bude super výsledek. O play-off jsem si říkal, že asi ne. Fakt. Takové byly mé myšlenky před sezonou, nelžu ani slovem.

Co říkáte tomu, že se Karlovým Varům snad nikdy nepovedl vstup do soutěže? Ta úvodní kola, kdy se zdá být zisk bodů relativně lehčí, protože mužstva ještě nemají nůž na krku.
Říkal mi to manažer Vaněk. Pokusíme se s tím něco udělat, ale co, to zatím nevím. Získat body v úvodu sezony je opravdu relativně snazší.

Nedávno jste se zmiňoval, že chcete, aby hráči byli v příští sezoně více profesionálnější. Aby se svým tělem nakládali jako s výrobním nástrojem, aby v době tréninku vypínali mobilní telefon, aby v šatně nehrála televize.
To zařídím, to je mým prvořadým cílem. Budou na trénink chodit jako do práce, v uvozovkách. Televize, aby neřekli, že ten Sýkora je idiot, bude jinde. Tam, kde budou jezdit na kolech a kde si dají kafe. Ale v kabině ne, tam by se měli soustředit na hokej. Na tréninky se musí chodit pracovat. My s přípravou tréninku, hráči, aby se tam tři nebo čtyři hodiny starali o svá těla. Někdy to tady takhle nevypadá, hráči jsou kolikrát až moc pohodoví. Bude to jasné - během tréninku se starat o tělo jako o výrobní nástroj, žít hokejem, bavit se o taktice. Pak ve dvanáct nechat spadnout klec a žít si soukromý život.

Manažer Vaněk po letošní sezoně, kdy jste do předposledního kola usilovali o play-off, říká, že postupová osmička musí být pro příští sezonu jednoznačným cílem. Lidi už by asi neuspokojil boj o nižší příčky. Souhlasíte, že výsledek letošní sezony je jakýmsi bičem na vás?
Souhlasím, ale mužstvo musí být silnější. Protože letos, přestože jsme hráli dobře, se ukázalo, že jsme na play-off neměli. Takže jestli tak budeme chtít vystupovat, je třeba tým posílit. Pokud zůstane, jako byl, zase to bude s problémem. Prostě nesouhlasím s tím, že je to jednoznačná kvalita na play-off, to zkrátka bohužel. Většinu sezony jsme totiž hráli na hranici možností. Ano, budeme o play-off hrát, ale mužstvo musí být lepší, protože je v něm spousta slabých míst. Ale sedmého března je brzy na prognózy. Co když se nepodaří sehnat nové hráče? Co když všichni utečou do Ruska? Co když se neukážou jako posily? Myslím, že mluvit o ambicích je ještě čas.

Jak se vám spolupracovalo s asistentem Votrubou? Po dlouhé době jste vedle sebe neměl stabilního partnera Radim Rulíka, ale trenéra, který sedm let působil mimo český hokej.
Chvíli trvalo, než jsme se dali dohromady, ale to jsme si na sebe zvykali. Spolupráce byla dobrá, koneckonců i výsledky v sezoně ukázaly, že jsme spolu mluvili jednou řečí.

Autoři:
Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2. Kometa 14 8 2 2 2 54:34 30
3. Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4. Hr. Králové 14 8 1 1 4 33:24 27
5. Sparta 14 7 1 0 6 38:38 23
6. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7. Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8. Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10. Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11. Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
12. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
13. Jihlava 13 3 1 2 7 30:39 13
14. Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze