Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trenérem hokejové dvacítky se stal Marek Sýkora

Marek Sýkora - Plzeňský kouč Marek Sýkora. | foto: Jaromír PechMF DNES

29 2008
Trenérem české hokejové reprezentace do dvaceti let bude Marek Sýkora. Zkušený kouč v uplynulé sezoně působil u národního týmu do osmnácti let. U toho jej vystřídá Zdeněk Čech.

Devětapadesátiletý Sýkora vedl osmnáctku rok a dokázal s ní postoupit z první divize zpět do elitní skupiny mistrovství světa. Nyní převezme hlavní juniorský národní tým, na jehož střídačce by měl působit dva roky.

Jméno jeho asistenta i složení realizačního týmu by mělo být schváleno na příštím zasedání výkonného výboru, které je na programu 12. června.

"Na práci u dvacítky se těším, protože mě to u osmnáctky bavilo a byli jsme úspěšní. Při svém hodnocení u výkonného výboru jsem projevil zájem u reprezentace pokračovat a s šéfem reprezentačního úseku svazu Vláďou Růžičkou jsme o dvacítkách mluvili," řekl Sýkora.

Na lavičce juniorské reprezentace nahradí Miloslava Hořavu, který společně s asistenty Radimem Rulíkem a Ondřejem Weissmannem dovedl tým na domácím mistrovství světa v Pardubicích a v Liberci k pátému místu.

Sýkorův výběr čeká vrchol nadcházející sezony na přelomu kalendářního roku v kanadské metropoli Ottawě.

"Bude to podobné jako letos u reprezentace dospělých. Jelikož bude šampionát v Kanadě, budeme chtít využít nejlepší hráče působící v kanadských juniorských soutěžích a doplníme je o hráče ročníků 1989 a 1990 z tuzemska. Taková je představa nyní, uvidíme, jaká bude potom realita," doplnil Sýkora.

Pracovat bude i s hráči, z nichž vybíral tým v uplynulé sezoně do osmnáctky. "Myslím si, že je to silný ročník, a budu se snažit získat v horizontu dvou let zase medaili pro dvacítku, což se v posledních třech letech nepovedlo," řekl.

Osmnáctku povede Čech

Nový kouč osmnáctky Čech působí ve Zlíně. V minulosti vedl i reprezentační týmy do šestnácti či sedmnácti let, po letošním juniorském mistrovství světa převzal provizorně také dvacítku.

"Jsem rád, že mám opět šanci působit u reprezentačního týmu. Je to velká výzva i zodpovědnost," řekl Čech.

Vrcholem nadcházející sezony bude pro osmnáctku světový šampionát v USA. Češi se mezi elitou představí po roční přestávce. Podle nového trenéra by však neměl hrozit podobný šok, jakým byl sestup v roce 2007. "Jak jsem to sledoval, tak tento ročník by měl být dobrý. Něco podobného se nám doufám nestane."

Stejně jako Sýkora ani Čech nechtěl už dnes říci jméno svého asistenta; přiznal však, že by byl rád, aby u týmu působily i osoby, které tuto věkovou kategorii vedly doposud. Tedy v sedmnáctce.

"Moc bych to měnit nechtěl. Musí tam být i někdo, kdo ty hráče zná charakterově. Nejen po herní stránce," vysvětlil Čech. Hlavním kandidátem na post jeho asistenta je tak Radek Kampf, jenž v současnosti působí v Plzni jako trenér juniorů.

Výkonný výbor hodnotil i MS v Kanadě

Výkonný výbor ČSLH měl dnes na programu vedle schválení trenérů reprezentačních týmů do 18 a 20 let i další body. Trenér Alois Hadamczik společně s asistentem Františkem Musilem například přednesli hodnotící zprávu k účasti seniorského týmu na mistrovství světa.

Funkcionáři následně konstatovali, že přestože tým podruhé za sebou nepostoupil do semifinále, Hadamczik složil vynikající mužstvo, které neudělalo ostudu. Generální sekretář Martin Urban poté přednesl zprávu o programu kongresu mezinárodní federace.

Jednalo se i o přípravách volebního kongresu ČSLH, který se v Praze uskuteční 21. června, a o přípravě oslav sta let českého hokeje, jež se budou konat v druhé polovině srpna. Záštitu nad nimi převzal prezident republiky Václav Klaus.

Rozhodnuto také bylo, že se v příštích letech sníží počet účastníků nejvyšší juniorské a dorostenecké extraligy: v následujících dvou sezonách vždy o dva celky. Za dva roky by tak obě soutěže mělo hrát 20 klubů místo současných čtyřiadvaceti.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze