Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trenéři před čtvrtfinále proházeli útoky

6 2003
Helsinky - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) V novém složení trénoval národní tým den před klíčovým utkáním na mistrovství světa. A kouč Slavomír Lener tak plánuje nasadit formace i ve čtvrtrfinále. Ať už se Česko střetne s Ruskem, se Švýcarskem nebo se Švédskem, postaví trenéři dva elitní útoky a dvě řady "rozbíječů". "Nevím, jestli tak dohrajeme, ale určitě tak začneme. Trošku chceme oživit herní projev," říká Lener. Tým ráno odjíždí do Turku, čtvrtfinále hraje od 19 hodin. Hokejisté se nad čtvrtfinálovým soupeřem hlavu nelámou

Mužstvo po úterním třičtvrtěhodinovém tréninku čekalo odpočinkové odpoledne, večer krátká porada. "Pět minut se sejdeme, řekneme si: Tohle je náš soupeř. A možná pustíme jeden, dva sestříhané klipy," plánuje hlavní trenér.

Ve středu krátce po osmé hodin ráno se hokejisté nasoukají do autobusu a přesně po týdnu se vydají na dvouhodinovou cestu do Turku. Protože v pondělí neporazili Slovensko, stěhují se na čtvrtfinále do stopadesát kilometrů vzdáleného města.

V jedenáct hodin je čeká rozbruslení v Elysée Areně, v níž ve svém dosud jediném zápase porazili domácí Finy. Po obědě se krátce prospí v hotelu a v podvečer vyrazí na zápas roku.

V něm nastoupí ve složení, ve kterém spolu na turnaji od začátku mistrovství ještě nehráli. Hejduk bude bruslit vedle Straky, Reichel povede druhý útok s Vrbatou a Výborným.

Reprezentační kouč ale nepovažuje přeskupení formací za žádnou dramatickou změnu. "Během zápasu se stejně sestava často přehází. Přijdou vyloučení, přesilovky," říká Lener.

"Jednu přesilovkovou lajnu máme poskládanou ze tří formací, pak se vám sestava stejně rozhází. A všechny trojice hrají podobným systémem napadání i zakládání útoku, takže by neměl být problém, aby si kluci zvykli," věří trenér.

Potíž vidí spíš u hry na sedm obránců, protože ti už jsou navyklí hrát ve stejných dvojicích: "Když to sedmý bek rozhází, vadí jim to. Chtějí mít vedle sebe parťáka, se kterým si rozumí a dohodnou se."

Proto ve čtvrtfinále nastoupí od začátku jen šest obránců, i když v posledních zápasech hrál národní tým s jedním mužem v defenzivě navíc. Nejdřív se na místě sedmého zadáka točil Trnka, pak Kolařík. A ten si vydobyl místo v týmu, ve dvojici doplní Špačka a nahradí tak v sestavě sparťana Richtra.

"Duda, Vašíček a Sup by měla být takzvaná checking line," uvedl Lener. Úkoly napadat a bořit hru soupeře bude mít zřějmě i Kotrla nebo Hlinka ve čtvrtém útoku, naopak první dvě řady by měly hlavně tvořit a dávat góly.

"Ani s novými spoluhráči nemůžu měnit svůj styl. Budu dál bruslit, střílet a vytvářet si šance," říká Radim Vrbata, druhý nejproduktivnější český útočník.

Úterní trénink v malé hale trval ani ne tři čtvrtě hodiny, zato byl veden ve velkém tempu. "V Ledové jeskyni je ideální prostředí pro přípravu," říká Lener. "Veškeré chmury to vyžene z hlavy. Je tu menší hřiště, víc to odsýpá a hráči mají chuť."

Že jim vydrží i až do středečního večera a po dvou letech ji promění v postup do semifinále, doufá celý hokejový národ.

Předpokládaná sestava pro čtvrtfinálový zápas:
Vokoun - Kaberle, Modrý, Kolařík, Špaček, Hejda, Kadlec - Hejduk, Straka, Hlaváč - Vrbata, Reichel, Výborný - Duda, Vašíček, Sup - Hlinka, Hudler, Kotrla.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze