Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trenéři rázně zatočili se scouty NHL

30 1999
S k e l l e f t e a , P r a h a - S věčným problémem provázejícím mistrovství světa hokejových juniorů se trenéři české reprezentace na turnaji ve Švédsku vypořádali snadno. Obvykle se žehrá na obtěžování scoutů, lovců mladých hokejových duší, kteří pro své kluby v NHL bedlivě sledují nadějné jedince a při pohovorech zkoumají jejich morální vlastnosti, především oddanost hře. V evropských národních výpravách je však při práci nevidí rádi a obviňují je z rozptylování kolektivu. Hráči pak prý nelpí na výsledcích mužstva a snaží se sami co nejlépe předvést budoucím zámořským zaměstnavatelům.

 

"Vždycky jsem tvrdil, že to jsou jen výmluvy, a myslím si to pořád," pronesl bez okolků kouč Jaroslav Holík do telefonu v hotelu v městě Skelleftea.
Společně s asistentem Radimem Rulíkem učinili jednoduchá, avšak striktní opatření. Zapověděli všem cizím osobám vstup do šatny a do haly v době, kdy se mládenci připravují na zápas či trénink.
"Střežíme si svůj klid," řekl vedoucí týmu Zbyněk Kusý. "Jakmile někdo přijde na stadion, požádáme jej, aby odešel. Dosud to všichni respektovali. Vlastně teď jsme museli řešit situaci, kdy za jedním klukem napochodovali až do kabiny. Důrazně jsme je vyvedli. Pak se nám zdvořile omluvili." Ve svém osobním volnu smějí hokejisté diskutovat, s kým se jim zachce. "Jsou to přeci plnoletí lidé," vysvětluje Zbyněk Kusý.

"Já taky nikdy nemiloval různé příkazy, že se nesmí mluvit s tím nebo tamtím," přidává Jaroslav Holík, povahou nezkrotný živel. "Náš přístup se nám vrací ve výkonech hráčů." Reprezentanti zaskočili odborníky disciplínou i výbornou fyzickou zdatností. Vystupují jako kompaktní tým, po dvě třetiny jednoznačně převyšovali pyšné Kanaďany, jejichž výkony ve Švédsku veřejnosti ve vlasti zprostředkovává dle Holíkova názoru sto padesát reportérů.

Osvědčila se pětice útočníků povolaných ze zámořských soutěží. Kraft se drží mezi nejproduktivnějšími, Vašíček má tři asistence a poctivě se věnuje defenzivě. Body sbírali i Sivek a Jaroslav Svoboda.

"Vybrali jsme si typy, kterým věříme, kluky, co od začátku chtěli za nás hrát," řekl Holík.
"Viděli jsme je v Americe, byli jsme o jejich přínosu přesvědčeni a oni teď táhnou tým." Příkladný týmový duch zaujal rovněž Kusého: "Nevnímají přítomnost scoutů, vypořádali se i s nepříjemnou tmou, která tu vládne celý den kromě dvou hodin šera."

Poslední střetnutí ve skupině čeká na juniory v pátek vpodvečer. K boji o výhodnou pozici pro sobotní čtvrtfinále vyzvou Finy, kteří ve středu zdolali Američany. Aby hned nenarazilo na Švédy či Rusy, potřebuje Česko udržet v tabulce druhé místo, tedy nad Finskem zvítězit. Jestliže Kanada nepodlehne Spojeným státům, postačí mu remíza.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze