Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trenéři řeší otázku: Koho posadit?

29 2004
Helsinky - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Spokojenost s přípravnými zápasy paradoxně zamotala hlavu trenérům hokejové reprezentace. Večer před prvním utkáním Světového poháru v Helsinkách řeší otázku: Koho nechat sedět? "Bude to těžké, všichni hrají velmi dobře," říká hlavní kouč Vladimír Růžička. "Nějakou představu ale mám."

Čeští hokejisté přiletěli do Helsinek po volnějším víkendu. Před odletem na dvojzápas Světový poháru do Skandinávie absolvovali v sobotu jen nepovinný trénink. "Sobota je pro tým dnem regenerace," vyhlásil kouč Vladimír Růžička.

"Kluci si potřebovali orazit, měli tři zápasy v pěti dnech a čeká je náročný program," vysvětloval šéf reprezentační střídačky.

Tým trénoval v Praze-Letňanech, kde jsou dvě ledové plochy. Úzká jako v NHL a klasická evropská, tedy o dva metry na každé straně širší. Ve Finsku se totiž výjimečně bude hrát na širším ledě, v neděli dopoledne tedy hráči trénovali na rozlehlejším kluzišti.

"Tak to bylo vlastně i v Karlových Varech, kde jsme se připravovali od začátku kempu," připomíná trenér. Ten spolu s kolegy řeší po úspěšných přípravných utkáních s Finskem,  Německem a Švédskem, dvě zásadní otázky: Jak přinutit extrémně ofenzivně laděné hráče víc bránit a koho nasadit do prvního utkání turnaje proti Finům v Helsinkách.

Jágr, Eliáš, Sýkora, Hejduk, Reichel... Tým oplývá skvělými střelci, ofenzivní síla je enormní. Jak to ale bude s hrou na vlastní polovině? "Na trénincích přesvědčujeme útočníky, aby se stahovali a víc vypomáhali defenzivě. Zaměřujeme na to i spoustu cvičení," tvrdí asistent Marián Jelínek.

Druhá otázka má možná ještě těžší řešení. Trenéři mají k dispozici třiadvacet hráčů a tři brankáře, do zápasu však smí postavit jen osmnáct hokejistů do pole a dva gólmany. Růžička byl přitom spokojený se všemi svěřenci. Koho má nechat sedět na tribuně?

"Nějaké představy už máme, bude to však hodně těžké," uvedl. Chybět zřejmě nebudou dvojice Jágr - Straka, Reichel - Ručinský a Eliáš - Sýkora. "Chápeme tuhle situaci, v týmu je vynikající atmosféra," tvrdí centr Václav Prospal. "Ti, co nenastoupí, to musí vzít."

Místo zraněného brankáře Martina Pruska povolalo vedení sparťanského veterána Petra Břízu. Ten přiletí do finské metropole až v pondělí odpoledne. Do zápasu nasadí trenéři Tomáše Vokouna, jemuž bude krýt záda Roman Čechmánek. Kompletní sestavu pro zápas s Finskem ale trenéři oznámí až v pondělí v poledne.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze