Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trenérovi plán pro turnaj nevyšel

12 2003
Helsinky - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Vzal moc mladých kluků! Moc slávistů! Co tam dělal Kotrla? Proč nechal doma gólmana Břízu? A kde jsou mistři světa Ujčík s Moravcem? Trenér Slavomír Lener nedovedl hokejovou reprezentaci k medaili a jistě si vyslechne nebo přečte spoustu výtek. Musel by se odstěhovat kamsi k rovníku, aby jim unikl. Čtvrté místo ze šampionátu totiž neznamená pro Česko úspěch.Dále čtěte: Rozhovor s Lenerem x Hodnocení hráčů

ANALÝZA


O jednotlivých jménech lze debatovat donekonečna. Je však nesporné, že i Lener s asistenty Růžičkou a Stavjaňou měli před měsícem úplně jinou představu o složení mužstva.

„Chtěli jsme postavit dvě důrazné lajny,“ řekl Lener. „Jedna měla být Duda, Beránek, Kucharčík. A druhá Balaštík, Marha, Kotrla.“

Ze smělého plánu zůstaly cáry. Marha, Beránek i Kucharčík byli vyčerpaní. V závěrečném přípravném utkání v Petrohradě se zranil pardubický čahoun Mikeska. Kotrla a Balaštík pak ve Finsku bez řízného centra byli takřka navíc. Na změnu v nominaci asi bylo pozdě.

Lener a jeho pobočníci se vůbec museli vyrovnat s nouzovým stavem. Nejméně dvacet omluvenek od Kučery, Jágra, Patery, Vlasáka a dalších drancovalo jejich představy. Důvody? Zranění, vyčerpání...

„Byli snad jen dva tři hráči, co pro mě nechtěli hrát. Ostatní byli fakt unavení,“ tvrdí Lener. Dopita půl sezony skoro nehrál, Nedvěd nedostal povolení od IIHF.

Nebýt pohromy, vypadala by ideální sestava pro mistrovství jinak. Třeba zrovna takhle:
Vokoun - Sýkora, Kučera, Modrý, Špaček, Škoula, Židlický - Jágr, Nedvěd, Straka - Dvořák, Čajánek, Hlaváč - Duda, Beránek, Kucharčík - Výborný, Patera, Vlasák.

Možností je spousta.

Lener mohl jen závidět Slovákům, kterým největší hvězdy nepostoupily do zámořského Stanley Cupu, nebo z něj brzy vypadly. A všechny poslušně přiletěly do Finska. Lenerův kolega Hossa to měl při skládání soupisky o dost snazší.

Ještě štěstí, že český kouč v krizi mohl o pomoc volat kapitánu Reichlovi. Ten s sebou strhnul kamaráda Ručinského a střelce Hejduka. Ručinskému start zakázal lékař v St. Louis, až napodruhé přijal pozvánku bek Kaberle z Toronta.

Finále ligy se protahovalo. Bylo to ukrutně zběsilé budování týmu, který se měnil do poslední chvíle. Přesto s ním Lener bojoval o medaili, byť neúspěšně. Pro příští šampionát v Praze každopádně musí být jádro mužstva pohromadě aspoň o týden dřív.

Plusy a minusy Lenerova výběru

Co se kouči povedlo

Přivedl do reprezentace zpět kapitána Reichla

Nezůstal pasivní, pořád zkoušel měnit formace

Dokonale připravil taktiku na čtvrtfinále s Rusy

Bez mnoha opor hrálo jeho mužstvo o medaile

Co se mu dá vytknout

Nechal se ukolébat špatným výkonem Kanady ve čtvrtfinále

Vzal na turnaj moc nováčků, opomněl Ujčíka, Moravce a jiné

Spolehl se, že mezinárodní federace nechá reprezentovat Nedvěda

Neměl na mistrovství zkušeného gólmana, nevzal Břízu


Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze