Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trenérský tým u reprezentace. Jágrův návrh zní pěkně, je ale reálný?

SPOLUPRÁCE OSOBNOSTÍ. Trenéři Mike Babcock (vpravo) a Claude Julien na střídačce hokejistů Kanady na olympijských hrách v Soči. | foto: Profimedia.cz

25 2014
Tu otázku nastolil po čtvrtfinálovém vyřazení s USA samotný Jaromír Jágr, jenž na svém facebookovém profilu napsal: "Práce u nároďáku by měla být rozložená rovnoměrně mezi víc trenérů a každý z nich by měl být zodpovědný za něco." Na první pohled se to zdá jako hodně smělý plán, který v českých podmínkách nemůže fungovat.

Třeba kvůli tomu, že většina koučů je zvyklá mít hlavní slovo, svou roli hrají také vztahy mezi jednotlivými trenérskými osobnostmi. "Nejsme Kanada, kde jsou zvyklí na kolektivní pojetí práce. Je to sice zajímavá myšlenka, ale zdá se mi, že do našich vod nepatří," tvrdí uznávaný odborník Marek Sýkora.

Kanada není Česko

Kanaďané v Soči disponovali velice silným trenérským týmem, jehož každý člen by mohl být mužem číslo 1. Jen se podívejte na ta jména: Mike Babcock (Detroit), Ken Hitchcock (St. Louis), Lindy Ruff (Dallas) a Claude Julien (Boston).

Další varianta: zahraniční trenér

V hokejovém prostředí se probírá i další možná varianta Hadamczikova nástupce: trenér ze zahraničí, nejlépe z Kanady. Tento model funguje u reprezentace Švýcarska (Sean Simpson) či Lotyšska (Ted Nolan). Jednu špatnou zkušenost mají Slováci. Glen Hanlon jejich národní tým trénoval na dvou světových šampionátech. Na tom domácím v roce 2011 však propadl a nahradil ho Vladimír Vůjtek.

To je stejné, jako by český nároďák vedli společně například Vladimír Růžička, Miloš Říha, Vladimír Vůjtek a Josef Jandač. Dokázalo by se tolik výrazných postav shodnout?

"Hokej je dnes tak rychlý a vyrovnaný, že rozhoduje každý detail. A na ty musí být specialisté, kteří poradí. Jeden člověk už zkrátka nemůže všechno zvládnout," tvrdí televizní analytik a mládežnický kouč Milan Antoš.

Pozor, i v trenérském týmu je určen muž, který nese hlavní odpovědnost. Ti ostatní však mají na rozdíl od asistentů důležitější postavení a tím pádem také větší pravomoce a slovo. "Kanaďané se dokážou podřídit úspěchu, tamní hokej je zvyklý na obrovskou konkurenci. Mají jeden cíl a není tam takové ego, aby se prsili," poznamenává hokejový expert Marian Jelínek.

Našli by se takoví u nás? Jistě, vždyť třeba Růžička, jenž má nyní k reprezentaci nejblíž, hodně dá na názor svého dlouholetého parťáka Ondřeje Weissmanna. Ten sice nemá u široké veřejnosti takové jméno, v hokejových kruzích je však uznávanou kapacitou.

Podobných je mnohem víc, jenže... "U nás se vyjmenovává jen určitá plejáda trenérů a o ostatních se tolik nemluví. Máme zavedená jména a hotovo. Mezi nimi se to bude rozdávat pořád dokola," říká Sýkora.

Týmoví hráči

Tip na zájezd

Jeďte podpořit naši hokejovou reprezentaci na Mistrovství světa. Nabídku zájezdů najdete na dovolena.idnes.cz

Jágr napsal: "Je potřeba mít specialistu na přesilovku, oslabení, sledování vlastního mužstva i soupeře, posílání hráčů na led. Prostě dát před mistrovstvím světa nebo olympiádou nejlepší odborníky dohromady."

Pěkná myšlenka však má podmínku: musí se najít týmoví hráči, kteří jsou schopní otevřeně komunikovat a táhnout za jeden provaz. Jelínek mezi ně řadí Václava Sýkoru nebo Františka Výborného.

"U nás je však bohužel zvykem vztahovat všechno na sebe. Když v tom ale vyrůstáte, tak se tu člověk ani jinak neprosadí. V českém prostředí je hrozně těžké spoléhat se jeden na druhého."

O novém modelu řízení reprezentace rozhodne ve středu výkonný výbor hokejového svazu, dá se však předpokládat, že velké slovo bude mít i případný nástupce Aloise Hadamczika.

Má reprezentaci vést tým trenérů po vzoru Kanady?

Milan Antoš

- televizní expert a trenér mládeže
"Jako mládežnický trenér jsem v kontaktu s mnoha trenéry po celé republice a všichni se shodujeme, že nikdo - ať je sebeschopnější - nemůže během zápasu vidět všechny situace na ledě. Je to absolutní nesmysl a chiméra kouče, který si myslí, že zvládne všechno. Proto si držíme asistenty, ti však potřebují mít ještě víc úkolů než jenom konzultace a rady. Musí hlídat dodržování toho, co se hráčům řekne, i dalších detailů. Často se stávají chyby při odvolávání brankářů. Nebo se dvě minuty před koncem nechá na ledě ofenzivní lajna, utaví se a pak už nemá sílu jít do power-play. Proto naprosto souhlasím s Jágrem. Stejně tak volám po propojení dvacítky a seniorské reprezentace, protože tím získává větší prestiž nejen mezi hráči, ale i mezi všemi, kdo hokej v Česku sledují."

Robert Reichel

- bývalý kapitán mistrů světa a nyní trenér
"Kanada mohla trenérský tým složit takhle proto, že v NHL byla pauza, oni měli volno. U nás je problém, že trenéři jsou vázáni v klubech. Myslím, že by během sezony nešel vyřešit. Jiná věc je třeba mistrovství světa. Dá se to udělat tak, že by mužstvo vybíral generální manažer, který by však musel být v kontaktu s trenérem. Problém by nastal, kdyby manažer vybral nějakého hráče, kterého nechce trenér. Ten si chce tým vybrat sám, ale při práci v klubu nemá šanci sledovat hráče. Když by se neuspělo, tak by se zase všechno házelo na generálního manažera, že zvolil špatný tým... Myslím, že lepší varianta by byla, aby více trenérů bylo u reprezentace na plný úvazek. Ale ani tým sestavený z trenérských odborníků nezaručí medaile z mistrovství světa nebo olympiády."Najdete na iDNES.czmobilní verze