Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trh s volnými hráči v NHL se otevřel

1 2004
New York - Devět českých hokejistů se ocitlo v záplavě volných hráčů, kteří jsou od 1. července k dispozici ostatním klubům. Jejich osudy ale budou různé. Zatímco Dominik Hašek zřejmě brzy podepíše smlouvu s Ottawou a Petr Nedvěd vyjednává o kontraktu s Edmontonem, obránce Pavel Trnka oznámil, že se asi vrací do české extraligy.

Toronto neuplatnilo, víceméně dle očekávání, opci na Roberta Reichla, smlouva vypršela obráncům Jiřímu Šlégrovi a Jaroslavu Modrému. Z útočníků jsou dále volní Martin Ručinský, Michal Grošek a Kamil Piroš. Všichni tito hráči mohou v NHL podepsat smlouvu s kýmkoli, kdo o ně projeví zájem.

Jsou takzvanými volnými hráči bez omezení a tím, že s nimi jejich stávající klub neprodloužil smlouvu do půlnoci posledního červnového dne, ztratil na ně jakákoli práva. To ale klubům nebrání, aby s hráčem dál jednali, mají ale stejnou pozici jako ostatní týmy.

Proto třeba Petr Nedvěd vyjednává s Edmontonem, přestože z něj tento klub udělal volného hráče a podle zámořských médií se schyluje k podpisu tříletého kontraktu za osm až devět milionů. NHL šetří a Nedvěd, který se 3. července ožení s modelkou Veronikou Vařekovou, to zřejmě pochopil.

Jde jenom těžko odhadnout, jak dopadnou ostatní čeští volní hráči v záplavě hvězd, které se klubům nabízejí v době, kdy je budoucnost NHL krajně nejistá. Vždyť na volném trhu jsou esa jako Lindros, Hull, Kariya, Selänne, Pállfy, Bondra, Demitra a řada dalších.

Všechny kluby ale na sklonku června neuvízly v nečinnosti. Třeba Toronto na poslední chvíli podepsalo brankáře Belfoura, útočníky Joea Nieuwendyka, Garyho Robertse či obránce Aki-Petteri Berga. Los Angeles zase prodloužilo smlouvu s Lucem Robitailem a Carolina s Jeffem O’Neilem. Buffalo na poslední chvíli uplatnilo opci na českého útočníka Aleše Kotalíka.

Ne každý volný hráč je volný
Nechráněnými volnými hráči se mohou stát hokejisté, kterým vyprší jejich kontrakty a je jim více než 31 let. Členění je ale daleko složitější. Nechráněným hráčem se dále může stát ten, který nedostane k 30. 6. takzvaný qualifying offer. Pokud hráč pobírá méně než je platový průměr NHL, musí „kvalifikační nabídka“ zahrnovat desetiprocentní navýšení platů.

Ti hokejisté, kteří tuto nabídku dostali, se stávají chráněnými volnými hráči, což znamená, že jeho práva dál vlastní stávající klub. Hráč buď nabídku přijme, nebo odmítne. Když ji odmítne a jiný klub mu nabídne víc, musí ji stávající klub dorovnat. Jinak může hráč odejít. Navíc, když hráč nabídku odmítne a má v NHL odkroucený potřebný počet sezon, může se přihlásit k arbitráži, tedy k nezávislému soudu, který mu plat přiřkne. Arbitráže probíhají v polovině srpna.

Chráněných volných hráčů z Česka je podle zatím neoficiálních údajů rovných třicet a patří osmnácti klubům. Kluby si je zatím pojistili kvalifikačními nabídkami a získali tak prostor pro další jednání. Řada z nich může k arbitráži, což se ale netýká mladších hokejistů, kteří nemají odsloužen potřebný počet sezon.

To se týká například Martina Havláta či Václava Nedorosta. Třeba Martin Havlát kvůli tomu, že se jednání o kontraktu s Ottawou protahovala, působil na začátku minulé sezony ve Spartě. Podobně v minulé sezoně postupoval třeba Slovák Marian Gáborík, který předtím, než se domluvil s Minnesotou, působil v Trenčíně.

Nechránění volní hráči:
Dominik Hašek (Detroit) – 6,000.000 USD
Jaroslav Modrý (Los Angeles) – 950.000
Jiří Šlégr (Boston) – 800.000
Pavel Trnka (Florida) – 1,000.000
Michal Grošek (Boston) – 600.000
Kamil Piroš (Florida) – 500.000
Martin Ručinský (Vancouver) – 1,650.000
Petr Nedvěd (Edmonton) – 4,750.000
Robert Reichel (Toronto) – 3,250.000

Chránění volní hráči:
Atlanta: František Kaberle, Tomáš Klouček, Patrik Štefan
Boston: Ivan Huml, Zdeněk Kutlák
Carolina: Pavel Brendl, Josef Vašíček, Radim Vrbata
Columbus: Jaroslav Špaček, David Výborný
Detroit: Jiří Fischer
Edmonton: Radek Dvořák
Florida: Václav Nedorost
Los Angeles: Tomáš Žižka
Montreal: Radek Bonk
Nashville: Tomáš Vokoun, Marek Židlický, Martin Erat
New Jersey: Jan Hrdina
NY Islanders: Roman Hamrlík, Radek Martínek
NY Rangers: Karel Rachůnek, Jan Hlaváč
Ottawa: Martin Prusek, Martin Havlát, Václav Varaďa
Pittsburgh: Milan Kraft
St. Louis: Petr Čajánek
Tampa: Pavel Kubina
Toronto: Tomáš Kaberle

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze