Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tři otázky okolo hokejové reprezentace

Česko - Švédsko, Eliáš, Kaberle, Kotalík a Plekanec oslavují vstřelení branky | foto: Reuters

5 2008
Jaromír Jágr už to rozhodnutí udělal. David Výborný o něm přemýšlí. A Martin Ručinský ho zatím také nevyloučil. Aneb hokejová reprezentace se možná už brzy dočká návratu zlaté generace. "Zajímá mě jedině medaile z mistrovství světa. A hráči jako Jarda, David nebo Martin nám je mohou přivézt," říká kouč národního týmu Vladimír Růžička.

1. Kolik hráčů ze zlaté party se vrátí?

I z těch slov poznáte, že o ně stojí. S Jágrem se ještě před jeho odletem do Omsku sešel a na návratu se domluvili. Výborného s Ručinským chce nechat "rozkoukat" ve Spartě, pak osloví i je.

"Oba mají týmu pořád co dát," tvrdí Alois Hadamczik, bývalý trenér reprezentace. I on se v minulosti pokoušel zlomit některé členy naganské party, ale příliš neuspěl. Útočník Jiří Dopita odmítl, podobně to dopadlo i s kladenskou dvojicí Pavel Patera, Martin Procházka, zpět do nároďáku se nechtělo ani brankáři Romanu Turkovi.

Ale nemyslete, ani letos pod koučem Růžičkou se národní tým nezmění v nějaké naganské retro. "Máme tady hráče z Nagana, ale mají věk. Všechny brát nemůžu. I když jsou to kamarádi, vezmu maximálně dva tři," přiznává Růžička.

Navíc třeba Martin Straka, o kterého trenér hodně stál, comeback dopředu vyloučil. Těžké by nejspíš bylo zlomit i Roberta Reichela, oba se totiž kromě hraní věnují i chodu klubu. I tak je jasné jedno: díky návratu hráčů z NHL a díky spoustě českých hokejistů v Rusku může nyní reprezentace složit hodně silný tým i bez podpory NHL, na které byla v minulosti závislá.
"Teď na mistrovství světa může jet klidně celý tým, který bude poskládaný z hráčů z Evropy," míní Hadamczik.

Je na tom kus pravdy, byť v NHL má Česko stále skvělé hráče.

Jiný rozměr by tak pro český tým mohly získat zápasy na turnajích Euro Hockey Tour. I když i vy si nejspíš rok co rok pokládáte následující otázku:

2. Má smysl hrát turnaje Euro Hockey Tour?

"Smysl mají. Vždyť se v nich objevují mladí hráči, kteří získávají s mezinárodním hokejem zkušenosti," tvrdí bývalý reprezentant František Kaberle starší.

V minulosti třeba v těchto zápasech "vyrostli" útočníci Irgl, Rolinek či bek Čáslava. To jim vyneslo i stabilní místo v týmu pro světový šampionát. Jenže existuje i druhý pohled. Před každou akcí přicházely podivné výmluvy hráčů, tým jeden z turnajů vyhrál naposledy 22. prosince 2002. Jestli se vám tehdy třeba narodil syn, je z něj dnes už pořádně velký capart, který půjde napřesrok do školy. Euro Hockey Tour ve své momentální podobě prostě nudí.

I proto by si zasloužil očistu. Bývalý reprezentant Bedřich Ščerban nabízí řešení: "Je dobré, že existuje síť turnajů, ale je velká škoda, že se nemohou účastnit Švýcaři, Němci nebo Slováci. Byl bych pro to, aby vzniklo mistrovství Evropy, které by se hrálo turnajovým způsobem."

Prý by se mohlo zúčastnit osm mužstev, to poslední v tabulce by pak sestoupilo do nižší kategorie a pro příští sezonu by ho nahradilo jiné. Jednak by to zvýšilo motivaci týmů ze silné čtyřky, mnohé zápasy by to zatraktivnilo a také třeba český tým připravilo na zápasy pro mistrovství světa. Jen vzpomeňte, před rokem mužstvo vyhořelo na šampionátu v Rusku s Německem. Tehdy trenéři naříkali, že je překvapil soupeřův styl.

3. Kdo nahradí v brance Hniličku?

A konečně třetí otázka, která se momentálně točí kolem reprezentace: kdo nahradí v brance Milana Hniličku, jenž v národním týmu skončil?

Číslem jedna je samozřejmě Tomáš Vokoun z Floridy, jeho start na mistrovství je však závislý na tom, jestli se klub dostane do play-off. Z extraligy je pak hlavním kandidátem Lukáš Mensator z Karlových Varů, z mladých by k němu mohl přibýt kladenský Miroslav Kopřiva.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze