Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


322 diváků v Jihlavě? První liga v souboji s olympiádou prohrála

PRÁZDNÉ TRIBUNY. Na prvoligový hokejový duel Jihlava vs. Beroun mnoho diváků nedorazilo... | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

21 2014
Zatímco kvůli duelům základní skupiny olympijského turnaje v Soči se dvě kola I. hokejové ligy překládala, středeční závěrečné zápasy druhé nejvyšší soutěže šly proti čtvrtfinále Česko - USA. A lidé zůstali doma.

Dneska přijdou jen skalní, v televizi dávají hokej. Tuto větu, parafrázující známý výrok lázeňského Bouchala z filmu Jak svět přichází o básníky, si ve středu mohli připomenout fanoušci prvoligových hokejistů.

"S diváky, kteří dorazili, se prakticky známe jmény. Byli to opravdu ti skalní."

Richard Diviš, útočník Olomouce

Středeční závěrečné kolo základní části druhé nejvyšší soutěže se totiž hrálo ve stejnou chvíli, kdy na olympijských hrách v Soči čeští hokejisté bojovali ve čtvrtfinále s Američany. Nebylo tak divu, že si na stadiony našlo cestu minimum diváků. Kompletní kolo zhlédlo 2473 lidí.

Na první třetinu duelu Jihlava - Beroun dorazilo 322 diváků, někteří z nich však po úvodní dvacetiminutovce odešlo do nedalekých hospod. "Olympiáda je jednou za čtyři roky, tak chápu, že se na to lidi chtějí podívat," uznal trenér jihlavských hokejistů Petr Vlk. "Já bych se na to díval taky, takže to naprosto chápu," připojil se útočník Dukly Michal Důras.

Návštěvnost I. hokejové ligy

50. kolo (10. a 11. února):
Celkově: 5 866
Nejvyšší (Havířov): 2 368
Nejmenší (Most): 132
Průměr: 838

51. kolo (14. února):
Celkově: 7 214
Nejvyšší (Budějovice): 3 542
Nejmenší (Beroun): 156
Průměr: 1 030

52. kolo (19. února):
Celkově: 2 473
Nejvyšší (Havířov): 1 022
Nejmenší (Most): 86
Průměr: 353
Pozn: 50. kolo bylo přesunuto ze 12. února (na OH Česko - Švédsko), 51. kolo z 15. února (Švýcarsko - Česko)
zdroj: www.hokej.cz

Se stylem sobě vlastním okomentoval nejnižší letošní návštěvu na Horáckém zimním stadionu, která připomínala spíše atmosféru přípravného duelu, berounský trenér Petr Novák. "Nám se atmosféra líbila, protože byla stejná jako u nás doma," připomněl průměrnou domácí návštěvu Medvědů - 327 diváků.

"Ono to bylo olympiádou? Já myslel, že tím, že Beroun prostě netáhne," dodal dobře naladěný Novák.

Prvoligové týmy se přitom snažily vyjít divákům vstříc. "Naše snaha byla přeložit to na jiný den. To se ale bohužel nepovedlo," litoval marketingový manažer Ústeckých Lvů Jan Klobouček.

"Naštěstí díky obrazovce - kterou na rozdíl od většiny týmů v první lize máme - jsme pustili zápas Česko - USA na kostce o třetinách a po zápase. Myslím, že díky tomu nějací diváci přišli," doplnil Klobouček. "Osobně jsem je poctivě počítal, když jsem seděl v hledišti, a bylo jich 288. Kdyby se hrálo jindy, určitě by jich bylo víc." Mizernou návštěvu mělo také utkání Olomouce s Havlíčkovým Brodem, které zhlédlo 254 příchozích.

"Ono to bylo olympiádou? Já myslel, že tím, že Beroun prostě netáhne."

Petr Novák, trenér Berouna

"S těmi diváky, kteří dorazili, se prakticky známe jmény. Byli to opravdu ti skalní," uvedl na webu Mory olomoucký útočník Richard Diviš. "Taky fandíme reprezentaci a chtěli bychom to sledovat. Ale díky konečnému výsledku toho ani nelitujeme," připomněl kanonádu 11:0.

Necelé čtyři stovky fanoušků (390) se vydalo na duel Mladá Boleslav - Třebíč. "Co na to říct, je to neuvěřitelné," zlobil se třebíčský kouč Kamil Pokorný, že se pro závěrečné kolo nenašel jiný termín.

"Nevím, kdo se tím zabývá. Přitom ze soboty, kdy hrajeme v základní skupině se Švýcarskem vlastně o nic, nám přeloží zápas na pátek," připomněl, že 51. kolo se hrálo o den dříve. A změna nastala i v 50. kole, kdy by se hrálo proti duelu základní skupiny Česko - Švédsko.

Manažer Českého svazu ledního hokeje Pavel Setikovský tvrdil, že o změnu termínu by musely požádat kluby. "Jestli to nevadilo jim, já jim ze své pozice nebudu nic nařizovat a měnit," hájil se.

"Právě pan Setikovský byl tím, kdo požádal, aby se hrálo v pátek, že je olympiáda. Obeslal kluby, které se k tomu vyjádřily, a rozhodlo se," popisuje Pokorný, který je zároveň sportovním manažerem Třebíče. "Nerozumím tomu, proč nepožádal nebo nerozhodl, že se bude hrát, kdy byl na olympiádě volný hokejový den," dodal.

Já jsem o ty peníze nepřišel, hájí se Setikovský

Závěrečné kolo základní části I. hokejové ligy se kvůli kolizi se čtvrtfinále olympijského turnaje v Soči Česko - USA hrálo před tristní návštěvou. Sedm duelů druhé nejvyšší soutěže dohromady shlédlo 2473 diváků.

Proč se středeční 52. kolo, podobně jako před tím 50. a 51. kolo neodložilo, vysvětluje manažer Českého svazu ledního hokeje pro I. ligu Pavel Setikovský. "To by mělo být především zájmem klubů. A žádný takový dotaz ani požadavek nebyl," uvedl.

Skutečně? Marketingový manažer Ústí nad Labem Jan Klobouček pro MF DNES uvedl, že oni o to žádali.
To vám tvrdil pan Klobouček? Já jsem mluvil s panem Evanem (Vladimír Evan, generální manažer Ústí nad Labem - pozn. red.) a ten mi říkal, že to budou řešit kostkou. Nic víc, nic míň.

Není zvláštní, že se překládalo 50. a 51. kolo, které bylo v kolizi se zápasy základní skupiny, a teď, když šlo o postup...
(skočí do otázky) Znovu opakuji, byl tam zájem klubů, kterých se návštěvnost týká, a jejich příjmů. Na základě toho se kola přeložila.

A co říkáte na to, že na kompletní program 52. kola přišlo dohromady jen 2 473 diváků?
Já nevím, jestli si rozumíme. Já jsem o ty peníze nepřišel, o ty přišly jednotlivé kluby.

Ale to by asi nemělo být jen o penězích. Hlavně by mělo jít o diváka, pro kterého se hokej hraje.
To ano.

Takže svaz nemrzí, že diváci kvůli čtvrtfinálovému zápasu Česko - USA na stadiony nedorazili?
Ještě jednou opakuji: celá soutěž byla rozlosována a schválena všemi kluby. V případě, že kluby došly k tomu, že by byla kolize mezi jejich utkáními a utkáními na olympiádě, tak to bylo přehozeno. Na toto kolo nebyl žádný zájem. Jediný, kdo se ozval, byl Havířov. Ten chtěl utkání s Budějovicemi sehrát po posledním kole, jako jediný. Tak to jsem řekl, že ne.

Takže 50. a 51. kolo bylo přeloženo, protože to chtělo více klubů?
Ano.

První liga je jediná soutěž, která kromě vánoční přestávky neměla žádné volno. Není program až příliš nahuštěný?
Tak nahuštěný... Samozřejmě je dán počtem klubů v této soutěži. A limitovaný tím, do kdy se musí dohrát, protože se hraje baráž o extraligu.

To je také důvod, proč čtvrtfinále play-off začíná už o víkendu, přesto že je stále olympiáda?
Já nevím: slyšíme se nebo si nerozumíme? Na začátku jsem řekl, že celé to rozlosování bylo schváleno jednotlivými kluby.

Takže jde jen o nezájem klubů cokoliv měnit?
Znovu říkám: jestli to nevadilo jim, já ze své pozice jim nebudu nic nařizovat a měnit. Protože když jsem kdysi tuto iniciativu měl, tak jsem slyšel kritiku, že kluby už mají natisknuté plakáty, vstupenky, spoty v rádiu. Takže mně to nepřísluší. Protože já bych je poškodil s jinými partnery.Najdete na iDNES.czmobilní verze