Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trnka rád surfuje a loví žraloky

29 2003
Helsinky - (Od zpravodaje MF DNES) - Pět let hraje v NHL, vzal si Australanku, adoptoval chlapečka. Proháněl se po moři na surfu a lovil žraloky. Angažuje se v několika dobročinných společnostech. A jediným jeho idolem je Bůh. Seznamte se s hokejistou Pavlem Trnkou! Může pro vás být neznámým patronem, který se objevil v reprezentaci pro mistrovství světa v Helsinkách. Vždyť za národní mužstvo před pár týdny nastoupil poprvé. Muž s hlubokýma očima pochází z Plzně. Vyrostl s Petrem Sýkorou, s nímž donedávna hrával za Anaheim. Než ho v lednu vyměnili do jiné slunečné oblasti, na Floridu.

Spousta jeho vzpomínek se poutá k plážím a k moři. „Čtyři roky jsem v Kalifornii surfoval,“ vyprávěl.

„Chodil jsem v létě tak čtyřikrát, pětkrát týdně. Není to jenom zábava - než jsem vypádloval za tu třetí vlnu, dalo mi to zabrat. Tak mě bolela ramena, že jsem si asi dvacet minut musel orazit.“ Jako surfař žádnou vrcholovou kariéru nebudoval.

Prkno prý nechal v Anaheimu a dlouho na něm nestál. Už nemá tolik času. V Americe poznal jistou Australanku Rachelle, která se tehdy právě chystala k návratu domů. „No, tu cestu nějak nedokončila,“ řekl Trnka.

Přibližně před rokem adoptovali novorozeně. S malým Josefem Sebastienem se hokejový zadák doma dívá na seriál Teletubbies, říká mu Pepíno. Při současném odloučení ho však slýchává jen z telefonu.

„Něco žbrblá, ani nevím co,“ tvrdí otec. „Nemá to snadné. Já na něj mluvím česky, manželka anglicky.“ Rodina měla bydlení v Anaheimu, o prázdninách se obvykle podívá do Austrálie i do Česka.

„Austrálie je nádherná,“ říká Trnka uneseně. Nikoliv kvůli surfování. To si na proslulé Bondy Beach v Sydney odpustil. „Tam zrovna měli zimu, a tak jsem se vymlouval na studenou vodu. Ve skutečnosti jsem se tam nechtěl ztrapnit.“

Mnohem raději si šestadvacetiletý chlapík užívá klidnějšího koníčka: rybaření. Jaký to kontrast oproti hokejové vřavě, v níž hlídává Jágra, Roenicka nebo Lindrose! Ovšem i tahle záliba může být dramatická. S Petrem Sýkorou a jedním dalším známým vyrazili na žraloky.

„Pluli jsme daleko, dlouho jsme je hledali,“ líčil. „Pak Sejček jednoho chytil. Měřil metr. Zápasil s ním a chtěl ho vyfotit. Ten náš kámoš ale v jedné ruce držel štrůdl a ve druhé kameru. Nevěděl co dřív. Tak zbaštil štrůdl, a žralok utekl.“

Aby kamaráda Sýkoru popíchnul, prohlašuje, že nic nechytil. Že nemá důkaz. Za to očekává brzkou slovní odvetu. Sýkora totiž s Anaheimem ve Stanley Cupu zázračně postoupil přes Detroit a vede i nad Dallasem.

„Já jsem tam vytrpěl nejhorší časy, kdy se často prohrávalo,“ vzpomíná. „A když mě vyměnili, tak jdou takhle daleko. Sejček mi to určitě dá sežrat...“ Trnka by mohl vytasit protiargument - medaili z mistrovství světa.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze