Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Trofej bude střežena na tajném místě

7 2004
Zlín - Pohár pro hokejové mistry světa dorazí ve středu navečer pod dohledem „černých šerifů“ do Zlína. V kolik hodin a kam přesně, to ví kvůli bezpečnosti trofeje vyrobené ze zlata a stříbra pouze úzká skupina lidí vázaných mlčenlivostí. Prestižní cena IIHF, kterou získá v neděli 9. května v Praze nový světový šampion, je na „turné“ po všech extraligových městech od 22. listopadu.

Do Zlína dorazí ze Znojma, za extraligový klub podepíše předávací protokol vedoucí mužstva Oldřich Šolc.

Putování začalo v Pardubicích, ze Zlína se pojede v neděli do Vsetína. Tam se pohár stane slavnostní součástí valašského derby.

Šestnáct kilogramů těžká trofej, kterou chrání obří kovové pouzdro, zůstane i ve Zlíně na cestách. V pátek ráno bude převezena z tajného místa na radnici, odkud se odpoledne vydá na zimní stadion. Městský úřad připravuje dokonce mimořádnou tiskovou konferenci.

Originál poháru pro světové šampiony sice není takovým lákadlem jako Stanley Cup, který cestuje po světě i v kopiích, přesto by mohl do hlediště pátečního utkání HC Hamé - Litvínov přilákat nové fanoušky.

„Lidé si budou moci na pohár umístěný poblíž mantinelu sáhnout, anebo si pořídit nevšední foto na památku,“ řekl Miroslav Michalovský, ředitel HC Hamé. „O poškození strach nemáme, ochranka bude neustále ve střehu.“ Všude, kde se stal pohár součástí extraligového utkání, vzbudil velkou pozornost.

Zvláštní atmosféru cítili v jeho blízkosti i hráči. Třeba někteří pardubičtí reprezentanti, kteří jej měli v kabině na konci listopadu jako první, se poháru z pověrčivosti vůbec nedotkli. „Radši na pohár teď nesahej, pak už by sis na něj nemusel sáhnout nikdy,“ varoval jeden z nich.

Odpověď na otázku, kde bude trofej umístěna ve „volných“ dnech, a jak o ni bude ve Zlíně postaráno, nemá odpověď. „Do bankovního sejfu ji sice nedáme, ale ostatní už bez komentáře,“ prohlásil ředitel Michalovský.

Zlín odveze pohár v neděli odpoledne do Vsetína. Poslední dvě etapy tříměsíční pouti míří do Třince (16. 1.) a Vítkovic (18. 1.).Najdete na iDNES.czmobilní verze