Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Turek: Vídeň 1996? Páni, to je doba

28 2004
Calgary, Praha - Ztratil půl sezony. Už ve čtvrtém zápase NHL si hokejový gólman Roman Turek utrhl kolenní vazy. Trvalo tři měsíce, než si zase stoupl do branky. Jeho Calgary je blízko play-off, přesto není vyloučeno, že by si mistr světa z roku 1996 mohl zachytat i v Praze. Bylo to ubíjející období? "Jistě."

"Nikdy předtím jsem takové problémy neměl. Byl to nápor na psychiku. Člověk stráví hodně času v posilovně jako v létě. Jenže to se těšíte na sezonu, žene vás to dopředu. A najednou se začne hrát, ale vy zase tvrdnete u činek. První měsíc byl krutý."

Zatímco jste marodil, náhradníkům Kiprusoffovi a McLennanovi se dařilo. Nebál jste se o pozici jedničky?
Bylo to zvláštní. Zničehonic jsme byli v týmu tři vyrovnaní brankáři. Vyřešilo se to, jak nikdo nečekal. Kiprusoff se také zranil.

Už týden chytáte. Koleno nezlobí?
Po zdravotní stránce to je delší dobu dobré. Koleno drželo i při tréninku, nic mě nebolelo.

Návrat se vám povedl. Jste chválen, Calgary se vesměs daří.
Hlavně první utkání proti Dallasu bylo důležité. Řekl bych, že jsem odvedl solidní výkon. Se zápasy po návratu jsem vcelku spokojený.

Calgary dlouho nebylo v play-off. Letos po něm sahá. V čem je silnější?
Hrajeme jiný systém. Především v obraně. Vyhráváme 2:1, 3:2. Jsme už takoví, že nedáváme moc gólů.

Míval jste problémy s koučem Sutterem. Zlepšil se váš vztah?
Jinak bych už v Calgary nebyl. Po sezoně jsme si všechno vyříkali. Já nebyl sám, kdo s ním měl problémy. Letos je to úplně jiný Sutter. Nevím, co chtěl tím svým věčně negativním přístupem dokázat.

Rozjel jste akci "Kids are No. 1" , pomoc dětem bez prostředků na to, aby mohly hrát hokej. Jak vás to napadlo?
Můj syn hraje hokej a vím, jak je to pro rodiče nákladné. Dávám těm, kteří by jinak neměli prostředky, alespoň šanci. Že člověk může tomu druhému pomoci, to je skvělý pocit.

Čekáte další přírůstek do rodiny. Jste nervózní?
Dočkáme se už příští měsíc. Vypadá to na další holčičku. Kdyby šlo o první dítě, byl bych nervóznější. Ale po Eddiem a Cindy už beru třetí dítě jinak (za Turkem se ozývá nespokojený křik - pozn. red.). To je právě Cindy...

Jste zkušený tatínek. Pustí vás vůbec rodina za vaším velkým koníčkem - za tvrdou muzikou?
Problém je v tom, že v Calgary jsou dobré koncerty vždycky, když jsme na zápasech venku. Takhle přijdu o Metalliku. V Praze byli v říjnu mí oblíbení Iron Maiden, ale ty já prošvihnu vždycky. Musím si to vynahradit po sezoně jako loni, když jsem si zašel na Ozzy Osbournea.

Česko se už těší na mistrovství světa. Pokud Calgary nepostoupí do play-off a vy dostanete od trenéra Lenera nabídku, přijedete?
O tom se nedá mluvit tři měsíce dopředu. Je to otevřené.

A mluvil jste vůbec s Lenerem o vaší případné nominaci?
Ano. Naposledy mi volal během předsezonního kempu. Prý se ještě v průběhu sezony ozve.

Představte si: reprezentaci jste právě vychytal zlato na domácím mistrovství světa. Je to pro vás víc než prvenství z Vídně 1996?
Kolik je to vlastně let? Páni, už osm. Skoro si to už ani nevybavím. Bylo by to určitě něco jiného. Tehdy to mělo svou cenu - zlato po dlouhé době. Ale teď by to bylo také výjimečné. Jako každý úspěch.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze