Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tým chce navázat na dobrý vstup do sezóny

10 1999
P r a h a - Rolba už upravovala led ve Sportovní hale a z hráčské šatny se ozývaly výbuchy smíchu, když v místní konferenční místnosti zahájil předseda hokejového svazu Karel Gut tiskovou konferenci. Bylo to poslední setkání týmu s novináři před jeho odjezdem do Finska, kde začíná ve čtvrtek Karjala Cup, v pořadí druhý turnaj v rámci Euro hockey tour.

Hlavním tématem tiskové konference bylo představení jednotlivých hráčských formací, jak je trenéři určili po dvou společných trénincích. V nich se ještě museli obejít bez finských krajánků, kteří se k výpravě připojí až v dějišti turnaje. Jde ovšem vesměs o zkušené reprezentanty, takže v jejich případě nebylo nutné, aby se trmácely kvůli dvěma tréninkům do Prahy. Spíše šlo o to, jakým způsobem začlenit do týmu nové hráče.

Trenér Hlinka nedělal se sestavou žádné tajnosti. "Jde vlastně jenom o přípravu, takže není důvod k nějakému mlžení." Vedle Dopity se tak představí Špaňhel a Výborný, k navrátilci Kořínkovi se postaví "Finové" Tenkrát a Vlasák, litvínovskou řadu vytvoří Reichl na křídlech s Čalounem a Prorokem a Čajánek povede nováčkovskou řadu s Pletkou a Krayzelem. Obranné dvojice tvoří Kučera se Sýkorou, Vykoukal se Štěpánkem, Martin Hamrlík se Srdínkem a Martínek s Hanzlíkem.

Trenéři k turnaji přistupují jako k dobré možnosti vyzkoušet nové hráče a vytvořit tak dostatečnou základnu, z níž budou vybírat při tvorbě týmu na mistrovství světa. V týmu se tak objevili tři nováčci a někteří hráči se vrátili po delší odmlce. "Vycházeli jsme z jejich výkonů v lize, kde se představují velmi dobře. Pokud budou hrát jako ve svých týmech, určitě týmu pomůžou," odbyl trenér Hlinka pochyby ohledně malé zkušenosti nováčků.

Také brankářská dvojice složená ze Zdeňka Orcta a Dušana Salfického se u trenérů těší plné důvěře. "Salfa chytá v Plzni perfektně a není důvod nedat mu šanci i v reprezentaci. Formu má i Zdeněk Orct," obhajují výběr mezinárodně nepříliš zkušeného brankářského dua Augusta i Martinec. Pro úvodní zápas už mají trenéři jasno i na tomto postu. "Ve čtvrtek začne Salfický, v druhém zápase potom Orct."

Černý Petr tak v sestavě zbyl na slávistického útočníka Tomáše Kucharčíka, který se proti Finsku bude muset smířit s nevděčnou rolí náhradníka. "Ve čtvrtek bude na lavičce, ale v na turnaji si určitě zahraje," slíbil Ivan Hlinka.

Trenéři se sice shodují na tom, že turnaj je pro ně spíše vítanou možností vyzkoušet nové hráče a vidět tým pohromadě, ale rozhodně nejedou do Finska na výlet. Po turnaji ve Zlíně jsou zatím na prvním místě Euro hockey tour a toto postavení by si chtěli udržet i po turnaji Karjala. "Sezónu máme rozjetou výborně, zlínský turnaj se nám povedl. Bylo by dobré potvrdit dobrou výkonnost i ve Finsku," ujistil novináře Karel Gut. Neopomněl též dodat, že dobré výkony národního týmu jsou jednou z možností, jak alespoň nepřímo ukázat NHL, že český hokej nelze přehlížet. "Vysoce mne uráží způsob, jakým v zámoří nakládají s našimi nejlepšími hráči. Něco takového je nepřijatelné.

Do Finska tým odlétá zítra v poledne. Ve čtvrtek jej čeká ranní rozbruslení, potom trénik zaměřený zejména na zahrávání přesilových situací a od 18:30 pak úvodní zápas proti Finsku.

Autor:


Témata: Ivan Hlinka
Najdete na iDNES.czmobilní verze