Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tým pořád stál na zlaté generaci, zazářil Straka

11 2003
Helsinky - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Staří psi se rvali, méně zkušená "štěňata" se od nich učila kousat. Tak by s dalo shrnout hodnocení českých reprezentantů na světovém šampionátu. V obraně skvěle zahrál Špaček, kdežto třeba Kadlec nakupil spoustu chyb a další si zvykali na tempo mezinárodní špičky. I útok stál na zkušeném jádru z generace vítězů: Reichel, Straka, Hejduk, Hlaváč... Ale bylo jich málo, ostatní na některé soupeře nestačili. "Šlo hlavně o Kanadu, přebruslila nás, byla prostě lepší," říkal před odletem do Česka kouč Slavomír Lener. "Pak už chyběly síly, fyzikcé i psychické." Některým zkazily hodnocení časté fauly, jiným chyby.Rozhovory: s Lenerem x Strakou x ReichlemO zápasech českých hokejistů čtěte ZDE

Hodnocení jednotlivých hráčů (1 je nejhorší výsledek 10 nejvyšší možný počet bodů):

Brankáři:
Roman Málek: 4 -
Spolehlivě odchytal vstup do šampionátu, ve svém druhém utkání proti Německu si připsal dokonce čisté konto. Dobrý dojem zkalila až "třetina hrůzy", poslední část semifinále proti Kanadě, v níž dostal pět gólů. Za většinu z nich nemohl, šly na vrub spíš děravé obraně. V kritickém momentu ale nechytil nic navíc.

Tomáš Vokoun: 6 - Dlouho byl oporou týmu. Vychytával velké hvězdy: Selänneho, Koivua, Pálffyho, Kovalčuka... Ve čtvrtfinále nedal šanci Rusům, nepustil za svá záda jedinou střelu. Skvělý výkon ale nedokázal zopakovat proti Kanadě, kde v polovině utkání střídal, ani v zápase o třetí místo. "V posledních dvou utkáních mi odešla forma," přiznal sám.

Obránci:
Jan Hejda: 4 -
Velká premiéra skončila pro mladíka průměrně. S mezinárodním hokejem měl pramálo zkušeností a tak nestačil na finské nebo slovenské rychlíky. Postupně si ale zvykal a ukázal, že je příslibem do budoucna. Nejlépe zahrál první polovinu semifinále, kdy neohroženě srážel jednoho Kanaďana za druhým. Od chvíle, co mu Heatley prohodil puk mezi nohama a ujel mu, se ale ztratil.

Tomáš Kaberle: 6 - Nevyvaroval se chyb, ale většinou hrál s velkým přehledem. Sedmkrát nahrál na gól, vydatně podporoval útok. Hrál čistě, vyloučen byl jen jednou. Po příletu z Toronta se rychle adaptoval na svém prvním mistrovství světa. Chybělo mu štěstí při časté střelbě.

Petr Kadlec: 3 - V ofenzivní činnosti byl nejlepším obráncem. Jeden gól dal, na šest přihrál. Jenže nebránil dobře. Často chyboval, nechal se hodně vylučovat a šlo přes něj hodně gólů. Proto je jeho celková bilance v bodování plus/minus nejhorší z celého týmu.

Pavel Kolařík: 5 - Do šampionátu naskočil původní náhradník utkáním s Německem. Spolehlivě plnil obranné úkoly, nešlo přes něj moc gólů. Hned v prvním utkání si navíc připsal asistenci, apk ale podpora útoku trochu odezněla. Nezklamal, ale ani nezazářil.

Jaroslav Modrý: 5 - Měl podobnou křivku výkonnosti jako brankář Vokoun. Dlouho byl pilířem obrany, nezmatkoval, spolehlivě čistil prostor před brankou v posledních dvou utkáních ale znejistěl a často chyboval. Občas mu dělalo problémy širší kluziště, kde se okolo něj snáz prosmýkli rychlí útočníci soupeře. Bylo vidět, že ač zkušený z NHL, je teprve na svém prvním šampionátu.

Martin Richter: 2 - Byl na svém druhém mistrovství světa, ale působil jako nejméně zkušený zadák. Nestačil ryhlému tempu, během jediného střídání ho "mazák" Selänne dvakrát vyškolil úplně stejným způsobem. Nešly přes něj góly, ale často fauloval, v pěti utkáních nasbíral 24 trestných minut. V
zápase s Německem ho ještě trenéři nechali hrát, pak ho posadili. Do sestavy se místo něj protlačil Kolařík.

Jaroslav Špaček: 9 - Jednoznačně nejlepší český obránce na turnaji. Patřil k lídrům týmu v kabině i na ledě. Byl u čtrnácti vstřelených gólů, v bilanci plus/minus mezi českými hráči suverénně kraluje a patří v ní do špičky celého turnaje. Nechyboval, vydal se ze všech sil. "Ale mohl jsem rozhodnout v zápase o třetí místo, místo mě dali pak gól na 3:2 Slováci," říká sebekriticky.

Pavel Trnka: 4 - Odehrál pět utkání, pak ho trenéři trochu záhadně stáhli zničehonic ze sestavy. Nebyl příliš výrazný, ale vyloženě nehořel, i když se nevyvaroval chyb. Dal gól, ale jinak útok příliš efektivně nepodporoval.

Útočníci:
Jaroslav Balaštík: 4 -
Byl důrazný, bojoval, dal gól, ale jinak toho moc nepředvedl. Trenéři ho často nasazovali až jako třináctého útočníka. "Checking line" ve které hrál ale dobře plnila obranné úkoly, při hře v plném počtu byl Balaštík u jediného inkasovaného gólu.

Radek Duda: 2 - Nezkrotný živel a nejtrestanější hráč turnaje se v klíčových okamžicích neudržel a zbytečnými fauly oslabil tým v důležitém uktání proti Slovensku a v semifinále s Kanadou, kdy mohlo Česko hrát přesilovku za stavu 3:4. "Věřil jsem mu, že po prvním excesu už to nezopakuje. Zklamal mě," řekl Lener. V posledním zápase už proto Duda nehrál. Když nefauloval, byl platným
útočníkem. Bojoval za brankou, napadal. Jenže možná sebral svou nedisciplinovaností týmu šanci postoupit dál.

Milan Hejduk: 9 - Hvězda NHL potvrdila pověst úžasného střelce i na mistrovství světa. Naskočil až do třetího zápasu, hned v něm ale dal gól Finsku. Celkem jich nastřílel pět, čtvrtfinálová výhra nad Ruskem byla hlavně jeho dílem. Pak ještě vyrovnal zápas s Kanadou. "A to hrál úplně
vyšťavený z Colorada, nevím, kde bere síly," uznale prohlásil Slavomír Lener. V kabině spíš tichý kluk šel příkladem svou bojovností na ledě.

Jan Hlaváč: 7 - Začal v útoku s Vrbatou a Vašíčkem, z postu bránícího křídla se posunul dopředu a začal dávat góly. Pak začal hrát stažené "levaso" znovu, vedle Hejduka a Straky. Najezdil obrovské množství kilometrů, neúnavně napadal a střílel. Dal vítězný gól ve čtvrtfinále a vyrovnal v boji
o třetí místo.

Jaroslav Hlinka: 3 - Rozjížděl se pomalu, hra ve čtvrtém útoku mu nesvědčila. Dlouho držel puk, chyběla mu rychlá střela. Ale pak se posunul do Reichlovy formace a pookřál. Pečetil čtvrtfinálovou výhru přesilovkovým gólem, šikovně nahrával. Byl ale i u hodně inkasovaných branek.

Jiří Hudler: 6 - Drzý mladík se nebál, s vervou se pouštěl se do o hlavu větších soupeřů. Užíval si v zápasech se slabšími soupeři, ale proti dobrým obranám ještě hledal recept, utápěl se v kličkách. Připsal si ale šest bodů a ukázal, že se mezi dospělými rozhodně neztratí. Krásně nahrál Hejdukovi na vyrovnávací gól proti Kanadě.

Jindřich Kotrla: 4 - Plnil pokyny trenérů, hodil se do čtvrté formace rozbíječů. Stačil bruslařsky, poctivě se vracel. V ofenzivní činnosti ale moc platný nebyl, v devíti utkáních si připsal jediný bod za nahrávku. Má co zlepšovat, ale po velké zkušenosti k tomu má i předpokady.

Robert Reichel: 9 - Šéf kabiny, hecíř, ohromná autorita. "Kdybychom ho neměli, nepostoupili jsme přes Rusko do semifinále," vyzdvihnul význam kapitána kouč Lener. S Reichlem byl domluvený, že ho povolá jen když bude tým v tísni. A "Alby" jej vytáhl alespoň ke čtvrtému místu. Učil mladé hokejisty bojovat za reprezentaci, nikdy se nevzdával, za stavu 0:3 vrátil Česko do zápasu proti Kanadě dvěma góly. Sám s několika zkušenějšími hráči ale na kvalitnější soupeře nestačil.

Martin Straka: 10 - Nejproduktivnější útočník českého týmu, nejlepší střelec. Pozvedl jinak chabou efektivitu přesilovek čtyřmi góly v početní výhodě. Nejlepší bruslař mezi českými hokejisty, mistr brejků, v nichž dal krásné góly Finsku i Slovensku. "Jak nehrál v NHL pro zranění, má obrovské množství energie," všiml si kouč Lener. A taky nemsírnou vůli. Po zranění v zápase o třetí místo mu doktor zakázal nastoupit, přesto se Straka vrátil na led alespoň na zkoušku.

Michal Sup: 2 - Omyl nominace. Hned v prvním utkání na šampionátu dal sice gól, postupem času jako by se ale vytratil z ledu. Proti silným soupeřům velmi často ztrácel puky, nedostával se do šancí. Jenom v zápase proti Finsku jel sám na Nurminena, ale slabým zakončením nepotvrdil pověst elitního střelce extraligy. Bojoval, bránil, ale před velkým hokejem měl příliš velký respekt.

Josef Vašíček: 5 - S Reichlem a Hlaváčem nejlépe bránící český útočník. Odehrál skvěle oslabení tři na pět s Finskem, platný byl se svýma dlouhýma rukama i v dalších početních nevýhodách. Nejlepší český centr na vhazování. V ofenzivě byl ale nevýrazný, odskakoval mu puk, jako by mu dřevěněly ruce. Nejlépe to vystihuje statistika: přes Vašíčka šly při hře pět na pět jen dva
góly, ale připsal si jen dva body za asistence.

Radim Vrbata: 6 - Proti kanadským hromotlukům se skromné křídlo neprosazovalo a kouč Lener ho v polovině semifinále posadil. Na začátku turnaje ale patřil k nejlepším útočníkům. Svižný bruslař razí pro český hokej netradiční heslo: střela je hezčí než nahrávka. Po Reichlovi byl nejčastěji střílejícím českým hráčem. Zkoušel pálit ze všech pozic a občas brankáře zaskočil, celkem dal tři góly a na tři přihrál.

David Výborný: 6 - Neúnavně kličkoval, táhl útoky, vozil puky do pásma. Chyběl mu kousek důrazu k tomu, aby svoje akce dotáhl až před branku. Často končil s pukem v rohu, ale šikovnýma rukama ho i často znovu vybojoval. Dal čtyři góly, byl ale u šesti inkasovaných při stejném počtu hráčů na ledě.

Nebyli hodnoceni:
Milan Michálek
(odehrál jen poslední zápas) a Jiří Trvaj (necyhytal ani v jednom utkání).

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGRAFIE:
ZE SEMIFINÁLE                        ZE ZÁPASU O BRONZ

 

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze