Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


U Hejdů slavili Vánoce už dvanáctého

25 2003
Moskva - Netradičně už dvanáctého prosince zavoněla u Hejdů v Moskvě štědrovečerní večeře. Hokejový obránce moskevského CSKA potěšil tříletou dcerku Natálii dárky pod stromečkem s předstihem. "V Rusku se Vánoce čtyřiadvacátého neslaví, navíc budu na Štědrý den sedět v letadle někde nad Sibiří," řekl Jan Hejda.

Rusko je pravoslavná země a Vánoce se slaví až šestého ledna. Řada lidí tam ale s tradiční jolkou slaví už příchod Nového roku, klasické Vánoce totiž byly v dobách Sovětského svazu zakázány a tradice se teprve postupně oživují.

I proto Jan Hejda vyřešil oslavu letošních Vánoc, prvních na moskevském angažmá, poněkud netradičně. "Vánoce jsou hlavně pro děti, aby si je pořádně užily. A malé Natálce je jedno, jestli je to dvanáctého, nebo čtyřiadvacátého," usmál se urostlý bek.

Jak probíhaly předčasné Vánoce u Hejdů?
Klasika. Stromeček a bramborový salát. Na Štědrý den budu sedět někde v letadle nad Sibiří, tak jsme slavili s předstihem dvanáctého. Měli jsme zápas od pěti, pak jsme si dali štědrovečerní večeři. Navíc jsem pak měl den volna a až v neděli večer jsem odlétal do Prahy na reprezentační sraz. Měl jsem skoro tři dny, kdy jsem mohl být s rodinou. Vánoce jsem si tedy už docela užil.

Sháněli jste v Moskvě tradičního kapra?
Kapra ne, na toho si nepotrpím. Spravily to řízky (smích).

Rusové Vánoce čtyřiadvacátého neslaví, takže pokračuje liga. Kde přesně hrajete? Zmínil jste se o Sibiři...
V pondělí dvaadvacátého jsme odletěli na zápas do Novokuzněcku, kde třiadvacátého hrajeme. Pak se přesouváme do Novosibirsku, kde nastoupíme pětadvacátého. Osmadvacátého a třicátého hrajeme doma. V ruské lize je letos hodně zápasů, takže je potřeba to stihnout. Na Silvestra hrát ale nebudeme, ten Rusové slaví.

Manželka s dcerou zůstávají přes svátky v Moskvě?
Žena říkala, že tam chce zůstat co nejdéle. Je dobré, když tam někdo z hokejistů má také manželku s dítětem, protože dítě potřebuje někoho k sobě. Když tam byla manželka od Mira Hlinky, tak to bylo skvělé. Děti jsou zhruba stejně staré a navíc manželky si celkem rozumějí.

Spoluhráč Dušan Salfický je v Moskvě bez rodiny?
Nemá jí tam pořád, ale chvíli tam také byli, teď ale ne. Ale je dobré, že bydlíme v Moskvě v Českém domě. Jsou tam manželky zaměstnanců. Uvažovali jsme i o školce, ale není šance. Jedna je vedle českého velvyslanectví, kde jsou české děti. Ale je beznadějně plná, stejně jako všechny okolo.

Není na obyvatelích Moskvy znát po nedávných událostech strach z teroristických útoků?
Vůbec. Nechci říct, že jsou zvyklí, ale prostě si žijí svůj život. Navíc je tu oproti České republice všude víc vojáků a policistů. A to nemyslím jenom teď. Lidi tmavší pleti a cizince kontrolují v metru i na ulici. Zejména metro je hodně bezpečné. Na každé stanici jsou minimálně dva strážníci. Vyjít si v Moskvě bez pasu by asi nebylo moc chytré.

CSKA balancuje na hraně postupu do play-off, listopad týmu nevyšel podle představ. Byla v týmu patrná zvýšená nervozita?
Bylo to přesně naopak. Hodně mě tím překvapili. Všechno řešili po dobrém. Říkali: musíte hrát, bojovat, být dobrá parta. Žádné nadávání, nebo dokonce vyhrožování, že nám sáhnou na peníze.

Hodně se v té době projevila absence Dušana Salfického, který byl zraněný?
Asi jo. Max Michajlovský celý začátek soutěže nechytal, byla na něm patrná nervozita, i když se postupně chytil. Ale nebylo to jenom na něm. Nedařilo se celému týmu. Začalo nám to jít  až v čtyři zápasy před přestávkou. Poslední dva zápasy před Baltikou už ale chytal Dušan a oba jsme vyhráli.

Vy sám stále čekáte na premiérový gól v Rusku, netrápí vás to už?
Jsem v klubu hlavně od bránění, před branku se skoro nedostanu. Ale měl jsem v minulých zápasech pár dobrých střel, jenomže ani z jedné gól nepadl. Když si ale vezmete, kolik v Rusku padá branek, tak to ani tak divné není. Když nějaký gól dám, bude to fajn, ale nijak se tím nezabývám.

Jste v Moskvě spokojený?
Soutěž je jiná, je kvalitní, ale náročná na čas a cestování. Ale moc se tím nezabývám. Jsem tu kvůli tomu, abych vydělal slušné peníze a to zatím v CSKA beze zbytku funguje. Věděl jsem do čeho jdu, takže si nestěžuju.

Jak se v Moskvě brala aféra Nikolaje Žerděva, který utekl do zámoří a vedení klubu ho označilo za vojenského zběha?
Hlavně o tom psaly noviny. V týmu se o tom mluví jinak, než píší noviny. Myslím si, že je v tom takový klasický ruský "bordel." Nakonec napsali, že nikdy voják nebyl, nejsou o něm žádné vojenské záznamy. Takže to zahráli do auto. Teď jde o to, jak se domluví s NHL na přestupu.

Jaký je to hokejista a jak na vás působil v kabině?
Je šikovný. Měl podepsanou smlouvu v Columbusu s tím, že tam půjde po sezoně. Ale asi se mu pak v Moskvě nelíbilo. Byl chvilku nemocný, pak zase nehrál. Trochu se asi naštval a odešel. Ale byl to celkem příjemný kluk.Najdete na iDNES.czmobilní verze