Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ujčík: Ve Slavii už bych nemohl pokračovat

2 2003
Praha - Těžké rozhodování má za sebou hokejový kanonýr Viktor Ujčík. Trojnásobný mistr světa věděl, že nechce pokračovat ve Slavii, jež se jeho služeb na podzim minulého roku vzdala. Na stole měl nabídky ze Švédska, z Ruska, ale nakonec se rozhodl pokračovat ve Spartě, kde dokončil sezonu. Nebojí se ani dramatiské obměny ve sparťanském kádru. "Všichni hráči, kteří jsou tady, chtějí z nějakých důvodů hrát za Spartu. Na Spartu je vyvíjem vždycky velký tlak. Prostě to musí fungovat," odtušil jednatřicetiletý útočník.

Letošní jaro jste prožil jinak než v minulých letech. Nebyl jste na mistrovství světa a užíval jste si nezvykle dlouhého volna. Jak jset ho prožil?
Odpočinul jsem si a psychicky jsem se sroval. Ale letošní jaro i tak  proběhlo zvláštním způsobem.

Jak jste vnímal dohodu mezi Spartou a Slavií. Mohl jste do vyjednávání obou klubů nějak zasáhnout?
Jen jsem jen sledoval, jak to dopadne.

Ale přesto: prohlásil jste, že byste si návrat do Slavie nedovedl představit. Byly opravdu vaše vztahy s bývalým klubem a s manažerem Růžičkou tak vyhrocené?
Kdyby Slavia chtěla, vrátil bych se tam, to je jasné. Ale osobně jsem si nedovedl představit, že bych tam přišel zpátky. I kvůli lidem. Vnitřně jsem spíš počítal s tím, že se tam nevrátím. Navíc, Slavia vyhrála titul, což pro ně bylo v sezoně maximum a bylo by těžké tam hledat novou motivaci.

Jste tedy spokojen, že jste nakonec skončil ve Spartě?
Se Spartou jsem byli předem domluvení a nakonec jsem s tím spokojen. I kvůli tomu, že malý začne chodit do první třídy a rád s ním budu doma.

Ale jednal jste i se švédskou Luleou...
Už jsem byl domluvení na podmínkách , nic nebránilo tomu, abych tam podepsal dvouletou smlouvu, kterou mi nabízeli. Ale pak jsem zjistil, že na psa je tam tříměsíční karanténa, nebylo to pro něj ani pro nás nic příjemného. To jsem si nedovedl představit, takže jsem řekl ne.

Ale Lulea nebyla jedinou nabídkou. Podle ruských internetových stránek jste byl blízkjo k dohodě s Dynamem Moskva...
S Dynamem Moskva jsme už byli skoro domluvení. Alespoň natolik, že jsem měl na stole návrh dvouleté smlouvy. Ale rodina tam se mnou nechtěla odcestovat a nakonec jsem nabídku odmítl. Vím, že třeba nebudu jezdit mercedesu, ale v oktávce, ale člověk potom zváží priority. Je mi jasné, že v Rusku bych vydělal peníze, které tady nevydělám do konce života, ale rozhodoval jsem se podle rodinné situace.

Jak jste tedy strávil květen? Odpočíval jste, nebo už jste zahájil přípravu na novou sezonu?
Měl jsem možnost trénovat doma s Duklou Jihlava, sice jsem už před tím sám jezdil na kole, ale přece jenom: pro mě je lepší trénovat v kolektivu, než se trápit sám. Radši vždycky trénuju v kolektivu. Tam si můžu zahrát fotbálek, nebo basket a užít si trochu zábavy.

Minulá sezona pro vás asi nebyla příjemná. Vystřídal jste dresy Slavie, Plzně a Sparty. Už jste se s nepříjemnonstmi, jež uplynulá sezona přinesla, srovnal?
Ani nemůžu říct, že by to bylo tak nepříjemné, že bych se s tím musel srovnávat. Prostě jsem to přijal tak, že to byla další zkušenost. Hlavní, co jsem chtěl rychle vědět bylo, kde budu hrát další sezonu. A jsem rád, že se to brzy vyřešilo.

Sparta po minulé sezoně radikálně obměnila kádr. Nemáte trochu obavy, jestli kádr s řadou nováčků bude fungovat?
Musí fungovat. Lidé jsou tu zvyklí na určité výkony, výsledky i pořadí v tabulce. A že se kádr hodně pozměnil? Máme dost času, abychom se do začátku sezony poznali. Všichni hráči, kteří jsou tady, chtějí z nějakých důvodů hrát za Spartu. A nejde vždy jenom o to, že Sparta je nejbohatší klub, který si může dovolit hráčům nabídnout nejvyšší smlouvy. Někteří třeba jinde mohli dostat víc. Každý musí zvážit pro a proti. V mužvstvu není nikdo, kdo by za Spartu nechtěl hrát.

Sparta převzala vaší smlouvu se Slavií, nebo jste se Spartou uzavřel nový kontrakt?
Sparta jenom přebrala mojí smlouvu ze Slavie. Nic nového jsem nepodepisoval. Takže mám ještě dva roky se Spartou.

Přece jenom. Ve Spartě se radikálně obměnil kádr a mužstvo se prakticky tvoří znovu. Kdo bude mít podle vás hlavní slovo v kritických chvílích?
To asi vykrystalizuje během přípravy. Ale kdo jenom trochu zná Petra Břízu, tak snadno pozná, kdo by mohl být šéfem kabiny.

Trenéra Aloise Hadamczika znáte už z Třince. Myslíte, že je to ten správný lídr, který zvládne ukočírovat mužstvo Sparty po velké přestavbě kádru?
To ukáže čas, jestli jeho všechny kroky bvyly správné. Ale myslím si, že udělá vše pro to, aby si je sám dokázal obhájit. Mě osobně zatím i třeba trochu netradičně pozdější termín zahájení přípravy vyhovuje. I proto, že jsem mohl být dlouho doma s rodinou a zejména se synem, když zatím nechodí do školy. Navíc jsem v příprtavě nezahálel, takže jsem myslím nic oproti ostatním hráčům neztratil.

Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2. Kometa 14 8 2 2 2 54:34 30
3. Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4. Hr. Králové 14 8 1 1 4 33:24 27
5. Sparta 14 7 1 0 6 38:38 23
6. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7. Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8. Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10. Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11. Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
12. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
13. Jihlava 13 3 1 2 7 30:39 13
14. Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze