Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hokejistky USA hrozí bojkotem mistrovství světa, kde mají obhajovat zlato

ilustrační foto | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

17 2017
Americké hokejistky hrozí bojkotem mistrovství světa v Michiganu, kde mají za dva týdny obhajovat zlaté medaile. K ráznému kroku jsou odhodlány kvůli sporu s národním svazem USA Hockey ohledně platových podmínek.

Hokejistkám se nelíbí, že mají smlouvy jen během olympijských sezon. Placeny jsou v tomto období půl roku měsíční mzdou 1100 dolarů (27 tisíc korun), ale hráčky požadují pokrytí nákladů i ve zbývajícím období, tedy během tří a půl let.

„Není jednoduché vzdát se dobrovolně mistrovství, ale je to jediné správné rozhodnutí. Žádáme jen spravedlnost. Jsem hrdá na to, že stojíme všechny při sobě,“ řekla útočnice Jocelyne Lamoureuxová-Davidsonová.

„Více než polovina z nás má další jedno nebo dvě zaměstnání. V týmu je i pár holek, které stále bydlí u rodičů, jelikož se musejí spoléhat na finanční podporu rodinných příslušníků. Taková situace je tristní,“ pokračuje Lamoureuxová-Davidsonová.

Pro pochopení stanoviska ženské reprezentace uvádí porovnání s podmínkami mužského národního týmu. Na rozdíl od něj prý nemá ženský výběr odpovídající příspěvky na dopravu a cestování, pojistku v případě invalidity nebo benefity při mateřské dovolené. „Požadujeme jen základní jistoty, které zaměstnavatelé běžně poskytují svým zaměstnancům.“

S přípravou na mistrovství světa v michiganském Plymouthu mají americké hráčky začít za necelý týden. Svaz tvrdí, že jeho úlohou je hráčky podpořit v přípravě na soutěže, ne je zaměstnat. Funkcionáři zatím neuvažují o tom, že by povolali náhradní družstvo.

Američanky loni získaly titul mistryň světa už potřetí za sebou. Z posledních devíti turnajů mají sedm zlatých medailí. „V případě pokroku ve vyjednávání budeme rády reprezentovat. V opačném případě se náš tým v Plymouthu neukáže,“ vzkazuje rázně americká hokejistka.

Autoři: ,


Mistrovství světa v hokeji 2018

Od 4. do 20. května v Dánsku

Skupina A (Kodaň): Rusko, Švédsko, Česká republika, Švýcarsko, Bělorusko, Slovensko, Francie, Rakousko.

Skupina B (Herning): Kanada, Finsko, USA, Německo, Norsko, Lotyšsko, Dánsko, Jižní Korea.

Kompletní program hokejového turnaje ZDE

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze